Moi.
Kissani on n. 2,5-vuotias ja on yhtäkkiä ruvennut sähisemään ja hyökkäämään ihmisten kimppuun kuin yrittäisi tappaa ja saa aikaan pahoja haavoja. Kyseinen kissa ei ole koskaan ennen sähissyt ihmisille ja muutenkin ollut varsin kiltti tapaus. Nyt sitä saa ihan pelätä. Mistä tämä voi johtua?
Kissa on sisäkissa ja hyvin hoidettu.
Kissani on n. 2,5-vuotias ja on yhtäkkiä ruvennut sähisemään ja hyökkäämään ihmisten kimppuun kuin yrittäisi tappaa ja saa aikaan pahoja haavoja. Kyseinen kissa ei ole koskaan ennen sähissyt ihmisille ja muutenkin ollut varsin kiltti tapaus. Nyt sitä saa ihan pelätä. Mistä tämä voi johtua?
Kissa on sisäkissa ja hyvin hoidettu.
Vastaukset 17
Vanhimmat
että kissalla on kipuja. Jos kissa on kipeä se voi aiheuttaa tuollaista käytöstä joten ehkä kannattaisi kysellä eläinlääkäriltä.
Onko kissa leikattu? Leikkaamattoman kissan käytökseen tuskin kuuluu hyökkäily ihmisten kimppuun, tuli vaan mieleen että voihan sekin vaikuttaa.
Juu, kissa on leikattu uros. Soitinkin eläinlääkärille, huomenna olisi aika. Toivottavasti kissa vaan ei saa tuollaista kohtausta, kun se pitäisi saada kuljetuskoppaan, koska silloin se on täysin mahdoton tehtävä.
Kissasi on seonnu pahoittelen
Onko joku päässyt tietämättäsi satuttamaan tai kiusaamaan sitä? Kerro miten kävi!
6 vuotta vanha aihe joten en usko että alkuperäinen kirjoittaja enää tänne eksyy :D.
Siltä varalta että jollakin muulla on sama mietinnässä: Aina yhteys eläinlääkäriin jos käytös huomattavasti muuttuu
Totta. Aloituksessa oli muuten yksi merkittävä virhe. Kyseessä oli sisäkissa ja omistaja luuli kissan olevan hyvin hoidettu. Sisäkissahan ei ole koskaan hyvin hoidettu, koska kissalta on tärkein asia silloin viety. Eli mahdollisuus vapauteen.
Kissahan ei vapaana suomen luontoon kuulu, joten ne on sieltä kerättävä pois aina tavatessa.
Jos haluat kissallesi vapauden,aitaa pihasi,tai vie kissasi maahan,josta kissalaji on kotoisin.Eli,kauas suomesta,ja suomen luonnosta.
Kotikissa on luonnossa haitallinen vieraslaji.
Kissa on ihmisen lemmikkieläin,ja omistajan on valvottava sen ulkoilut,ja estettävä kaikin keinoin sen karkaaminen omalta alueelta.
Omistaja siis huolehtii, että kissa ei karkaa, eikä koskaan mene vieraisiin pihoihin.
Jos vieras kissa kuitenkin ilmestyy norkoomaan ruokaa tai uutta kotia pihalle, se kannattaa heti ottaa kiinni,ja toimittaa löytöeläintalolle.
Kissa on silloin karannut omistajaltaan, tai omistaja on laiminlyönyt kissansa valvonnan.Kissan heitteillejättö on suomessa laissa kielletty.Kissa on heitteillä, jos se poistuu omistajansa omistamalta alueelta.Irtokissan voi aina talteenottaa maanomistaja,myös muualta voi löytöeläimenä kissan ottaa talteen,jos kissan ulkoilua ei kukaan ole valvomassa.
Löytöeläintalolta omistaja hakee sitten omansa.
Jos pihalle ilmestynyt kissa on arka, eikä sitä saa kiinni.Voi löytöeläintalolta saada loukun lainaksi, jolla kissan saa näppärästi kuljetettua vahingoittumattomana löytöeläintalolle.Sieltä karkurikissan omistaja kissan hakee, tai sitten kissalle etsitään parempi, ja vastuullisempi uusi koti :)
Kyllä meidän kissat kuuluvat myös luontoon. Siellä ne ovat nauttineet elämästään tänäänkin saalistaen ja kiipeillen puissa. Hienoa kissanelämää. :)
Jos hylkäät lemmikkisi luontoon, on kyse heitteillejätöstä.Se,on suomessa laissa kiellettyä=eläinrääkkäystä.
Toivottavasti joku eläinrakas naapuri huomaa eläimen pitoongelmasi,ja pelastaa lemmikit löytölään,josta pääsevät hyvään,ja vastuulliseen kotiin :)
Kissa on peto jota ei ole koskaan kunnolla kesytetty, eli käytös sen mukainen
mun mielest kissa ei kuulu suomen luontoon mut mun vanhemmat ei ymmärrä ja antaa aina kissojen mennä ulos :( meillä on jääny jo kaks kissaa auton alle yks löyty ammuttuna ja yks katos, nii ne kissat on kaikki ollu meil eri aikaa. yleensä meil on uroskissa ku äiti on sitä mieltä et sit ei tuu pentui niin ei tarvi niist murehtii uusii koteja, mut viime kissa meil oli tyttö joka jäi auton alle. mulla on ens kuussa 11v synttärit ja isi on suunnitellu uutta kissaa lahjaksi mutten halua koska ne päästää senkin sit ulos :(
Ja höpö höpö!!
Olet järkevä tyttö. Minun kissani ovat syntyneet sisällä, eläneet sisällä ja elää edelleen hyvää kissanelämää sisällä. Leikkivät, riehuvat ja makailevat. Katselevat lintuja ikkunasta. Makailevat tassut pystyssä sohvalla. Ylipainoa on ainoastaan kortisonia saavalla astmaatikkokissalla.
Ehkäpä marsu?
Tai sitten alat käydä kissatalolla auttelemassa, ja pyydät kuljetusavun sinne lahjaksi.
Pyydä heiltä koiraa,pientä terrieriä,jonka kanssa voit lenkkeillä,harrastaa agilityä jne.Siitä on paljon enemmän iloa,kun irtokissasta,joka hylätään vaaroihin.
No sehän selviää fiksummille jo koulussa.Suomen luontoon kuuluvissa eläimissä on vain yksi kissa laji,ilves ;)
Sinä et ainakaan kovin järkevä ole kun kidutat kissaasi vankeudella. Kehtaat vielä uskotella itsellesi kissoillasi olevan asiat hyvin. Voi kissaparkoja.
Vanki on vanki, olipa sitten ihminen tai eläin!