että mistä voi saada tietoa hoitokokousten ylilyönneistä?
Kysyisin,
(M)anakaP
34860
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
..on poistettu, oli sitäpaitsi minun avaukseni.
Olimme juuri päässeet syvällisen keskustelun alkuun. Siitä olisi voinut kehittyä vaikka mitä mutta kun ei..
kuulua tänne? Vaikka kysyithän, mitä opittavaa meillä olisi mielestäsi buddhalaisuudesta (minusta ei mitään...).
..kysymys alkoi niin. Mutta tarkoitus oli vetää sitä suhteessa lestadiolaisuuteen. Huomasitko Raamatunpaikan jonka otin?
mikä se oli?
..luuk 22: 35 --
Pakanan mukaan kristinusko on aggressiivista kun taas buddhalaisuus ei. Esitin vastaväitteitä.
Muuten, eikö ollutkin ihan asiallista?
huomaatko seriffin lapsellisen tason? Hän "leikkii", ettei ymmärrä nimimerkkiäni. Miten seriffinä voi toimia noin lapsellinen ihminen?
..ettemme voi viedä loppuun keskusteluamme jonka aloitimme viime yönä. Se olisi erittäin kehittävä keskustelu kaikille osapuolille. Perusteluksi minulle tästä sensuroinnista ei kelpaa se että buddhalaisuus ei kuulu palstalle. Minulle buddhalaisuus olis vain työkalu analyysissa ja apukeino tiettyjen pointtien selvittämiseksi.
vaan se ruma sana otsikossasi - Pakana(M)
Minusta se on väärin että asiallisetkin kommenttisi poistetaan. Jos nyt olet jonkun mielestä huono kirjoittaja niin eihän sinusta voi koskaan mitään muuta tullakaan kun et saa harjoitella.
Eli rotusortoa? Mitä "rotua" Pakana(M) sitten on?
..KAIKKI hänen kirjoituksensa poistetaan koska hän on joskus kirjoittanut asian vierestä/massapostittanut tai mitä se nyt sitten on ollutkin.
Pakana on ehkä ei-sisäsiisti-kirjoittaja rotua, mutta huom! kun ME TOISET PYSYMME ASIASSA niin pakanan kirjoitustyyli ei ole välttämättä ongelma.
Pakana on rehellinen ja esittää väitteitä meidän toisten vastattaviksi. Eikö ole meissä muissa vika jos emme pysty ottamaan niitä asiallisella tavalla?
minua myös raivostuttaa hänen lapselliset juttunsa (=lestadiolaisten aiheeton parjaus).
vastausviestissäsi parjaus aiheettomaksi.
Kristittynä voisin sanoa samalla tavalla
Pakana)M) parjaa aiheettomasti meitä kristittyjä.
Mutta en ota sitä noin, vaan käyn hänen pointtinsa läpi, kohta kohdalta.
Sitä se keskustelu on.
huvittaisi, samaa kakkaa on tässä jouduttu kuuntelemaan lapsesta lähtien. Ymmärtänet jollain tasolla ainakin, miksi ei ole kaikilla kiinnostusta lähteä oikomaan huhuja.
...on täällä sana sanaa vastaan ja sanan taakse asettujien joukko.
Jos joku sanoo minä näen asian näin ja toinen siihen, että minä taas näin, niin siinä on lähtökohta mikä on oikea ja mikä väärä. Kumpikin voi olla oikea tai väärä ta vain toinen oikea ja toinen väärä.
Minä sanon sinulle acimilainen, että olen todella onnellinen ja vapaa uskossa! Uskotko sen? Joku voi sanoa sitten minulle, että valehtelen ja peitän totuutta kaikin keinoin. Valinta jää siis sinulle kumpaa uskot tai uskotko kumpaakaan. Huomaatko minkä mahdottomuuden asetat "osoita oikeaksi" sanoilla. Se koskee meitä kaikkia sillä tavalla, ettei meillä kenelläkään ole muuta kuin oma sana siitä mitä kirjoittaa ja siinä kaikki.
"Osoittaa oikeaksi" on mielenkiintoinen lähtökohta anonyymille palstakeskustelulle, jolla ei ole oikeastaan mitään perustaa siinä mielessä, ettei todisteita ladota täällä kuitenkaan pöytään kuten käräjäoikeudessa.
Pyritään kaikki siihen, että ollaan ihmisinä kaikkia kohtaan kunnioittavia ja rakastavia, koska muuta emme voi tehdä ja kaikki muutos lähtee aina vain ja ainoastaan itsestä.
Tämä palsta on erinomainen keino selvittä asiat monelle ihmiselle samanaikaisesti. Jos itse pysyt asiassa niin päällesi heitetty kakka valuu kuin vesi sorsan selästä.
Toisaalta ymmärrän ettei se ole helppoa mutta omalta osaltani haluan toimia näin.
On niin tosi!
Mutta PH voi osoittaa itsekullekin mikä missäkin on oikeaa, kun on nöyrällä mielellä täällä.
Ymmärrän että "osoitta oikeaksi" kuulostaa naivilta ilmaisulta. Silti uskon että asiat valottuvat täällä, ja ilmeiset hölmöydet paljastuvat juuri niiksi itse kullekin.
...ja helposti toimimme kuten ihminen toimii. Kunpa muistaisimme jatkuvasti, ettei me itsellemme voiteta sillä mitään, jos saamme mojovasti polkaistua jotakin varpaille tai huitaistua kepillä kynsille.
Et vastannut kysymykseeni ;)
Oikeastihan se menee ihmislaumassa niin, että totuus sattuu eniten. Lapselliset ja paikkansapitämättömät ilkkumiset on helppo ohittaa olankohautuksella.
Olen kuin Sokrates ateenalaisten käsissä, kun kirjoitan tälle palstalle tosia asioita ja kiusallisia kysymyksiä.
Aina kun tarvitaan sensuuria, ollaan tekemisissä tosien asioiden kanssa. Pellejä ei ole tarvis sensuroida, heille vain nauretaan.
..olevasi vapaa uskossasi.
Tämä pätee maallisessakin elämässä. Eräs toimittaja sanoi tuon saman. Jos joku lähdehenkilö kieltää antamasta ulos tietoja joita tämän lain mukaan tulee antaa on se merkkinä siitä että nyt on koira haudattuna. Silloin asiaan pitää syventyä entistä perusteellisemmin.
mutta varmaa on, että kaikki eivät sitä ole. Miksi ette salli itse kullekin ihmiselle omaa tahtoa ja vapautta? Miksi pitää pakottaa jokainen samaan muottiin?
>>
Minusta se on väärin että asiallisetkin kommenttisi poistetaan. Jos nyt olet jonkun mielestä huono kirjoittaja niin eihän sinusta voi koskaan mitään muuta tullakaan kun et saa harjoitella.
>>
Missä sinun mielestäsi kulkisi raja esimerkiksi hengellisten tilaisuuksien järjestysmiehellä?
Tuli vaan mieleen, että jos sellaiseen tulisi joku häiriköimään ja huutelemaan että Jeesus on p:stä ja tiesittekö että Jeesuskin juopotteli, niin missä kulkee mielestäsi raja milloin jerjestysmies saa poistaa häirkikön?
Vanha vaimohan totesi tiedotteessaan, että nimimerkki Pakana(M) on saanut varoituksista huolimatta jatkuneesta häiriköinnistä porttikiellon omalla nimimerkillään. Tästähän valitettavasti seuraa se, että myös kaikki allaolevat viestit poistuvat. Sille ei voine mitään??
Voisiko viestisi poiston syy se, että kutsuit "porttikiellon" saaneen nimimerkin chattailyyn tietysta aiheesta? Keskustelun säännöissähän todetaan mm. että rakentava keskustelu ei ole chattailyä...
Lisäksi voithan kutsua Pakanan keskustelemaan kanssasi uskonto, kristinusko tai vaikkapa buddhalaispalstalle. Niinhän mekin tehtiin aikanamme ACIM:ista.
En usko että seriffimme liipaisinsormi on kovin herkkä ja ainakin minun mielestäni tällä palstalla täytyy voida kysyä, että onko buddhalaisuudella mitään annettavaa lestadiolaisille? Kokeiles tehdä sama avauksesi uudelleen hieman eri otsikolla.
