olisin kysellyt, kun tuli hankittua tuollainen muovinen Tirppa-lintulauta ja näyttäisi, että mahdolliset lintuehdokkaat kiertävät sen kaukaa. Onneksi lähistöllä on vanha vanerinen kyhäelmä, joka on edelleen kovassa käytössä.Tuntuisi, että muovipinnasta heijastuu takaisin lähestyvän linnun hahmo ja siivekkäät pelkäävät sitä kuin kilpakosijoita. Molemmissa on auringonkukan siemeniä ja Tirpasta ne näkyvät läpi, että olisi helpompi täyttää, vaan kun ei kelpaa. Runko ja katto on vihreää muovia. Onko kokemuksia?
Vastaukset 4
- tonttuw
Joskus toistakymmentä vuotta sitten meillä oli punakattoinen samanlainen lintulauta, tarkkoja muistikuvia ei ole mutta eiköhän sieltä linnut kuitenkin ruokaa hakeneet. Ja koska malli on säilynyt myynnissä näin kauan, luulisi olevan kelvollinen.
Voihan olla että linnut eivät heti totu uuteen ruokapaikkaan, kun vanhakin on tallella.
Ajan myötä luulisin niiden kyllä tottuvan heijastuksiinkin.- tinttuli
Kyllä ne oppivat tulemaan siihen muoviseen. Useinhan lintulaudat roikkuvat ikkunoiden kohdalla ja siitä jos mistä peilautuu niiden kuvat, eivätkä ne siitä välitä. Koitappa kokeeksi vaihtaa se muovinen siihen missä nyt on se toinen.
- ope1
Vihreä muovinen n. 100 mm halkaisijaltaan ja n. 300-400 mm pitkä, alla lautanen, päällä kartioimainen kate. Mista saa? Tarvitsisin 16 kpl. Kiire.
- kyllä kelpovaa
Meillä roikkuu puiden ja puskien oksista omatekemiä ruokintapönttöjä. Maitotölkkeihin vaan nokkimisaukot alareunaan, kaikille neljälle sivulle ja auringokukansiemeniä ja murskattuja pähkinöitä kerros pohjalle.
Käy sitten vallan kauhia kuhina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3721682- 1141256
- 1291211
- 1481111
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh25954- 111852
- 57611
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.168607Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i113544- 18510