Vitostien taukopaikat

Hiihtelemään

Olen lähdössä Vitostietä ajelemaan Helsingistä Sallaan. Aikaisemmilla reissuilla on tullut lähinnä pysähdeltyä huoltoasemilla, mikä käy puuduttavaksi. Olisiko vinkkejä kivoista kahviloista ja ruokapaikoista matkan varrella? Kauas ei malttaisi poiketa, kun matka on pitkä.

8

1311

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • grh...

      siiskosen kotileipomo,20 km mikkelistä juvalle,hyvää kahvileipää ja muuta uusipaikka,ehkä vähän karu.ei tarvii aina abc:lle mennä.

      • Hiihtelemään

        Kiitos Siiskos-vinkistä, ehkä olen tuon joskus ohiajaessa nähnyt, pistän mieleen! Ja jos muitakin keksitte, niin saa vielä kertoa, kun ne ABC:t tosiaan huomaa kaukaa mutta mutta...

        Hyvä että Sallassa lunta riittää :). Lomaa odotellessa


    • J

      Eipä niitä paljon muita ole kuin nuo huoltoaseman kahviot. Tänään ajaelin Pohjois-Karjalasta Sallaan,itse olin lomareissulla Valamossa. Ja lunta on sitten Sallassa,heti jouduin lumitöihin kun tulin kotiin. Tervetuloa hiihtelee tänne Itä-Lappiin!

    • matkuusstaa

      on Matin ja Liisan asema. On kyllä huoltoasema, mutta kunnollinen sellainen jossa on HENKILÖKUNTA ja lettuja, hyvää ruokaakin.
      Toinen on sitten Väisäsen kotiliha ennen Iisalmea, siinä on kahvila josta saa maan parhaat sämpylät livenä tehtynä joissa paaljon tuoretta leikettä välissä.

      • Hiihtelemään

        Matin ja Liisan asema on hauskan näköinen, mutta ei ole vielä tauko siihen osunut. Ja pistän mieleen myös Väisäsen kahvilan, kiitos vinkistä!

        Edelleen jos joku sattuu tätä lukemaan, niin kertokaa kokemuksia, en ole lähdössä vielä tällä viikolla (onneksi, kun säät on mitä on).


      • Anonyymi

        Ja Savon Parasta Mykyrokkaa (jos ei itse osaa) . Kannatta ostaa loppuviikkoisin. Tosi Hyvää ruokaa. Ns stadin kulkijoillekkin ja muu huuhaille.
        Kiitos matkalle mukaan 8.3.-24.
        Hyvää kuin mikä. Loppui vaan liian aikaisin...


    • Mikko Petteri

      Jaloniemi Ämmänsaaressa elikkäs Suomussalmella hyvät kahvileivät makeat ja suolaiset varsinkin se rieska jossa lohta päällä ja muutkin syötävät. Siisti lastenhoitohuone ja ei tarvitse haahuilla pitkiä matkoja. Lisäksi karkkikauppa samassa rakennuksessa ja polttoainetta saa 50 m päästä. Vakoi pysähdyspaikka yläjuoksulle päin mentäessä.

      • Hiihtelemään

        Tuo Jaloniemi on varmaan se paikka missä on matkailuinfo samassa ja ST1 vieressä? Siinä pysähdyin paluumatkalla (ja joskus ennenkin), ihan hyvä sacherkakku oli paikan kahvilassa ja kohtuuhinnalla, voin myös suositella. Ja karkkia tuli ostettua evääksi...

        Kävin myös tuolla Siiskosella, ja oli hyvä vinkki sekin. Tilaa paljon ja ripeä palvelu, ostin mukaankin rinkelisämpylöitä kun moni näytti niitä kahvilassa syövän. Hiihtoretken eväsleipinä maistuivat.

        Matin ja Liisan asemallakin pysähdyin. Oli silloin valtava ruuhka, joka vaikutti kokemukseen. Monenlaista syötävää saatavilla, joten voin kyllä toistekin käydä.

        Pysähdyin myös Pöljän Viitostuvalla, pieni ja persoonallinen paikka. Taisi olla melkein enemmän moottorikelkkailijoita sillä hetkellä kuin autolla liikkuvia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      93
      1749
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      480
      1319
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      88
      1173
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1098
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1083
    6. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      42
      1041
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      927
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      695
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      175
      694
    10. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      8
      687
    Aihe