Ostin Panasonicin kamerakotelon (DMW-PHS14) tarkoituksena pitää uutta digikameraa siinä. Kamerakotelon mukana tulleessa paperissa lukee seuraavasti:
- Remove the camera, battery and card from the case when storing them for a long period of time.
Osaako kukaan sanoa minkä takia kameraa ei pitäisi säilyttää kotelossa pidempiä aikoja? Eikö kotelon tarkoitus ole nimenomaan suojata kameraa?
Panasonic-kameran säilytys nahkakotelossa
12
675
Vastaukset
- luki jostain
Jos et aio käyttää kameraa pitkään aikaan, poista akku ja kortti ja säilytä kameraa viileässä, kuivassa ja hyvin tuuletetussa paikassa.
Sinun tulisi ladata akku silloin tällöin ja käyttää kameraa pitääksesi sen toimintakunnossa.- Pokkari - Dokkari
Liippaa avauksen aihepiiriä. Suunnittelin juuri ostaa jonkin pienen ja edullisen pokkarin ( jossa olisi hyvä akku ) jota pitäisin jatkuvasti auton hanskalokerossa, jotta se olisi aina saatavilla "siltä varalta", että jokin tapahtuma pitäisi dokumentoida.
Mitenhän se "viihtyisi" pidemmän päälle vaihtelevissa olosuhteissa, kesällä kuuma ja talvella kylmä (kylmässähän akut hyytyy nopeammin ja kondensaatio-ongelmatkin mahdollisia). Tuollaista "dokkari-pokkaria" kun ei jaksaisi joka ikinen kerta kiikutella auton ja kodinkaan välillä ja riskeeraisi unohtua / olla kotona juuri silloin sitä tarvitsisi.
Asia tuli sattumalta juuri ajankohtaiseksi uudestaan, kun erään kaverin keulaan tuuppasi vauhdilla auto stopin takaa. Hänellä ei sattunut olemaan kameraa, eikä kamerepuhelinta matkassa, joista olisi ollut merkittävää apua todisteena / kolaripaikan kuvaamisessa.
Ps. Kuulun niihin harvoihin yksilöihin joilla ei useinkaan ole kännykkää matkassa, siksi pokkari hanskalokerossa voisi olla joskus eri hyödyllinen.
- säilytys aiheuttaa
takuun raukeamisen. Eli aina yöksi patterit ja muistikortti pois. Ja kamera pois kotelosta.
- kysyn vaan
kukahan muistaa tehdä noin?
ja eikö sama voisi peraatteessa koskea kaikkia patterillisia elektronisia laitteita, kuten esim. kaukosäätimiä, joita perheessä voi todellakin olla useampia.
- Panasoc-mies
Suunnilleen voi antaa siiden olla kamerassa 12 tuntia, jos on isompi väli, ota pois ja säilytä vileässä paikassa. Huom. EI jääkaapisa, kosteaa.
- Kosteaa
Onks sun jääkaapissa kosteaa?
Se "säilytys pidempiä aikoja" tarkottaa siis useita kuukausia. Eli se akku kannattaa ottaa pois kamerasta jos ei aio kuvata todella pitkään aikaan.
Ei taida oikeesti olla mitään tekemistä kameran kotelon kanssa tolla asialla. - hajoo, ja se on ollu
Kosteaa kirjoitti:
Onks sun jääkaapissa kosteaa?
Se "säilytys pidempiä aikoja" tarkottaa siis useita kuukausia. Eli se akku kannattaa ottaa pois kamerasta jos ei aio kuvata todella pitkään aikaan.
Ei taida oikeesti olla mitään tekemistä kameran kotelon kanssa tolla asialla.yön yli siellä nahkakotelossa paristot ja muistikortti paikallaan, niin turha yrittää takuuseen.
Toimikaa niin kuin takuuehdoissa sanotaan, kyllä ne huollossa heti huomaa mistä on kyse joten niitä on ihan turha yrittää kusettaa. - - - -
hajoo, ja se on ollu kirjoitti:
yön yli siellä nahkakotelossa paristot ja muistikortti paikallaan, niin turha yrittää takuuseen.
Toimikaa niin kuin takuuehdoissa sanotaan, kyllä ne huollossa heti huomaa mistä on kyse joten niitä on ihan turha yrittää kusettaa.Että yön yli nahkakotellossaan akkuineen ja kortteineen riittää aiheuttamaan vaurioita !!!
Tuon perusteella kierto on hurjaa luokkaa kameratiskillä... - takuuehtojen mukaan.
- - - kirjoitti:
Että yön yli nahkakotellossaan akkuineen ja kortteineen riittää aiheuttamaan vaurioita !!!
Tuon perusteella kierto on hurjaa luokkaa kameratiskillä...Ja sama luultavasti pätee myös Olympukseen, Pentaxiin ja Sonyyn.
- - - -
takuuehtojen mukaan. kirjoitti:
Ja sama luultavasti pätee myös Olympukseen, Pentaxiin ja Sonyyn.
Siis ko. merkkien takuuehtijen mukaan ei saa säilyttää kokoonpanoa yhtäkään yötä sen nahkakotelossa sen vioitumisvaaran vuoksi ? !
Laittaisitko linkin tai kopion ko. ekstistä.
Ps. Saman logiikan mukaan kameraa, sen akkua ja korttia ei saisi lainkaan kuljettaa sen nahkakotelossa. Paljnko kotelo kuumenee ja hikoilee vyöllä lomareissuilla kesähelteissä ! - Nyt tarkkana!
- - - kirjoitti:
Siis ko. merkkien takuuehtijen mukaan ei saa säilyttää kokoonpanoa yhtäkään yötä sen nahkakotelossa sen vioitumisvaaran vuoksi ? !
Laittaisitko linkin tai kopion ko. ekstistä.
Ps. Saman logiikan mukaan kameraa, sen akkua ja korttia ei saisi lainkaan kuljettaa sen nahkakotelossa. Paljnko kotelo kuumenee ja hikoilee vyöllä lomareissuilla kesähelteissä !käsketään säilyttämään kamera ilman paristoja, muistikorttia ja poissa kotelosta.
Ja käyttöohjeen vastainen käyttö riittää aiheuttamaan takuun raukeamisen. Vaikka se vaurio ei siitä johtuisikaan, valmistajalla on juridinen oikeus väittää sitä vaurion syyksi. - Ja tämä pätee myös
Nyt tarkkana! kirjoitti:
käsketään säilyttämään kamera ilman paristoja, muistikorttia ja poissa kotelosta.
Ja käyttöohjeen vastainen käyttö riittää aiheuttamaan takuun raukeamisen. Vaikka se vaurio ei siitä johtuisikaan, valmistajalla on juridinen oikeus väittää sitä vaurion syyksi.kaikkiin muihin laitteisiin. Nykyisin käyttöohjeen tarkoituksena ei ole neuvoa laitteen käyttöä. Se on juristien laatima hyvin naamioitu dokumentti (vert. vakuutusehdot), jonka tarkoituksena on aina laitteen vikaantuessa saattaa asiakas täyteen vastuuseen tapahtuneesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6517173Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?424962HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3002778- 1492085
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1331634Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki281601- 191600
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3991560mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k111327Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E111323