GREYHOUND

acegikmo123

Oon hankkimassa greytä täs lähi aikoina........
sopiiko grey rivitaloon vai haukkuuko se paljon?
ja sitten matkustan joka kesä ulkomaille lensikalla niin kestäkö se olla lentokoneessa?
lähteekö grey sitten jäniksen perään onko sillä niin vahva saalisvietti?

3

3380

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinttisveikko

      Kaikki vinttikoirat ovat metsästysverisiä, mutta lähtevät riistan perään vain sen nähdessään.

      Englanninvinttikoira on ihmisrakas, sosiaalinen ja hiljainen, eli ei vahdi tai hauku.

      Vinttikoirat pystyvät rakenteensa ansiosta käpertymään pieneenkin tilaan vaivatta ja ne käyttäytyvät kotona rauhallisesti, eivätkä viihdy tarhassa tai häkissä, joten sopivat täten vaikka kaupunkiin ja kerrostaloon.

      Kaikki vinttikoirat tarvitsevat paljon liikuntaa, ainakin vapaana juoksentelemalla, joten kannattaa käydä koiran kanssa usein metsissä, pelloilla, koirapuistoissa tai muilla aukeilla paikoilla, mutta vinttikoirien kanssa voi harrastaa myös agilitya, frispiin heittoa ja pyöräilyä.

      Englanninvinttikoira on perusluonteeltaan yksi parhaista, sillä se sopii loistavasti ensimmäiseksi koiraksi ja lapsiperheisiin.

      • vinttisveikko

        Se kuinka koira kestää eri tilanteita, kuten lentokoneella matkustelua, riippuu lähinnä siitä, mihin kaikkeen se on pennusta asti tottunut. Esimerkiksi pelkän maaseudun rauhassa eläneestä koirasta kasvaa helposti arka, kun taas äänekkään kaupungin kerrostaloasunnossa asusteleva näyttelykoira sopeutuu melkein tilanteeseen kuin tilanteeseen.

        Ainakaan vinttikoirilla ei ole lyttynokkaa, joka aiheuttaisi hengitysvaikeuksia.


    • Koirien Orja

      Elikkä kotona kaksi Greyhoundia.
      Ovat toistensa ääripäät. Toinen haukkuu välillä ja toinne ei. Toinen riehuu sisällä välillä ja toinen ei. Toinen pureskelee paikat hajalle ja toinen ei. ( pentuna joutunut kennelkoppaa käyttämään- yleinen juttu näillä)
      Ruokaa menee noille yhteensä 25 kg/ 2vko muuta kuin raksuja. Itselläni siis uroksia ovat kyllä itsepäisiä vaikka tietävät mitä niiltä vaadittaisiin. vapaana ollessa huitelevat menemään. Kavereiden nartut tuntuvat olevan hiemena hienostuneempia ja kuuliaisempia. Vapaana ollessa kulkevat lähempänä omistajaa kuin urokset.(näin siis täällä)

      Sopii siis kai minne vain kunhan olet sen turvana :)
      toista pojista sopiskin ottaa ulkomaille mukaan, mutta toinen varmaan sais sydänkohtauksen, vähän ääniarka.
      Jäniksen perään lähtee niin, että kädet irtoo. HEH olen varmasti monesti ollut huvittava näky!! Kun pari kertaa koira livenny käsistä ja muutaman kerran melkein pää maassa ja sitten siinä yksin kömpinyt pystyyn ja koiria ei näy, mutta kyllä ne sieltä takas tulee. Ihan turha huutaa. Hirveät voimat kokoon nähden.
      Molemmat ovat aina vallottamassa makuuhuonetta ja sohvia. Itsepäisesti aina vain uudestaan ja katsovat sitten hölmistyneenä, että koskas tämmösen itsekkään säännön olet keksinyt.

      Aivan mahtava rotu! Pitää olla paljon huumorintajua, oikeudenmukainen ja hellä ( Kun pentu tulee sinua vastaan ovelle, piiskaa hännällään, talloo kakkansa ja nostaa tassunsa sinua vasten. Olohuoneesta löytyy roskapussin sisältö levitettynä ja hajoitettuna, Sänky on myllätty. keittiössä kaappien ala ovet auki, sieltä löydetty yhtä sun toista. Posti ja pissi sanomalehdet revitty...) -tosi juttu-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      86
      817
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      761
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe