Suunnittelumaksut

Hei!

Haluaisin kysellä, ottavatko talopakettimyyjät ns. suunnittelumaksua, jos talokauppoja ei synny?

Olemme kilpailuttamassa noin viittä eri valmistajaa (Kastelli, Jetta-talo, Lappli-talo, Jukkatalot ja Desingtalo) ja ajattelinkin, että missä vaiheessa näiden firmojen edustajat alkaa lähettelemään laskuja perään?
Vai olenko vain turhaan kuvitellut heidän laskuttavan?

Kiitos jo etukäteen!
7427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

jos et ole tehnyt suunnittelusopimusta, et maksa mitään.

Äänestä
  • Hyvä, hyvä.
    Eli niin kauan, kun ei ole nimiä alla, niin ei ole mitään "hätää".

    Äänestä

  • Näin varmaan, mutta talkootöitä ne eivät tehtaalla tee.
    Kaikkien niiden kustannukset, jotka eivät tilaa, on upotettu tilaavien maksamaan hintaan.

    Äänestä

  • miindö kirjoitti:

    Hyvä, hyvä.
    Eli niin kauan, kun ei ole nimiä alla, niin ei ole mitään "hätää".

    ...sopimuksessa nimiä alla?

    Suunnittelusopimus voi olla suullinenkin, etenkin jos kauppaa käypi muut kuin koijarit.

    Äänestä

Siellä ne suunnittelijoitten palkat on talopakettien hinnoissa.
MUTTA, MUTTA; mitä sinä olet oikei tekemässä kun samassa kisassa on mukana esim kastelli ja Jetta? Miten meinasit niitä verrata?!?!! HERÄTYS!
Kastelli esim ei ole mikään talotoimitus vaan tavaratoimitus.
Nyt jäitä hattuun ja ekana palkkaat jonkun ammattitaitoisen sulle niitä toimituksia selittämään ja vertailemaan. Ne ei ole hukkaan heitettyjä satasia. Ne suunnitteluun ja kilpailuttamiseen laitetut sataset tuo sulle tonneja selvää rahaa.

Äänestä

Miten olette ajatelleet "verrata" noinkin erilaisia tuotteita keskenään ja arvottaa niitä. Jokainen lähettää omasta talotuotannostaan "jonkun" hinnoittelun, josta te sitten vertaatte niitä muihin ;) Voi helvetti näitä ;) Mistä näitä oikein sikiää.
Tuosta saakin sitten aiheen varmasti asiantuntevasti kommentoida talojen hintoja ;)

Äänestä
  • kuvilla kilpailuttaa niin pitäähän tarjous saada ilman perään tulevaa laskua! Meillä tulossa tänävuonna 3. talon tarjouskisa enkä todellakaan maksa ennenkuin on sopimus paperilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miindö kirjoitti:

Hei!

Haluaisin kysellä, ottavatko talopakettimyyjät ns. suunnittelumaksua, jos talokauppoja ei synny?

Olemme kilpailuttamassa noin viittä eri valmistajaa (Kastelli, Jetta-talo, Lappli-talo, Jukkatalot ja Desingtalo) ja ajattelinkin, että missä vaiheessa näiden firmojen edustajat alkaa lähettelemään laskuja perään?
Vai olenko vain turhaan kuvitellut heidän laskuttavan?

Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu