Coton

cotonxxx

Onko coton de tulear koirille "normaalia" ulospäin kääntyneet jalat. Siis kun koira seisoo, kävelee tai istuu, niin tassut on kiertyneet ulospäin. Jos tämä ei ole tavallista (aikuisella koiralla), niin mistä eri syistä tällainen voi johtua? Onko vika rakenteellinen vai "aiheutettu"? Voiko tämä aiheuttaa koiralle kipua tai muuta ongelmaa?

1

970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Coton tyttö

      Eturaajat
      Yleisvaikutelma: Eturaajat ovat pystysuorat.
      Lavat ja olkavarret: Lavat ovat viistot ja lihaksikkaat. Lapa ja olkavarsi ovat suunnilleen yhtä pitkät ja niiden välinen kulmaus on noin 120°
      Kyynärvarret: Kyynärvarsi ja olkavarsi ovat suunnilleen yhtä pitkät ja niiden välinen kulmaus on noin 120°. Kyynärvarret ovat pystysuorat, yhdensuuntaiset, lihaksikkaat ja vahvaluustoiset.
      Ranteet: Jatkavat kyynärvarren linjaa.
      Välikämmenet: Vahvat, sivulta katsottuna vain hieman viistot.
      Käpälät: Pienet ja pyöreät; varpaat ovat kaareutuneet ja tiiviisti yhdessä; päkiät pigmentoituneet.

      Takaraajat
      Yleisvaikutelma: Takaraajat ovat takaa katsottuna pystysuorat. Vaikka kannukset eivät ole toivottavat, niiden esiintyminen ei ole virhe.
      Reidet: Voimakaslihaksiset. Reiden ja lantion välinen kulmaus on noin 80°
      Sääret: Viistot ja muodostavat reiden kanssa noin 120°:n kulman.
      Kintereet: Kuivat ja selväpiirteiset; kinnerkulmaus on noin 160°.
      Välijalat: Pystysuorat.
      Käpälät: Kuten etukäpälät.

      Vakavat virheet:
      Raajat: ulkokierteisyys, pihtikinttuisuus, ulkokierteiset kyynärpäät, liian kaukana toisistaan olevat tai ahtaat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4387
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4209
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4120
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3968
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe