lahja äidille

werrrttyy

Olen 18 vuotias musiikkia harrastava poika. Äidilläni on muutaman kuukauden päästä synttärit, ajattelin antaa hänelle erikoisen lahjan. Meinasin että levytän kotona yhden hänen lempikappaleistaan ja annan sen cd-levyllä. Mitä te tuumaisitte jos saisitte samanlaisen lahjan?

5

403

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos itse

      .....ESITÄT sen kappaleen siis ihan itse!!!! - voi kun ihana ajatus, äitisi varmasti ilahtuu ikihyviksi ja säilyttää levyn kalleimpana aarteenaan - ja tämä siis ilman ironiaa.
      Oikeesti hieno ajatus. Kadehdin äitiäs, ainakin ihan pikkusen.

      PS. varaudu sitten siihen, että tuota levyä soitellaan aina kaikissa mahdollisissa tilaisuuksissa. Mä ainaskin esittäisin sitä kaikille - haluavat tai sitten eivät.

    • mielestä

      tosi ihana idea, ihan tuli kyyneleet silmiin!

    • äiti minäkin

      Itsetehdyt lahjat ovat aina rakkaimpia.

      Onpa mukavaa, että ikäiselläsi pojalla on noinkin hienoja ajatuksia ja ideoita.

      • äiti myös

        Haikeutta.. Oma poikani muistaa jouluksi lahjoilla, yleensä pärisevillä koneilla. Hyvää tarkoittaa. Koneisiin en ole ihastunut.
        Sinulla on ilmeisen hyvä suhde äitiisi ja lahjaidea hyvä.


    • fghjklö

      pikku veljeltäni vuosia sitten 25 vuotislahjaksi cd:n johon hän oli tallentanut mielimusiikkiani koko elämäni varrelta. Pieni tytön tylleröinen-kappaleesta (muistan edelleen että lauloin laulusta vain yhtä kohtaa "Taaapioo ja Tellervooo ja sinii piiika pieni.....") techno-jyskytykseen ja leevien melankoliaan ym.

      Lahja oli aivan mahtava, kuuntelin sen silloin yksin silmät kiinni alusta loppuun ja tein oman elämäni aikamatkan nojatuolissa. Sitä lahjaa en unohda koskaan! En vain pysty sitä kuunnella itkemättä, niin paljon muistoja kätkee sen levyn kappaleet ja ennenkaikkea se että veljeni todella tiesi mistä pidän.

      Levytä äidillesi useampia kappaleita!! Lahjasi tulee olemaan hänelle aarre.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      145
      1394
    2. 74
      1254
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      105
      1006
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      935
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      808
    7. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      801
    8. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      115
      678
    9. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      673
    10. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      77
      653
    Aihe