On jo muutaman kerran pakkasten aikaan syttynyt koetauluun kolmion muotoinen valo,on jokin pakokaasujen kierrätys tai sellainen varoitus valo. Eli kun käynnistää sytty valo ja heti kun lähtee liikkelle nousee lämpömittari normaalin lämpöön, mutta vaikka ajaa kuinka paljon ei tule kuin haaleaa lämpöä, koska flekti on koko ajan päällä.
Kun sammutta , niin flekti jää päälle ja sammuu jonkin ajan päästä ja kun käynnistää uudelleen kaikki on normaalia, lämmöt pelaa ja varoitus valo sammuu. Onko sillä valolla muuta virkka kuin pitää olla katsastuksessa toiminassa, tuosta on entinen omistaja repinyt pakokaasujen kierrätyksen pois.
Kun sammutta , niin flekti jää päälle ja sammuu jonkin ajan päästä ja kun käynnistää uudelleen kaikki on normaalia, lämmöt pelaa ja varoitus valo sammuu. Onko sillä valolla muuta virkka kuin pitää olla katsastuksessa toiminassa, tuosta on entinen omistaja repinyt pakokaasujen kierrätyksen pois.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kerrohan autosta mallimerkinta ja tyyppi viellä.Diesel peli varmaakin kyseessä mitä vuosimallia auto on.Vastaillaan sitteen kun tiedetään mihin vastata.Flekti tarkoittaako se sitä syylärissä olevaa tuuletinta.
V 70 2,5 tdi -98. syylärin puhallin.
Tämä surullisen kuuluisa EGR venttili siellä herjaiee eli se pakokaasujen kierrätys systeemi joskin sinulla venttili on tukittu.Laskee pakokaasuja joten varmaakin pitäisitoimi katsastuksessa.Tässä on juttua samasta ongelmasta lueskele rauhassa ja päätä mitä teet.
http://www.armbell.com/volvoclub/viewtopic.php?t=1640&mforum=volvoclub
Flekti homma:
Termostaatti viallinen ja onko tarpeeksi nestettä järjetelmässä eli siinä paisuntasäiliössssä puoleen väliin nestepinta.Lämpötila-anturin kunto se joka haistelee nesteen lämpötilaa onko niin lämmmintä että pitää flektin pyöriä .
Ohjausreleen kunto jonka kauttaa virta menee flektillee näitä ennen vuotta 2000 vaihtoivat uusiin kun kuulemma viallisia asensivat oli se takaisinkutsu kampanjaa.Mutta käy ottamassa vikakoodit autosta tiedät varmasti mitä korjata ja paljon maksaa.
Jos kolmiovalo syttyy heti startin jälkeen ja samalla flekti käynnistyy ja lämpömittari kylmälläkin moottorilla nousee puoliväliin (eikä 5 vasta minuutin kuluttua startista), lämpötila-anturi tai sen johdotus on viallinen, liitin irti tms.
Jos taas ilmiö tapahtuu lohkolämmityksen jälkeen, kun moottori on käynnistetty, mutta ei ole heti lähdetty liikkeelle, niin 5 min kuluttua valo syttyy jne., niin silloin ei autossa ole mitään vikaa, vaan vika on käyttäjässä, joka ei noudata tyhjäkäynnin kieltävää lakia, vaan tuottaa laittomasti pakokaasua.
Asialla ei ole mitään tekemistä EGR-venttiilin kanssa eikä flektin rele ole rikki. Puranen saisi lopettaa väärän tiedon jakelun.
Myöskin seuraava Purasen teksti on tässä yhteyhessä asiatonta: "Termostaatti viallinen ja onko tarpeeksi nestettä järjetelmässä eli siinä paisuntasäiliössssä puoleen väliin nestepinta." Tällaisilla perusteilla ei pakokaasuvalo (=lambdan kuva kolmiossa) syty heti startin jälkeen.
"Jos taas ilmiö tapahtuu lohkolämmityksen jälkeen, kun moottori on käynnistetty, mutta ei ole heti lähdetty liikkeelle, niin 5 min kuluttua valo syttyy jne., niin silloin ei autossa ole mitään vikaa, vaan vika on käyttäjässä, joka ei noudata tyhjäkäynnin kieltävää lakia, vaan tuottaa laittomasti pakokaasua."
On kerran käynyt juuri noin, mutta en ymmärrä miksi se valo ei sammu ennen kuin olet sammuttanut moottorin ja odottanut, että flekti pysähtyy. Näillä pakkasilla varmaan joka auto seisoo enemmän kuin 5 minuuttia ennen kuin lasit on vähänkään rapattu auki,ainakin minulla ,kun ei oo sisätilanlämmitintä.
Eli tuo sama varoitusvalo ilmiö olisi pitänyt tulla mun kohdalla tänä talvena joka viikko, mutta hyvin harvoin vaan tulee, ei sen puoleen onhan se hyvä tarkastaa mistä johtuu niin saa ainakin mielenrauhan jos ei muuta.
Oliko te vai jokin muu joka landiassa valitti että auto ei lämpiä syy oli se että jäähdytysjärjetelmässä ei ollut nestettä eli paisuntasäiliön korkin avaaminen oli sille kysyjälle liian vaikea rasti .Tarinan opetus pysytään asilinjalla eikö ne kysyjät voi kertoa mikä on oiken ja mikä väärin näissä hommissa .Tulihan minulle piste kun sain tietää mitä autoa pitäsi näin netin kautta korjailla.Toivotan teillee leppoisaa kesän odotusta ja kannattaa rekitöidä teidän nimimerkki minä olen vanha mies jos pitää hakkua kunnolla suositelen tätä yksityisviestiä käyttämään.
Syttyykö varoitusvalo lohkolämmitys&tyhjäkäyttöä yli 5 min -komplikaatiossa riippuu siitä, onko moottorin lämpötila-anturin mittaama lämpötila 5 min kuluttua korkeampi vai matalampi, kuin oli käynnistyshetkellä. Lisäksi se riippuu siitä, miten korkea lämpötila käynnistyshetkellä on. 2 tunnin lohkolämmitys nostaa moottorin anturin mittaamaa kannen lämpötilaa 40 asteella. Kun moottori käynnistetään, anturin mittaama lämpötila nopeasti alenee 10 asteella kylmän moottoriöljyn lähtiessä kiertämään ja vesipumppukin alkaa kierrättää lämmityslaitteen kennossa olevaa kylmää vettä koneeseen. Noin minuutissa tapahtuvan 10 asteen aleneman jälkeen moottorin lämpötila alkaa hitaasti nousta, tyhjäkäynnillä erittäin hitaasti, jos EGR on tukittu, niin ERITTÄIN hitaasti. Jos vielä lämmityslaitteen puhallin on täysillä, moottorin lämpötila ei nouse tyhjäkäynnillä lainkaan.
Olen kokeillut asiaa useita kertoja. Aina, kun ulkolämpötila on alle -10 astetta ja lohkolämmitystä on ollut 2 tuntia, varoitusvalo syttyy, mikäli sisäpuhallin on käynnissä ja siten nopeuttaa jäähtymistä ja hidastaa uudelleen lämpenemistä. Jos lämmitänkin lohkolämmittimellä 4 tuntia, jolloin moottorin lämpötila on startatessa 50 astetta, ei valo syty, koska moottorin lämpö on moottorinohjaimen mielestä riittävä, vaikka se 5 min tyhjäkäytöllä putoaakin aluksi yli 10 astetta. Kyse on siis moottorinohjaimen ohjelmiston ominaisuudesta, jonka takia ei kannata menettää mielenrauhaansa.
Kun startin jälkeen 5 min vaiheilla valo on syttynyt ja flekti lähtenyt käyntiin niin kun sammuttaa moottorin (jolloin flekti jatkaa puhallustansa) ja käynnistää uudelleen, flekti pysähtyy uuden startin hetkellä, jos kyse on kuvatusta ilmiöstä. Jos kyse on viallisesta anturista tai sen johdotuksesta, flekti luonnollisesti käynnistyy heti uudelleen, siis heti eikä 5 min kuluttua.
Lambda-valo kyllä syttyy uudenkin startin jälkeen, mutta sammuu itsekseen, kun moottorin lämpötila on noussut 60 asteeseen.
Kiitos tiedosta, auto ollut minulla sen verran vähän etten ole perillä juuri mistään, mutta hyvä kun selvis tuo ettei mennyt aivan yöunet. Tavalliselle taapertajalle nuo sähköviat ovat pahoja korjata ja edes ymmärtää niistä jotain.
Kerrohan vielä tuosta EGR-venttiilistä että onko siitä haitta kun se on tukittu, ja riittäkö pelkästään se että siitä lähtevä letku on tukossa.
Jos EGR on tukossa, moottorin lämpeneminen hidastuu huomattavasti. Kaupunkiajossa moottorin lämpötila ei nouse lähellekään termostaatin avautumislämpötilaa, jos pakkasta on 10 astetta tai enemmän.
Korkein lämpötila, mihin moottorin lämpö nousee jää myös huomattavasti alemmaksi kovalla pakkasella tai isolla lämmityslaitteen puhallusnopeudella, kuin jos venttiili toimii suunnitellusti. Jos termostaatti on kunnossa, moottorin lämpötila pysyy noin 88 asteessa vaikka pakkasta on 20 astetta EGR:n ollessa kunnossa, mutta jos se on tukossa, niin lämpötila jää 60 asteen paikkeille ajettaessa 80 km/h ja puhaltimen puhaltaessa täydellä teholla. 60 astetta on liian alhainen moottorinlämpö sitä silmällä pitäen, että kampikammiohöyry ei saisi tiivistyä öljyn sekaan voitelua pilaamaan.
No kaikella hintansa: EGR:n ollessa toiminnassa polttoaineen kulutus 80 km/h nopeudessa on 0,5 l/100km isompi, siis 10%, kuin jos se on tukossa. Ohjausletkun tukehan tietysti riittää siihen. Tietysti se alipaineimupuolikin on oltava tukossa, ettei likaa mene alipainepumppuun.