Miten olette opettaneet lapset tuttipullosta nokkamukiin ja missä vaiheessa?
Nokkamukiin opettelu
DirDirDir
5502
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ihan niin, että jo 5kuisena on lapselle annettu muki jossa vettä käteen ja on siinä saanut itse opetella meidän kummatkin lapset. Esikoisella jäi tuttipullo kokonaan 10kuisena ja kakkosella jo 8kuisena.
Nokkishan on siinä rinnalla, ei sitä tuttipulloa heti kannata pois jättää. Ruuan jälkeen antaa aina maito tai vesihuikkaa... pikkuhiljaa oppii!
Meillä poika oppi itse juomaan pullosta vasta lähempänä vuoden ikää (nostamaan pulloa siis ylöspäin) ja nokkamuki alkoi kiinnostamaan vasta 1,5 vuotiaana, jolloin pullo jäi sitten vähitellen kokonaan pois. Tosi kauan meni, ennen kuin oppi hörppimään vain pieniä kulauksia, moneen kertaan meni juomat väärään kurkkuun ja ei sitten halunnutkaan enää nokkamukia. Eli meillä totuttelu vei aikaa.
ei ole ollut tuttipulloa käytössä, mutta puolivuotiaana otettiin nokkamuki harjoittelukäyttöön ja n. 8kk ikäisenä ainakin joi siitä jo tosi taitavasti. Noin. 9kk iässä oppi käyttämään ns. taikamukeja, joista pitää imeä suht kovaa, ennenkuin juoma tulee. Sitä ennen käytettiin taikamukeja ilman sitä sisäosaa. Vuoden iässä ajattelin hiljalleen lopettaa imetyksen, jolloin jäljelle jää sitten enää pelkkä nokkamuki.
6kk ikäisenä ruokapöytään vesi pulloon jossa on tutin tilalla pehmeä nokka. Kun oppi siitä juomaan kunnolla, tuttipullo jäi pois samalla kuin "välimaidotkin". Nokkamukit olikin sitten pitempään käytössä, lähemmäs kahteen vuoteen ja senkin jälkeen esim. sairaana.