olisin kysellyt, kun tuli hankittua tuollainen muovinen Tirppa-lintulauta ja näyttäisi, että mahdolliset lintuehdokkaat kiertävät sen kaukaa. Onneksi lähistöllä on vanha vanerinen kyhäelmä, joka on edelleen kovassa käytössä.Tuntuisi, että muovipinnasta heijastuu takaisin lähestyvän linnun hahmo ja siivekkäät pelkäävät sitä kuin kilpakosijoita. Molemmissa on auringonkukan siemeniä ja Tirpasta ne näkyvät läpi, että olisi helpompi täyttää, vaan kun ei kelpaa. Runko ja katto on vihreää muovia. Onko kokemuksia?
Lintulaudasta
4
349
Vastaukset
- tonttuw
Joskus toistakymmentä vuotta sitten meillä oli punakattoinen samanlainen lintulauta, tarkkoja muistikuvia ei ole mutta eiköhän sieltä linnut kuitenkin ruokaa hakeneet. Ja koska malli on säilynyt myynnissä näin kauan, luulisi olevan kelvollinen.
Voihan olla että linnut eivät heti totu uuteen ruokapaikkaan, kun vanhakin on tallella.
Ajan myötä luulisin niiden kyllä tottuvan heijastuksiinkin.- tinttuli
Kyllä ne oppivat tulemaan siihen muoviseen. Useinhan lintulaudat roikkuvat ikkunoiden kohdalla ja siitä jos mistä peilautuu niiden kuvat, eivätkä ne siitä välitä. Koitappa kokeeksi vaihtaa se muovinen siihen missä nyt on se toinen.
- ope1
Vihreä muovinen n. 100 mm halkaisijaltaan ja n. 300-400 mm pitkä, alla lautanen, päällä kartioimainen kate. Mista saa? Tarvitsisin 16 kpl. Kiire.
- kyllä kelpovaa
Meillä roikkuu puiden ja puskien oksista omatekemiä ruokintapönttöjä. Maitotölkkeihin vaan nokkimisaukot alareunaan, kaikille neljälle sivulle ja auringokukansiemeniä ja murskattuja pähkinöitä kerros pohjalle.
Käy sitten vallan kauhia kuhina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432111Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151389Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141326Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3701233Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t20917Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist158810Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19786- 75712
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57706Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101655