Rakentaja veti kaapelin talon (paritalo) kulmalle, josta liittymän tilauksen jälkeen Soneran miehet kävi vetämässä johtoa n.5m ja teki sähkökaapissa kytkennät kuntoon. Hintaa tällä lystillä n.2700€. Kyseessä kaava alue Pohjois-Karjalassa ja kaapelit menee tosiaan ihan vieressä.
Ostimme paritalon puolikkaan rakentajalta ja hän tormakkana kehui että laajakaista liittymä kuuluu hintaan, soitatte vaan soneralle ja tilaatte sen. Eipä maksa rakentaja ei.. tuntuu jotenkin kohtuuttomalta tuo hinta.
"Hei pankin täti, antasitko lainaa että saatas taloon tuo internet yhteys.."
Onko teillä kokemuksia hinnoista tai muista samantyyppisitä tapauksista? apuwa.
Laajakaista 2700€, onko järkee?
5
576
Vastaukset
- Onkohan noin?
Maksaapas rakentaja, jos se oli myyjä, kun väitti, että hintaan kuuluu laajakaistaliittymä: myös liittymän avauskustannukset kuuluvat tuollaisella sopimuksella myyjälle eivätkä ainoastaan mahdollisten kaapeleitten vetokustannukset.
- Näin saattaa olla?
Kerrotun sopimuksen kaltaisen liittymä kuukausimaksuista myyjä voisi lähteä oikeusteitse onneaan kokeilemaan, mutta todennäköistä on, että nekin kuuluvat myyjälle, joka väitti hintaan laajakaistaliittymän kuuluvan.
- ......
Jos on mahdollista hankkia kaapeli-tv liittymä
maksaa varmaan taloon jotain 500€.
Sen kautta vois saada kaapelimodeemilla
laajakaistan.
Kaikkialla ei tosin kulje kaapeli-tv
verkkoa lähellä. laajakaistan avaamisesta / kaapelikytkennästä omakotitaloon, jossa jo rakennusvaiheessa (10v sitten) puhelinkaapeli vedetty. Edellisillä asukkailla siis jo ollut kiinteä lankapuhelin, meillä ei. Nyt haluaisimme laajakaistan ja Elisa ilmoittaa, että kaapelikytkentä kustantaa 1820€. Tässä tapauksessa kaapelia ei kulu metrin metriä eikä kaivuuhommia ole. Huippu oli, kun asiakaspalvelusta pokkana sanoivat KYLLÄ kysyessäni, että joutuvatko seuraavatkin kiinteistön omistajat tuon maksun maksamaan. Siis rahastustako?!!!
- Kansanedustaja kuule
Tähän tulee varmaankin pikavauhtia korjaus: käytännössä kaikki Kansanedustajat asuvat omakotitaloissa ja myyvät ja ostavat omakotitaloja solkenaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859