kurkottelu

raskaana_

onko totta että raskaana ei saisi kurkotella??
kaverini oli kuullut jostain että ei saisi ,joudun kurkottelemaan esim.keittiössä kaikki tarvittavat asiat ei ole käden ulottuvilla ja keittiöjakkaraakaan ei viitsi aina ottaa avuksi.

6

1410

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..............

      saa kurkoitella.

    • huhtimami

      Vaan kurkottele jatkossakin.

    • finaali maaliskuussa

      Eiköhän neuvolassa tiedetä nuo asia paremmin kuin kaverisi... Jos kurkottelu olisi haitallista, olisit taatusi kuullut siitä. Ainakin minulle tuo on täysin outo asia, vaikka olen lukenut paljon kaikenlaisia odotussivustoja netistä. Minä en ole kokenut olevani invalidi raskaudesta huolimatta, olen sekä nostellut että kurkotellut (muutimme kun raskauteni oli n. puolivälissä) ja kaikki on mennyt hyvin ja normaalisti.

    • kjspp

      taas mummun neuvot käytössä :) Johonkin aikaan tätä maailmaa ihmiset uskoivat, että kurkottelemalla napanuora voi mennä vauvan kaulan ympärille tms. No tämähän ei pidä paikkaansa, joten jätä tämmöiset ohjeet ihan hymyasteelle :) "Vanhankansan" uskomuksissa on paljon tämmöisiä kummallisuuksia, mutta myös kyllä hyviäkin ideoita.

      • ......

        No mullahan muljahti vauva perätilaan viikolla 38 kun kurottelin ikkunoita pestessä!! Ja tokihan siinä voi napanuora mennä kaulan ympäri jos kääntyy. No, jätkällä oli napanuora 2 krt kaulan ympäri mutta sektiollahan se syntyi.

        Kurotellessa on joku istukan irtoamisen riski jos nostaa korkealta jotain painavaa. Näin lääkäri tuumasi. Mutta silloin istukka pitää olla tietyssä kohdassa ilmeisesti (kohdunsuulla?).


      • rv 36
        ...... kirjoitti:

        No mullahan muljahti vauva perätilaan viikolla 38 kun kurottelin ikkunoita pestessä!! Ja tokihan siinä voi napanuora mennä kaulan ympäri jos kääntyy. No, jätkällä oli napanuora 2 krt kaulan ympäri mutta sektiollahan se syntyi.

        Kurotellessa on joku istukan irtoamisen riski jos nostaa korkealta jotain painavaa. Näin lääkäri tuumasi. Mutta silloin istukka pitää olla tietyssä kohdassa ilmeisesti (kohdunsuulla?).

        Oho... Tällaisesta pitäisi ehdottomasti varottaa ihmisiä, jos on yleinenkin ilmiö. Joko tuo on erittäin harvinaista tai sitten oletetaan etteivät naiset yleensä tee muuta kuin makailevat viimeisillä viikoilla. Itse kyllä ajattelin laittaa kotia, kun vointikin on ainakin toistaiseksi ihan hyvä. Tämä pisti kyllä vähän miettimään...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      465
      2959
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2716
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      276
      1734
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1304
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      441
      1245
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1081
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      999
    9. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      998
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      995
    Aihe