omistan saab9000 turbon 150heppasen 95 mallisen automaatin.mistäköhän sais lastun ja minkä firman kannataa laittaa!!kestääkö laatikko?kuinka paljon tehot nousee? mikäfirma tekee levikkeitä yms. juuri ostanut.
lastutus
saab
152309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tuo taitaa olla yksi parhaista Saabin viritys pajoista
http://www.maptun.fi
Myös tuolta löytyy
http://www.speedparts.se
Huomenta, itselläni on sama auto eli, Saab 9000 CS 2.0t Aut. vm.98
Tehot seuraavasti (SpeedParts):
Vakio:
150hv
215nm (2500rpm)
Steg 1:
227hv
357nm (2000rpm)
Kestosta:
Auto kestää steg 1 tason lastutuksen jos on kunnossa kaikki ennen lastutusta.
Vaihdeaski on yleensä kysymysmerkki. Sen saa rikottua myös vakiotehoilla jos vaan haluaa, joten maltillinen ajotyyli on suotavaa, eli esim paikaltaan revityksiä ei kannata tehdä, vaan kun auto on jo liikkeessa esim 50-> lämä pohjaan.
Itse vien auton dynoon tällä viikolla ja
laitan lastut tilaukseen pääsiäisen jälkeen. Lastutuksen jälkeen käytän varalta dynossa uudelleen jotta saan varmuuden ettei seokset mene max tehoilla liian laihalle ja alkaa männät käryään.
Suosittelen Jyväskylän ProCarServiceä joka toimii Speedpartin jälleenmyyjänä suomessa.
Soitteleppa Rikulle ja kysele lisää PUH: 014-282200.
Hintaa asennuksineen tulee noin 1000e
Käyppä katsomassa http://www.saabclub.fi/phpbb2/index.php
Sieltä haku toiminnolla esim. lastut,chipit ym..
Sieltä näät kommentteja ja ongelmia noista lastuista.
Velipojalla on vastaavassa lpt 9000:ssa kolmas SP:N boksi joka toimi vasta kunnolla aikaa toimityksineen meni yli vuosi ennen kuin sai tämän toimivan boksin.
kuin neljäs. Omat ongelmat liittyivät tyhjäkäynnin tuntmassa olevaan nykimiseen ja toiseksi viimeisellä oli hiemna tehoissa vajavaisuutta. Nyt kiinni oleva steg 3 toimii jo kohtuu hyvin...
Kyllä vahvasti aion tilata ProCarServicen kautta Speedpartsin boksin, koska uskon ongelmien selviävän hyvin nopeasti jos ongelmia tulee. Mitä Speedpartin bokseihin tulee, niin taitavat olla nordicin tai bsr:n lastuja. Vain muutama monesta on valittanu SP:n steg paketeista.
En tiedä mistä ole saanut tietoa, että osa softista tulisi Nordic:lta, koska näin ei todellakaan ole. Kaikki softat tulee BSR:ltä, Viggenin stage III (maptun) ja yhtä tonnarin (SQR) softaa lukuun ottamatta.
Oletko koskaan kuullut englantilaista sanontaa
"assumption is the mother of all fuckups".
Karu todellisuus saattaa koittaa, jos ongelmia tulee...ei siis kannatta olettaa että ongelmat ratkeavat nopealla aikataululla.
Itsellä ja monella muulla tästä vähän enemmän kuin tarpeeksi kokemusta...
Jos olisit yhtään viitsinyt lukea ajatuksella, olisit huomannut että sanoin "bsr tai nordic", koska en ollut varma, ja taas nopeaan ongelman ratkaisuun luotan PCS poikiin että homma hoituu tarvittessa.
PCS on tosi asiallinen paikka, ja Riku & Pete osaavat todellakin hommansa. SP:n kanssa syntyneet ongelmat ovat täysin SP:n syytä. Esim. "Vigge" odotteli softaongelmiensa kanssa lähes puoli vuotta, ennen kuin sai niihin ratkaisun.
Minä taas odottelin tilaamani kamoja 4 kuukautta, ja koska niitä ei koskaan tullut, niin peruin tilauksen ja tilasin Maptunilta, jolloin kamat tulivat todella nopeasti. Ja Maptun tilasi vielä osan kamoista suoraan SP:ltä. SP vaan kategorisoi Ruotsin lähetykset ykkösluokkaan ja ei välittänyt muista lähetyksistä pätkääkään.
Mitä tulee SP:n asiantuntemukseen myymistään softista, niin he eivät tiedä niistä lähes yhtään mitään. Softien sytytysennakkoarvoja on rukattu, nakutusarvoa on säädetty suuremmaksi ja lisäksi ns. "pressure guard" on poistettu tietyistä softista ilman, että siitä mainitaan asiakkaalle lainkaan. Ikävä sanoa tätä, mutta jos minä tarvitsen tulevaisuudessa softaa Saabiini, niin käännyn kyllä Maptunin puoleen. Mutta jos tarvitsen jotain muuta tavaraa Saabiini tai huoltoa Saabilleni, niin PCS on kyllä ykkösmesta siihen! Ei muuta kuin hatunnosto Rikulle ja Petelle!
Soitin aamulla Rikulle ja hän sanoi suoraan että Maptun on hyvä, että heille nyt ei ole niin väliä mistä pajalta ottaa sarjan jos heiltä kysytään. SP:n kanssa on ongelmia liittyen lastuihin. Riku sanoi suoraan että tilaa Maptuningilta ja tule sitten näyttämään kun tavarat on saatu, no hard fealings PCS:ältä ... :) Että kyllä PCS:n laatu ja palvelu näkyy suoraan tässä että uskalletaan ja halutaan palvella asiakasta vaikka ratkaisut eivät tulisikaan omia kanavia pitkin.
Tulen edelleenkin käyttämään Rikun ja Peten palveluja vaikka asunkin oulussa asti !.
Jos tilais ne tarpeet suomeen ja kesälomalla asentais ne siellä Jyväskylässä?
Maptun:in toimitus aika on noin viikko. ProCar Service asentaa paketin 1h. ja tuntihinta oli jotain alle 50€. Paketin pystyy kyllä itsekkin asentamaan, paitsin jos hälyt on asennettu jälkikäteen tai ennen (saabin omat). Tämä vaikuttaa siihen että tech2:lla pitää uusi purkki koodata että pirssi lähtee käyntiin. Maptunin osaa kyllä kysyä ja selittää asian.
www.maptun.fi
Vm. 03. Kone siinä on 1.8t. Hälytin ja käynnistyksenesto on alkuperäinen (olikohan ATA 3 tms.)
Jos pistäis 2500 euroo konehuoneeseen, niin millaista jälkeä alkais tulemaan?
Tyhmä kyssäri ehkä, mutta miksi ne siellä PCS:ssä ei sitten käytä sitä Maptunin osaa, jos kerran on niin paljon ongelmia sen toisen toimittajan kanssa?. Asiakkaana olis helpompi ottaa yhteyttä yhteen paikkaan ja kaikki olis kunnossa kun auton hakis pois. Ns. avaimet käteen-palvelu siis.
PCS tilaamaan sulle ne steg paketit maptuningin kautta. PCS on Speedpartsin jälleenmyyjä. Jos tulkitsin PCS poikia oikein, Speedpartsin tavara on hyvää hinta/laatu suhteeltaan, lukuunottamatta Steg paketteja jotka tökkii toimituksen ja laadn osalta. Mutta speedparts on halpa ja laadukas paja muuten saab osien toimittajana.
Heh, aika rumaa jälkeä saat 2500e llä. Vähintää steg 3:sen racekatilla. eli tehoa varmaan yli 250hv ja vääntöä yli 370nm (arvauksia). Yleensä steg 3:seen tulee 3" putkisto edestä taakse sportkatilla jonka voit vaihtaaracekattiin ohjainboksi. Kyllä avaimet käteen palvelu onnistuu PCS:llä.
Niin saa vähän vertailua mitä ois odotettavissa. Kävin tuossa välillä sen Maptunin sivuilla ja olishan tuossa kalustoa laitettava konehuoneeseen.
Hienot käppyrät on pojat saaneet aikaiseksi. En vielä löytänyt 9-3 SS:n hinnastoa. Taitaa olla vasta tulossa markkinoille, vai katsoinko vaan puusilmällä.. :)
Maptunilta tulee vasta loppuvuodesta 9-3 SS malliin releet. Hirsh-jubaa olis tarjolla jonkun näköistä. Tarttee soittaa täälläpäin lähin osaava paja ja vertailla paketteja ja hintoja.