Koulullamme on tyttö, joka on 7. luokalla. Jotkut luokaltani häntä kiusaavat, jättävät ulkopuolelle ja kadehtivat.
Kyseinen tyttö on rikkaasta perheestä, asuu isänsä ja isoveljensä luona. Tämä kyseinen tyttö saa kaiken haluamansa. Hänellä on pitkät blondit kiharat hiukset, tosi vaalea iho ja aina merkkivaatteet päälle. Rahaakin on hänellä paljon.Häntä pidetään koulumme kauneimpana tyttönä.
Hän saa aina kymppejä kokeista ja todistuksista, aina on joukko poikia ihailemassa (myös minunkin luokalta).
Minä ja neljä kaveriamme emme ota häntä mukaan porukkaan, koska meidän mielestä hän on liian pissismäinen, liian täydellinen, lellikki ja leuhka.
Mitä tehdä ongelmalle? Haluaisimme tämän tytön mukaan porukkaan ajattelemetta hänen täydellisyyttään.
Kyseinen tyttö on rikkaasta perheestä, asuu isänsä ja isoveljensä luona. Tämä kyseinen tyttö saa kaiken haluamansa. Hänellä on pitkät blondit kiharat hiukset, tosi vaalea iho ja aina merkkivaatteet päälle. Rahaakin on hänellä paljon.Häntä pidetään koulumme kauneimpana tyttönä.
Hän saa aina kymppejä kokeista ja todistuksista, aina on joukko poikia ihailemassa (myös minunkin luokalta).
Minä ja neljä kaveriamme emme ota häntä mukaan porukkaan, koska meidän mielestä hän on liian pissismäinen, liian täydellinen, lellikki ja leuhka.
Mitä tehdä ongelmalle? Haluaisimme tämän tytön mukaan porukkaan ajattelemetta hänen täydellisyyttään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Asenteessanne on vikaa.
Kaikki ihmiset ovat samalla viivalla, tasa-arvoisia.
Älkää pitäkö häntä täydellisenä, sillä hän tuskin on sen täydellisempi kuin sinäkään, so simple thing.
Älkää arvostelko ulkonäön perusteella, älkää asettako odotuksia.
Olkaa kavereita, tehkää oikein, tutustukaa häneen.
Olen täysin samaa mieltä. Hän on sen näköinen kuin on, hänen vanhempansa tienaavat sen mitä nyt tienaavatkin - älkää häntä sen vuoksi rangaisko. Ja mitä sillä on lopulta oikeasti väliä vaikka pukeutuisi säkkiin?!! Jos tota pohtii enemmän, niin eikö kuulostakin lopulta erittäin naurettavalta, että vaatteiden takia syrjitään? Varsinkin kun otetaan huomioon, että teistä se voi tuntua harmittomalta, mutta tytölle se voi tuntua oikeasti erittäin pahalta. Yritäpä kuvitella itsesi hänen sijaan. Pahimmassa tilanteessa poljette parhaillaan tytön itsetuntoa maahan ja hänkin alkaa kuvittelemaan, että on jotenkin epäkelpo kun hänen hiuksensa, vaattensa tai mitkä lie ovat himpun erilaisemmat. Ja sillä taas voi olla ikäviä seurauksia tulevaisuudessa. Semmonen ärsytys tulee niin helpolla ja sitä kuvittelee, että eihän tää nyt mitään vakavaa ole, mutta jos kunnolla asettuu sen toisen ihmisen asemaan, niin silmät voi aueta.
Järjettömän typerää toimintaa lietsoa vihaa joidenkin rättien takia.
Ongelma on yksinkertainen: te olette luusereita epäonnistujia, joiden surkeaa ja valheeseen perustuvaa naurettavaa itsetuntoa kalvaa ihminen, joka täydellinen kaikilla tavoilla joilla te ette sitä ole. Hän saa kymppejä kokeista, koska panostaa kouluun, hän näyttää hyvältä koska haluaa pitää itsestään huolta jotta pysyisi terveenä ja elinvoimaisen näköisenä pitkään.
Ongelmaan on silti ratkaisu. Hyväksykää se, että hän on teitä parempi ihminen joka tasolla, ja ottakaa hänet kaveriporukkaanne. Hyvällä tuurilla hän on niin suurisieluinen että antaa teille kelvottomuutenne anteeksi, ja pysyy porukassanne säälistä siihen asti, kunnes opiskelupaikan vaihdos teidät erottaa. Kun hän vanhempana on väitellyt itsensä tohtoriksi ja asuu jossain suuren maailman sivistyneessä yliopistokaupungissa, hän saattaa suuressa myötätunnon puuskassa muistella teitä (jotka samaan aikaan olette luultavasti sivukujalla polvillanne ja suu auki lihavan rekkamiehen edessä) muutaman kyyneleen ajan, ja miettiä, että "mitäköhän tuli niistä ystävistäni, jotka koulussa olivat syrjivinään minua, koska omasta tahdostani johtumatta olin syntynyt kauniiksi, syntynyt rikkaaseen perheeseen, ja panostin opiskeluun?"
Vaan oletpa sinä älykäs ihminen! Ihan sääliksi käy...
Paras kaverini on minusta ihana ihminen ja todella kaunis.
Hän on ehkä hiukka pullea, mutta ei se ole este sille, että hän olisi kaverini.
Eli häntä haukutaan galleriassa, mutta haukkujat tulevat minulle valittamaan :(
Olen todella heikko persoona, enkä osaa puolustaa itseäni...
Häntä haukutaan läskiksi jne....
esimerkki haukkumisesta:
''se sanoo röh röh!''
''varo ettet saa sikainfluenssaa''
ja se harmittaa koska en osaa puolustaa häntä tai itseäni...
Mitä minun pitäisi tehdä? :(
sun kannattaa varmaankin keskustella asiasta sun kaverin kanssa. ei kannatta tehdä mitään ennen kuin kysyt kaverisi mielipidettä. ehkä kaverisi ei halua, että häntä puolustetaan tai haluaa itse tehdä kiusaamiselle jotain. tärkeintä kuitenkin on, että olet kaverisi tukena etkä lähde kiusaajien rinkiin mukaan. ja jos ystäväsi tahtoo, että puolustat häntä, niin sitten otat itseäsi niskasta kiinni, vaikka kuinka pelottaisi! etkö itsekin toivoisi, että jos sinä joskus tulet tarvitsemaan apua, niin kaverisi olisi sitten valmis auttamaan sinua? rohkeutta vaan mukaan!
Tohon on yks yksinkertanen vinkki: neuvo kaveriasi laihduttamaan ettei muistuta ulkoisesti sikaa.
Hyviä tapoja on terveellinen kasvisruokavalio ja liikunta. Lisäksi on sitten painovartijoita.
tässä linkki:
http://gcms.weightwatchers.com/WWI_Controller.aspx?s=11&Page=1012192&Visited=Yes
Keep it simple stupid!