Keskenmeno vai ei?

ninppa

lauantaina (13.2) alkoi tuhrutteluvuoto tosi niukkana, oli ensin oikein haalean punaista limansekaista vuotoa, joka muuttui maanantaihin mennessä ruskeaksi. Maanantaina kuitenkin alkoi verinen vuoto, jota ei nyt niin paljon ole tullut, jos verrataan normaaleihin kuukautisvuotohin. Vuoto kun on sellaista että imukykyisin side vaihdetaan 3h välein kun muuten vuotaa yli.
Edelleen vuotaa, ei maata kaatavasti, niin että pärjää pikkuhousun suojalla. Kipuja ei ole ollut, ainoastaan selkään koskee, mutta sekin kipupaikka on lähellä häntäluuta, ja oma veikkaus on että se on issiaskipua, koska siitä olen koko raskauden ajan kärsinyt. Nyt menossa rv 9, torstaina neuvola, joten pelon sekaisin tuntein sitä odotan.
Ainut mikä tässä eroaa keskenmenosta (sellaisen olen kokenut rv 6 ) on se, että mitään hyytymiä ei ole tullut. Niitä kun minulla tulee normaalien kuukautisten aikaankin. Joten olisiko vielä mahdollisuuksia?? Tuossa laskin, että mikäli kuukautiskierto olisi ollus sama kuin mitä ennen raskautta, niin lauantaina olisi ollut taas ns. menkkojen alku, joten voiko tämä tosiaan olla sitä valekuukautisia?? Vuoto on niukkaa, mutta minun mittakaava niukkuudesta on verrattuna omiin kuukautisiin, jotka ovat ihan hirveät!!

2

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • been there done that

      Vaikea sanoa, onko välivuotoa vaiko keskenmeno. Jos oisin sinä, varaisin ajan ultraan niin ainakin varmistut asiasta. Mulla alkoi keskenmeno (vk 10 5) niukalla vuodolla ja menin heti yksityiselle ultraan, jossa todettiin, ettei sykettä enää ole. Sitten päivän päästä siitä alkoi vasta kunnon vuoto. En olisi ikinä voinut kotona vain odotella ja pelätä, vaan halusin varmuuden asiaan heti. Enkä myöskään halunnut, että elättelen itsessäni turhaa toivoa, se oli tarpeeksi rankka kokemus ilman sitäkin...

      Voimia! :)

      • shokissa

        Minulla oli viikko 18 menossa kun tuli jonkin verran veristä vuotoa,, aavistuksen verran menkkamaista kipua, joka meni pian ohi samoin vuoto loppui samantien. Luulin vuodon liittyvän yhdyntään.
        Kuitenkin viikolla 20 rakenne ultrassa todettiin sikiön kuolleen jo noin kaksi viikkoa sitten.

        Tieto oli minulle täysi shokki, koska se vaihtoehto ei edes käynyt mielessä vaikka veristä vuotoa oli ollut,, mutta koska se oli niin vähäistä en huolestunut.

        Mitään muuta oiretta minulla ei ollut.

        Jälkeen päin rupesin ajattelemaan että tosiaan eihän se vatsa ollut kasvanut enää lainkaan, ja välillä olin pyörittänyt ja lämmittänyt vatsaa kun tuntui että pikkuisella on kylmä, vatsa tuntui jotenkin kylmältä kerran. Oma painokaan ei ollut noussut pariin viikkoon. Eli olisi pitänyt arvata, mutta en osannut silti aavistaakaan että nämä liittyivät sikiön kuolemaan. Luulin odottaneeni tervettä lasta. :(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      69
      4977
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      33
      3757
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      24
      3369
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2357
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      332
      1493
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1463
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe