Antakaas osviittaa hiukan Phuketin nykyhinnoista? Kiitos.
Esim.
Olut baarissa?
Drinkki baarissa?
Ruoka-annos katukeittiössä?
Hieno illallinen ravintolassa?
Jälkiruoan tapainen katukeittiöstä?
Vinkkupullo ostettuna kaupasta?
Konjakkipullo (ei brandy) ostettuna kaupasta?
Lacoste, Ed Hardy tms feikki t-paita?
Crocsit, feikit?
Taksimatka 10 km?
Veneen ja kuljettajan vuokraaminen puoleksi päiväksi?
Auton ja kuljettajan vuokraaminen puoleksi päiväksi?
Voi laittaa euroissa tai batheissa, eikös 100 bath ole noin 1 e?
Esim.
Olut baarissa?
Drinkki baarissa?
Ruoka-annos katukeittiössä?
Hieno illallinen ravintolassa?
Jälkiruoan tapainen katukeittiöstä?
Vinkkupullo ostettuna kaupasta?
Konjakkipullo (ei brandy) ostettuna kaupasta?
Lacoste, Ed Hardy tms feikki t-paita?
Crocsit, feikit?
Taksimatka 10 km?
Veneen ja kuljettajan vuokraaminen puoleksi päiväksi?
Auton ja kuljettajan vuokraaminen puoleksi päiväksi?
Voi laittaa euroissa tai batheissa, eikös 100 bath ole noin 1 e?
Vastaukset 93
Vanhimmat
olut 200 bath
drinkki 350-650 bath
ruoka-annos kadulla 150 bath
hieno illalinen n.1000bath-2000bath
vinkku 350 bath-650bath
konjakki 2000 bath-4500bath
Lacoste feikki 150 bath
crocsit 200bath
taksi 10 km 200 bath-450bath
vene päiväksi 3500 bath-100000bath
auto puoli pv 1000bath-2300 bath
Missäs paikassa olet kaljaa tuohon hintaan kitannut? Itse tulin pari viikkoa sitten ja hinnat (testattu useassa paikassa):
olut 60-70 bath normimestoissa
drinkki 100-200 bath
ruoka-annos kadulla 70-100 bath
olut 45-60 thb drinkit 80-120 thb katukeittiö hinnat 50-70 thb
0,5 tuoppi maksoi jopa tuon 200 bath baaritiskillä mutta saihan sitä alle 50 pullossa. Olutpullo maksoi kaupassa n. 40 bath.
Kävin viime vuonna Phuketissa:
Phuket townin linja-autoaseman yhden katukeittiön ruoka oli kyllä halpaa. Oliskohan ollut riisi-kana ruoka 35 bahtia, ja kokis siihen 15baht.
Bangla roadin parhaissa yökerhoissa oli kyllä melkein Suomen hinnoissa juotavat. Joistain pienemmistä paikoista taisi saada oluen 50-80 baht
Patong beachillä oli normi ruoka-annokset 80 bahtin paikkeilla.
Nytkyään 1e on noin 45 bahtia.
siis... kallista! ainakin kaikki viinat, viinit, olut, jos tosiaan noin paljon maksavat! luulin että phuketissa paljon halvempaa!
no nuo feikkituotteet ihan ok hinnoissa, ja esim taksi, mutta miten olut tai drinksu VOI maksaa noin paljon thaikuissa??? samaten joku konjakkipottu, siis vähintään saman kuin SUOMESSA? olen suorastaan järkyttynyt. ettäkö olutkin maksaa baarissa pari euroa??
"mutta miten olut tai drinksu VOI maksaa noin paljon thaikuissa???"
Puketissa voi. Ja silti sinne pukettimatkaajat halajaa, hinnalla millä hyvänsä, ahtaissa sillipurkeissa.
ihanko oikeasti kalja kuppilassa maksaa euroissa 4 euroa???
en oikein edes usko. voisiko joku muu, joka käynyt phuketissa, laittaa tänne hintoja, ei taatusti thaimaassa ole saman hinnat kuin suomessa.
Meidän muistissa joulukuulta 09 oli olut koosta ja paikasta riippuen 50-100 bahtia Patongilla.. Mutta ei käyty missään "hienoissa paikoissa", tai yökerhoissa.
sitten kuljet??? Asia on niin että kaikki alkuperäiset viinat maksavat thaikuissa lähes saman kuin suomessa.paikalliset yms,maksavat murto-osan suomen hinnoista.pätee myös drinksuihin.
siinä euron molemmin puolin.
nimm "viikko sitten" heittää vaan pienen trollin, ei kaikkea ole pakko uskoa mitä kirjoitetaan. :o)
Tuossa alempana on kirjoitttu oikeat hinnat, eli kaljapullo siinä 50-80 bht, 1-1.5 euroa paikasta riippuen, katukeittioön erinomainen kanakeitto saman verran, tytölle drinksut 100-150 bht. Ne tytöt muuten joivat ne viinat mitä tarjottiin, eikä juomana ollut teetä tai kokista.
kuitenkin vähemmän kuin Kanarialla missä sinä käyt. Kalja maksoi 10 kertaa enemmän Kanarialla eli tiskillä tuoppi oli 3-5 euroa. Thaimaassa siis euron ja jopa alle.
4 euroa? 200 baht on reilut 2 euroa jos et osaa itse laskea.
sillä tuo sinun 1,5 euroa on lähes 180 bahtia. Ja kun sanoin että tuoppi maksoi jopa 200 niin mitä siinä et usko. Oli kyllä halvempiakin mutta Patongilla tuon hintaista meidän paikassa illalla.
Tämän päivän Ratexin kurssin mukaan 200baht on n. 4.40 euroa.
Vaikka mitäs siitä kun perusolut ei maksa 200 bahtia Phuketissa baarissa, 50-60 on oikea hinta.
Perusolut ei ole mikä tahansa eikä minkä tahansa tuotteen hinta vaan samanlainen indeksi kuin BicMac-indeksi, se kertoo paikallisesta hintatasosta paljon enemmän jotkut mutu-tiedot.
näin
Heh, pakko kommentoida.
Täältä löytyy paljonko 1 euro on Thaimaan bahteina (kehitys viimeisen 4 kk ajalta)
http://www.ecb.int/stats/exchange/eurofxref/html/eurofxref-graph-thb.en.html
1 EUR = 45.495 THB kurssin 17.2.2010 mukaan
Kyseessä Euroopan keskuspankin sivut..
jos siis 1 e on noin 45 b niin EIKÖS SITTEN MUKA tuo 200 b oluesta ole yli 4 e!!!!!! eli PALJON!!!!!!
Eihän hinnalla väliä kunhan pääsee Phukettiin!
Täällä on kuitenkin ilmeisesti vain yksi henkilö kertonut maksaneensa 200 bahtia oluesta ja muut saaneet juomansa 100 tai alle. Rannalla rantatuolipojilta ostettuna hinnat oli merkistä riippuen muistaakseni 60-80 bahtia, alle 100 kuitenkin viime joulukuussa.
Bahtin hintaan tietysti vaikuttaa myös mistä sen ostaa, paikan päällä vaihtaa, nostaa pankkikortilla automaatista jne...
On vain virhe jos olut on muka maksanut 200 baht, tai sitten on ostanut jotain erikoista. Maksaahan kaikkialla erikoistuotteet moninkertaisesti tavallisiin.
Siis tavallinen olut Phuketissa aina välillä 50-80baht.
Bangkok:ssa Silomilla on muutama ns. eurostyle-paikka, jossa erikoismuotoillusta lasista pint maksaa 170 baht.
Se on kallein kalja, tai oikeestaan toiseksi kallein, kallein oli se, joka maksoi vaan 50b Khon Kaenissa, mutta heräsin Vientiantesta tyttöjen kotipaikasta.
eipä tullut edes vastaan olutta joka 200 baht. ei todellakaan.
tuo taso tosiaan on kanarian tasoa, jopa suomenkin.
kyllä se olut maksaa noin 1 e jos euroissa miettii, ehkä jossain "kalliissa" 2e.
Hyvä esimerkki siitä miksi palstoilla (ja yleensäkään) ei yhden lähteen tietoon kannata luottaa. Tämä nyt ei ole vakava asia, koska alkuperäiselle kysyjälle ei tästä aiheudu suurtä haittaa, ja voi sitten todeta asian paikanpäällä, tässä tapauksessa iloisesti oluen paljon halvemmaksi Phuketissa.
Huvittavaa kyllä tuo vaihtokurssi: 1,5€ = 180 baht. Voisitko kertoa mistä sait rahaa vaihdettua noin hyvällä kurssilla? SE ON KIINNOSTAVA TIETO.
Tai sit menin taas trolliin.
maksaa laillisessa iässä olevan maksullisen naisen seura ?? Phuketissa.
Narain ulko-ovesta heti oikealla olevassa baarissa kaljavaasi maksaa tuon 170 b, muutama askel lisää ja pullo Changia on pöydässä 50 b.
laskin käteen ja yritä vielä kerran tolvana.
näe kun olut maksoi kaupassa tölkissä jo 35 bahn ja baareissa n. 100-150 bahn.Thaimaassa saa 0,5 tuopin jopa 25 bahn mutta ei Phuketissa.
mutta kun ei siellä myydä niin kallista olutta kuin 200 tbh, tai täytyy etsimällä etsia ja mä en ainakaan kahden viikon aikana löytänyt.
olut kaupassa 35 batia, baareissa 50 - 140 tbh riippuen onko iso vai pieni ja missä baarissa.
Voi olal että joku yökerho pyytää isosta oluesta 200batia.
ainakin eilen oli 1e/keskim.45.5baht
et laske mitä tekee 1.5e?.
Halpaa oli myös Inglesin yhdessä rantaravintolassa, puolen litran tuoppi 1e. Tais olla joku hollantilaisten paikka.
200 batia oluesta ainakin Patongilla ON PALJON (eli 4,40 euroa) , täytyy olla iso olut ja joku hieno paikka.
Rantakadulla oli muutama baari jotka päiväsaikaankin kiskoivat sikahintoja oluesta.
Yleensä normaali olut rantakadulla ja rannalla maksoi tarjoiltuna 60-80 batia kk sitten, illalla voi olla 100 batia jossain.
Kaupasta tölkkejä saa 38 - 45 batia merkistä riippuen.
ja tämä on fakta.
Ja 100 batia on siis noin 1,10 euroa
sorry, siis 100 batia on tietenkin noin 2,20 euroa, tuli kirjoitusvirhe.
Niin, tavallinen turisti ei menekään Phuketiin kaljaa juomaan, vaan nauttimaan lämmöstä ja maisemista. Silloin on ihan sama, mitä olut siellä maksaa. Kaljankittaajat pysyköön kotonaan.
Voi tsiisus mitä juttuja.Tätä vois verrata kun on lähdössä lappiin hiihtelemään niin mitä maksaa mikäkin levillä tai mikkelissä.Mikkeliinhän sitä tietenkin menee kun se ei ole"ns turistirysä" ja kaljat ym pitsat on paljon halvempia.Vittu että on varaa asua suomessa, mutta kun lähdetään ulkomaille lomalle niin mikään ei saa maksaa mitään.
Just näin. Jos haluttaa mennä Phukettiin tai Tokioon ja haluaa asua laatuhotellissa, ihan niinkuin se olisi joku häpeä. Onko se jotenkin parempaa lomailua mennä rahtikoneella Kiinan kautta ja asua paikallisessa matkustajakodissa omilla eväillä.
Mä en kanssa ymmärrä.
lentää pakettimatkalla ahtaassa koneessa ja maksaa kuulokkeista juomista ja huovista.Kulkea bussilla 2-3 tuntia hotelliin. Ja tulla kusetetuksi 70 % kalliimmista hinnoista kuin muuaalla Thaimaassa.Phuketin hotellitkin huomattavastai kalliimpia kuin muualla Thaimaassa.Mutta suomalinen tyhmä pakettimatkaaja ei edes huomaa million sitä kusetetaan.
Khao lakissa ostettiin kaksi olutta, kaksi kokista ja vesipullo yht.45bathia. Taksi Phuketista Khao lakiin ja takaisin. 4000bth. Toki käytiin matkalla kaikki nähtävyydet ja taksi oli mukana 12 tuntia. Aamu kympiltä lähdettiin Karonilta Andaman seaviewstä ja illalla oltiin kymmeneltä taas hotellilla. tuttu taxikuski tietty... Thai ruoka viinin kanssa kahdelle noin 500 bathia tai alle... Eli n.10 euroo... Ja oma laiva otettiin kalastusreissulle.--200E/päivä. hintaan sis. ruoka ja soft drinkit. aamulla lähdettin ysiltä ja illalla kuudelta satamassa. mukana oli kuusi aikuista joten hinta ei ollut kuin n.33e/nenu. Kuka maksaa kaljasta 200bht???
Sitä tässä onkin ihmetelty, että kuka maksaa kaljasta 200b Phuketissa? Ei siellä missään pyydetä 200 joten omasta halustaan joku on antanut ekstraa.
todennäköisemmin suomalaista pukettimatkaajaa on kusetettu, once again..
On se joillekin hankalaa matkustaa kun pitää kiertää jostain syystä suosituksi tulleet paikat kaukaa.
Suomessa ei siis voi mennä Leville tai Helsinkiin, ei Kalajoelle eikä Kuusamoon. Mihinkään kaupungin keskustaan ei ole asiaa koska siellä on turisteja ja kalliimpaa, kaikki lomapaikat ovat tietysti samasta syystä pois laskuista.
Onkohan nämä leikisti "originaalia" etsivät milloinkaan ajatelleet miksi jotkut paikat ovat suosittuja? Ettei niissä olisi jotain nähtävää tai muuta houkuttelevaa? Ne varmaan on perustettu ihmisten ryöstämiseksi?
En minäkään ole koskaan ollut pakettimatkalla, mutta se ei tee minusta jumalaa joka voisi tietä toisten ihmisten lomahalut ja hallita niitä.
"On se joillekin hankalaa matkustaa kun pitää kiertää jostain syystä suosituksi tulleet paikat kaukaa."
Matkailu on erityisen antoisaa ja mukavaa silloin kun osaa kiertää ne hmm liian "suositut" paikat.
En,kyllä ymmärrä valitusta lomalentojen maksuista (kuulokkeet,huovat ja ruokajuomat (olutta ja viiniä myös) Olimme tammikuussa lennolla Helsinki-Bangkok eikä näistä tarvinnut maksaa mitään .
kyseessä teillä vaan Finnairin reittilento Bangkokiin niissä kun ei tuollaisia maksuja ole. Teillä taisi olla aurinkomatkojen matka.
sekottako lomalentoja ja reittilentoja. Aurinkomatkat lentää vain loma ja Finnair reittilentoja.
lennättää Bangkokiin REITTILENTOKONEELLA Aurinkomatkalaisia, on lennättänyt jo vuosia.Suurin osa matkustajista on kyllä muita kuin pakettimatkustajia.Hyvin kansainvälistä porukkaa Englantilaisia Espanilaisia Norjalaisia ja meitä omatoimimatkaajia.
100 Thaimaan batia on 2, 22 euroa tällä hetkellä, viime viikolla 2,1 ja jotain päälle.
Patong Beachin hintoja viime viikolta:
Olut kaupassa Chang-tölkki 35tbh, Singha 45 tbh
Olut Singha rantakadulla 60tbh-80 tbh ravintolassa(illalla 100-120tbh)
Iso olut 140 tbh
Drinkit 80 - 250 tbh riippuen vuorokauden ajasta
Tupakka kaupassa sin LM 58tbh, Malrboro 78tbh
Tupakka kadulla 100tbh
2 rantatuolia ja oluet rannalla rantatuolille tarjoiltuna 350 tbh
kanaa vihanneksilla hapaimeläkastikkeella 120 - 250 tbh (yl lähempänä 100tbh)
Pippuripihvi 250 - 350 tbh
aamiainen ravintolassa 80 - 300 tbh
T-paidat 100-300tbh (pyynnöt 450 - 800tbh)
Ed Hardy tai muut "kuumat" vaatemerkit t-paidat alkaen 300 tbh (tingittynä, pyynti alunperin 700 tbh)
miesten shortsit 150 - 350 tbh(pyynti kylläkin aluksi 500 - 900 tbh)
naisten bikinit 200 tbh (pyynti 700 tbh)
Juuri puristettu hedelmämehu valituista hedelmistä 40tbh-80 tbh
tuoreet hedelmät viipaloituna valmiiksi kadulla 50 tbh
taksi (tuktuk tai ilmastoiti auto) Patongin alueella 200tbh
Taksi alle 10 km esim karonille 400 tbh
Taksi Phuket Towniin 500 tbh
Taksi lentokentälle 45 km 700 tbh
varvassandaalit kadulla 100 tbh
varvassandaalit Scholl Ocean tavaratalossa 675 tbh (sama hinta kuin 3 vuotta sitten ja hyvin kestäneet ilmapohjatäytteiset)
vaatehintoja voi käydä katsomassa ensin tavarataloissa joissa pääosin kiinteät hinnat, joskin
niistäkin voi joissakin tapauksissa tinkiä.Näin ei tule maksetuksi katukojuissa liikaa joissa
maan tavalla ensin annettu hinta on annettu tinkimistä varten.
Lisäksi netistä löytyy monen ravintolan ruokalistahinnat joten sieltäkin
voi käydä tarkistamassa hintatasoa niin ei tarvitse arvailla.
En tiedä missä ihmeessä jotkut palstan kirjoittajat ovat ruokailleet kun ovat moisia
hintoja maksaneet aterioistaan.Mutta ainahan voi antaa tippiä ja sillä kasvattaa ravintolalaskuaan.
Iso Chang baarissa 60 tbh, tölkki kaupassa aina alle 30 tbh.
Mutta en lomailekaan Phuketissa hiiop :D
"Aurinkomatkat lentää vain loma ja Finnair reittilentoja. "
Heh, Aurinkomatkat ei lennä yhtään mihinkään. Finnairin kyytejä kaikki tyynni, sillipurkissa tai ilman.
sinulle ja lue vielä kysymys uudelleen ja vastaa sitten. Siinähän kysyttiin eroja mistä pitä erikseen maksaa ja mistä ei? Ja reittilennolla nuo kaikki kuuöuu. Ja kyllä Aurinkomatkat =Finnair jos tarkkoja ollaan tai toisinpäin.
oli Phuketissa (Bang Thaolla) että Steak Housessa maksoi pippuripihvi 800 tbh. Kyllä omistajan naurun sitten ymmärsi jos jos saa 250 jossain rantakojussa. Ja nuo rannalla myydyt vaatteet voi unohtaa sillä kuka hullu nyt niitä ostaa kun on kotonakin luutuja nurkat täynnä. Vai väittääkö joku muuta?
ei oo thaikkula enää niin halpa vaan ihan samaa hintaa on egyptissä ja sekä thaikuissa että egyptissä olleena voin sanoa että egypti jo mielummin. puolet lyhyempi lento, puolet halvempi matka ja hinnat samoja paikanpäällä
sentään sillä ero Egyptiin on lähes sama kuin Kanariaan. Ja aivan turhaa muuta väittää.
sentään sinun lomaasi vaikuta mikään muu kuin mitä maksaa kalja missäkin? Ei kai nyt kukaan täyspää nyt ala vertailemaan että Egypti ja Thaimaa ovat samalla viivalla? ehkö joku Dubai tai Kanaria voi olla mutta että taikkula?
Olemme lähdössä muutaman päivän päästä Phukettiin ja tytär pyysi Ed Hardyn vaatteita tuliaiseksi. Onko kyseistä tavaraa myynnissä katukaupoissa, vai mistä niitä kannattaa metsästää?
On ihan joka paikassa siellä, ainakin Patongilla ei paljon muuta olekaan.Näin ainakin kk sitten Patongilla.
Kannattaa katsoa laatua, on painettu EH-kuvioita myös huonolaatuisille trikoille, jopa myyjät myöntävät että näin on.
niinhän se on että myös Aurinkomatkat lennättää pakettitolloja
samalla koneella kuin omatoimimatkaajat lentävät...
mutta mutta- ero on siinä että AM:n asiakkaat istuvat niissä
ahtaissa istuimissa ja maksavat kaikesta ja kaiken lisäksi
katselevat kateellisena kun omatoimimatkaaja tilaa lisää ilmaista
punkkua ja ehkä hieman hiukopalaa. Ja kaiken lisäksi on maksanut
tuosta kaikesta paljon vähemmän kuin pakettitollot!!!
justiin olin ostelemassa changeja karonilla 28 batia tölkki
Egyptis nyt ei ole ku kuivuutta ja hiekkaa...2
halvin olut baarissa oli 50bathia. ja kallein dino parkissa 120. pikku 0,33 pulloja molemmat. kaupassa 37 bath singha ja chang 28bath. drinkit pääasiassa 150. pikkuravintolassa riisi seafood 100bath. viini kallista paitsi talon viini. taksi 200-300bath noin 10km. kannattaa tinkiä. 100bath on 2.2e
eilen tulin phuketista...halvimmillaan olut 50bathia,ruoka-annos 45 bathia..kaupassa 43bathia..siis olut..drinkeistä en oikee tiiä,ei pahemmin tullu juotuu..taksi vähän riippuu mihin menee,sovitaan aina etukäteen kuten tuktuk..
olut halvimmillaan 40 bath baarissa, kaupassa 20 baht.
itse en mistään kaupasta löytänyt 20bahtilla kaljaa?????????43bahtia iso olut ja baarissakin tuo 50 bahtia oli pieni olut..mutta ei mua niinkään olut kiinnostanut vaan se lämpö jonka toin tänne kotiin asti..sielu sinne tais jäädä=)ihanaa
Kivaa lukea tätä ketjua.
Se kalja hei maksaa thaimaassa samoin kuin viina suhteessa muihin elinkustannuksiin ruoka ,asuminen ,vaatteet etc pirusti thaikuille itselleen mutta meille farangeille ei edellenkään juuri mitään.joten älä siitä lomallasi murehdi.
Kalja vero nostettiin viime kesänä 58 % ttiin ja brandy 48 % ttiin.
riisi whiskeyn vero nostettiin 120 THB / litra
kaupasta kaljaa saat kyllä 30 - 40 batia pullo kapakasta 30- 80 batia noin keskihintana.
riippu paljon niinkuin moni on jo todennut ajasta ja paikasta
toki känniörveltäjä junteilta voidaan kusettaa 200 THB (oon nähnyt huorien kusettavan ääliöiltä viisikin sataa mutta siinä on kyseessä kännisen tyhmyys mistä sakotetaan ei normihinta)
Paikallinen kalja yleisesti aina halvempaa ja jos ostat koko laatikon voit saada lisä rabattia.
Siis kyllä kaikki on lomailijalle edelleen halpaa Thaikuissa.
Ja sitten nää lomalento vastaan reittilento väittelijät.
Ihan hyvä kun uusavuttomapöljät ostaa "varmuuden vuoksi" valmiin lomamatkan.Nehän vois yksin reittilennolla vaikka eksyä matkalla.No todellisuudessa kun maksavat ylihintaa finskille tyhjästä niin se hillitsee myös reittilentojen turistiluokan hintakorotuspaineita yhdessä lentoyhtiöiden hintakilpailun kanssa.Sopii mulle hyvin kun joku muu maksaa osan lentolippuni kustannuksista ja ovat siellä charter lennollaan pois touhottamasta mun tieltä.
Pääasia että lennetään ja nopeasti taikkuihin taas
Mikä sinä oikein luulet olevasi? Sinunlaisiin kusipäihin törmää silloin tällöin myös Thaimaassa.
Kehu vähän ittees.
Sä kusipää tuskin käyt niissä paikoissa missä minä thaimaassa..
Paikalliset vetäis moista idioottia välittömästi turpaan.
Eli törmäät taikuissa todennäköisesti joko nyrkkiin tai nunsaan.toivon niin.
Joo hei kehu vähän lisää, sä oot maailman napa jne, oikein kaikkitietävä maailmanmatkaaja siellä juttelee mitä isot pojat on joskus kertonut. Onko sulla kenties joku alemmuuskompleksi ku täällä pitää leveillä? Taitaa vaimo pitää kotona nyrkin ja hellan välis. Kyllä se kuule on niin, että kukin travellaa tavallaan, se on aika turha tulla puhumaan omista mieltymyksistään, koska ihmiset hakevat erilaisia asioita kuin toiset, myös lomallaan.Ja piste, asia loppuunkäsitelty!
Viikko sitten kotiuduttu ja fakta tietoa!
Bisse kaupassa Singha 35-40 baht, Chang pari bahtia halvempaa riippuu kaupasta0,5 l limut 15 baht
Breezer 45-70 baht kaupasta riippuen (mitä lähempänä rantaa sitä kalliimpaa)
Aurinkolasit 100-200 baht (RayBan)
T-paidat 150-200 baht riippuu paidasta
Billabong,Quicksilver miesten shortsit 250-350 baht
Sandaalit 150-200 baht
Billagong,Quicksilver lippikset 200-250 baht
Ruoka:
- Thai ruoka: halvin paikka missä syötiin annokset 40-80 baht riisi 15 baht, mutta vaihtelee paljon, lähempänä rantaa vilkkaammilla kaduilla annos n. 120-150 baht
- Länsimainen: 250-800 ihan riippuu mitä syö toki löytyy vielä kalliimpaakin
Bisse ravintolassa: 50-70 baht, illalla saattaa pyytää Patongilla jopa 120
Drinkit melkeen aina 150 baht
Isoista marketeista aina vähän halvemmalla jos tuktukilla jaksaa reissata. Karon-Patong tuktukilla 400 baht (yksin 300-350)
kata-karon 250 (yksin voi päästä halvemmalla)
Se nyt vaan on...
Mistä saa ostettua jotain ihan tavallista viinaa patong beachilla ja paljon maksaa pullo esim 40% 1L
Tupakka ja viina? Mitä maksaa 10 paketin kartsa? Entä jotkut Baileysta vastaavat liköörit?
eikö kellään muka tietoa viinan hinnasta? Mistä edullisimmin patongilla/sen läheisyydestä kaljaa/viinaa?
Moikka korianteri antero! Viina on vitun halpaa, kirjaimellisesti.
Vittu on viinan halpaa, kirjaimellisesti.
vittu nyt ainakin on halpaa, sehän tiedettiin jo, mutta kysymys kuului paljonko viina maksaa?
Viina on vitun halpaa ja vittu on viinan halpaa. Kinglese hosan mukaan litra thai viinaa maksaa noin 100bathia.
Mites viiksihölkkä?
Kinglezehailsehuileze
Kuinka kallista tuo Kingleze on phuketissa? Pattayalla oli ainaki kallista ( 1500bath)
Parranajo maksaa keskimäärin 200bathia
Nyt hosse !
paljon siel maksaa ed hardyn feikkipaidat?
Peenis
Oon kuullu semmosta, että phuketista vois saada tuurilla kinglezee 1000 bahtilla ja hoilezee 1200 bahtia. Eli halpaa kuin mikä. Voi vaan naattia naattia.
ed hard maksaa 500bahtia yö, jos tarkoitit tätä panomies ed hardia.
lyhyt, mutta onneksi sentään löysä!
gaaay
Kotiloz
hoilec huilec mäilec
Paljos se runkku maksaa siel phuketissa, ns. parranajo?
Eroaako viiksihölkkä huulihölkästä paljonkin?
No eipä ole olut halpaa siellä. Saksassa ostin korin puolen litran tölkkejä Saxonia (eli Light Beer:iä jona se Suomessa tunnetaan) koko kori 2€. Eli yhden tölkin hinnaksi tuli 0.085€/kpl =)