Nokkamukiin opettelu

Miten olette opettaneet lapset tuttipullosta nokkamukiin ja missä vaiheessa?
5502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ihan niin, että jo 5kuisena on lapselle annettu muki jossa vettä käteen ja on siinä saanut itse opetella meidän kummatkin lapset. Esikoisella jäi tuttipullo kokonaan 10kuisena ja kakkosella jo 8kuisena.

Äänestä

Nokkishan on siinä rinnalla, ei sitä tuttipulloa heti kannata pois jättää. Ruuan jälkeen antaa aina maito tai vesihuikkaa... pikkuhiljaa oppii!

Äänestä

Meillä poika oppi itse juomaan pullosta vasta lähempänä vuoden ikää (nostamaan pulloa siis ylöspäin) ja nokkamuki alkoi kiinnostamaan vasta 1,5 vuotiaana, jolloin pullo jäi sitten vähitellen kokonaan pois. Tosi kauan meni, ennen kuin oppi hörppimään vain pieniä kulauksia, moneen kertaan meni juomat väärään kurkkuun ja ei sitten halunnutkaan enää nokkamukia. Eli meillä totuttelu vei aikaa.

Äänestä

ei ole ollut tuttipulloa käytössä, mutta puolivuotiaana otettiin nokkamuki harjoittelukäyttöön ja n. 8kk ikäisenä ainakin joi siitä jo tosi taitavasti. Noin. 9kk iässä oppi käyttämään ns. taikamukeja, joista pitää imeä suht kovaa, ennenkuin juoma tulee. Sitä ennen käytettiin taikamukeja ilman sitä sisäosaa. Vuoden iässä ajattelin hiljalleen lopettaa imetyksen, jolloin jäljelle jää sitten enää pelkkä nokkamuki.

Äänestä

6kk ikäisenä ruokapöytään vesi pulloon jossa on tutin tilalla pehmeä nokka. Kun oppi siitä juomaan kunnolla, tuttipullo jäi pois samalla kuin "välimaidotkin". Nokkamukit olikin sitten pitempään käytössä, lähemmäs kahteen vuoteen ja senkin jälkeen esim. sairaana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DirDirDir kirjoitti:

Miten olette opettaneet lapset tuttipullosta nokkamukiin ja missä vaiheessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu