kiimainen käytös???

fisuäiti

Kyse olis Platy kaloista... akvaarioon syntyneestä poikueesta on nyt kasvanut kolme, varmaankin jo sukukypsyyden saavuttanutta kalaa. Yksi niistä on selkeästi naaras, erittäin komian näkönen (isohko) kala, ehkä parhain ikinä. Sitten sillä on kaksi 'veljeä'... 2 koiras kalaa, n.puolet pienempiä tytöstä, vaikka täysin samanikäsiä ovatkin. Kysymys kuuluukin:

Mitä ihmettä se tarkoittaa kun nää kaks koirasta on ihan koko ajan 24/7 kiinni tossa tytössä? Ui rinnalla ja menee kovaan jos tyttörukka koittaa karkuun. Selkeesti havaittavissa et neitokainen ei pidä tästä ja taitaa ne koiraat myös näykkiäkkin. Pitäiskö asialle tehdä jotain, erottaa kalat vai antaa vaan olla (onko normaalia?) Sillä ei taida olla merkitystä että ovat samasta poikueesta? 'Paritteluko' mielessä??? En tiedä mitä tehdä, niinko sanoin, tyttö kaunein kala mitä oon nähnyt enkä halua että sille tapahtuu mitään :--D (Nii, ja aika pulleelta maha näytti. Ruokavauva vai pullat uunissa hmm)

4

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pullat

      Kalat eivät välitä sisarussuhteista. Eli pullat on uunissa.
      Kuinka monta kalaa sinulla siellä on? Naaraita olisi hyvä olla vähintään 2 yhtä urosta vastaan, niin yksi ei juodu vainojen uhriksi.
      Eipä siitä muuta haittaa ole kuin tuo jatkuva stressi. Lyhentää elinikää.

    • Baltic

      Itselläni on Miekkapyrstö viljelmä, saman tyylistä parittelua on näilläkin plätyillä. Uros yritää alaevällä (paritteluevällä) hedelmöittää naaraan ja tämän takia ui naaraassa kiinni. Yksi paritus yritys ei riitä, vaikka olisikin jo hedelmöittänyt naaraan, vaan naaraallakin on kyky säilyttää koiraa siittiöitä ja hedelmöittää täten "itse itsensä" . Mutta nyt asiaan. Yleensä sukukypsä naaras, ja varsinkin jo poikaset mahassa oleva on koiraiden huomio. Jatkuva ahistelu johtaa naaraan stressaantumiseen. Muuta haittaa tästä ei ole, tietenkin sitten itse synnytys paikkaa on hankala löytää, kun koiraat ovat kiinni. En ole varma, syökö pläty omia poikasiaan, mutta jokatapauksessa on koiraat läsnä poikasten tule aikaan jolloin helposti joutuvat syätäviksi.

      • fisumummo

        Taitaa olla suurin osa noista syntyneistä platyistä koiraita :( Osaako kukaan muuten sanoa, että kuinka vanhoina noi tulee sukukypsiksi? Aikuisia kaloja akvaariossa on 9 ( nää 3 kiimaista varhaisteiniä ;)) ja muutaman kuukauden ikäsiä platyja 6. Naaraita olis varmaan hyvä saada lisää, mut en kyll todellakaan halua ostaa tonne yhtäkään ko hyvään tahtiin niitä syntyykin. Luulen et viimeyönä tää kyseinen platynaaras on synnyttäny, mut ei oo pahemmin poikasia näkyny joten eiköhän ne oo päätyny parempiin suihin (näit syntyy aika usein, kaikki kasvaneet on ollu ensiks poikasakvaariossa). Olis kyllä kätevää myydä noita liikauroksia ettenpäi, mut en tiedä ottaako akvaariokaupat kovin mielelläs, kun akvasta löytyy kuitenkin kaks miekkapyrstöäkin... Kuheeta kalapornoa! :----D


    • NaarasPlatyja pitäisi olla vähintään 2yhtäurosta kohden .3naarasta olis parempi.
      Koska uros yrittää jatkuvastiparitella naaraiden kanssa (sen takii uros jahtaa naaraita) ja naaras rasittuu ja elin ikä pienenee (jos ei tahdo poikasia kannattaa hankkia pelkkiä naaraita tai uroksia)
      Platy voi myös lisääntyä mustamollin,miekkapyrstön ja miljoonakalan kanssa😀😀
      Poikasten emot ja isukit popsivat poikaset nopeaan tahtiin joten kannattaa eristää poikaset poikas altaaseen turvaan.
      Osa poikasista kantsii jätttää aikuisten ruuaksi ,ellei tahdo platyjA riesaks asti😐

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      31
      4234
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4037
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      61
      3665
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3521
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      32
      3514
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3321
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2886
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2815
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2596
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2304
    Aihe