Omasta mielestäni se, että seriffimme antaa Pakanan kirjoittaa nimimerkkinsä nurinpäin ja osallistua silleen asialliseen keskusteluun osoittaa loistavaa huumorintajua;) Tällähän hän juuri antaa Pakanale mahdollisuuden osallistua asialliseen keskusteluun, kunhan ei häiriköi;)
Huomasin myös että Pakanan räksytys tätä palstaa kohtaan on poistettu myös uskontopalstalta. Jos Pakana(m) on oikeesti edes yhtään älykäs, niin hän voisi vetää siitä omat johtopäätöksensä. Se uskontopalstahan ei ole millään tavalla tämän palstan seriffin ulottuvissa.
Ande
...niin kuinka minua ei ole pakotettu?
väitteen, että "jokainen"? Eiköhän ne ruotuunpakottamiset kohdistu lähinnä niihin jotka eivät muutoin ruodussa pysy?
Olihan siellä se "jokainen", mutta tuskin isolle ihmiselle tarvitsee äidinkieltä opettaa. Lausehan tarkoittaa tietenkin pakotteiden osalta vain niitä jotka eivät muutoin pysy ruodussa. Sinua ei tarvitse lankulle taluttaa, jos kävelet sinne vapaaehtoisesti.
...lankkua, jota pitkin kävelen vapaaehtoisesti. Sitten anna sinulle täsmennetyn vastauksen "lankustani".
Jos kapakkaan annetaan porttikielto, niin se ei kumoudu nimenvaihdolla. Kyllä se kielto tulee henkilölle.
Minä en yhtään ihmettele sitä, että jos esim. yhden palstan seriffi tekee ylläpidolle poitamispyynnön jotain toista palstaa koskien, niin etteikö siihen helposti suostuta sen kummemmin asiaa perinpohjaisesti tutkimatta.
..että asiattomuuten puree vain asiallisuus. Sitähän minä juuri yritän tehdä Pakanan kanssa.
Yritän haastaa hänet syvälliseen keskusteluun; hänellä on siihen aivan ilmeisesti kykyjä.
Jos menisimme buddhalaiselle palstalle puhumaan buddhalaisuuden ja lestadiolaisuuden suhteesta niin sieltä joutuisimme pois koska se palsta ei käsittele lestadiolaisuutta. Uskonto palsta olisi kyllä hyvä. Otsikon olisin kyllä voinut valita toisin.
Muuten minulla ei ole kovin selvää kuvaa siitä mikä on keskustelua ja mikä chattailua.
Selvittäisitkö?
Kuinka moni täällä antaa tukensa Pakanan yrityksille keskustella niin että erottaa Pakanan tyylin itse asiasisällöstä. Ja vastaa asiasisältöön? Lähes kaikki kirjoittajat päivittelevät Pakanan pakanallista käyttäytymistä.
Ja sitäpaitsi kun Pakana on pakana (vai oliko?) niin hänen argumenttinsa ja mielipiteensä ovat pakanallisia.
Asiattomuuteen puree vain asiallisuus ja väkivaltaan vain väkivallattomuus, se on yksi Gandhin opetuksia, joita seuraan.
Valitettavasti tarvitsemme jonkinlaisia järjestyksenpitäjiä niin siviilissä, kuin täällä palstoillakin tai muuten homma menee anarkiaksi. Kuten olet varmaan huomannut, niin Pakanan tarkoitus on vain ärsyttää ja tällä palstalla riittää nuoria kuumakalleja, joita on kiva kiusata.
Se uskontopalstajuttu on ihan hyvä idea! Kysy Pakanalta, että miten on? Kiinnostaako häntä oikeasti älyllinen väittely kanssasi, vai muiden palstalaisten kiusaaminen??
Chatti on nopeatempoista reaaliaikaista juttelua. Nämä keskustelut on käsittääkseni tarkoitettu sellaiseen syvällisempään ja rauhallisempaan mielipiteidenvaihtoon, mutta melkoista reaaliaikaista chattia tämä täällä näköjään joka tapauksessa kuitenkin on. Jos joku haluaisi palata vaikkapa parinpäivän takaiseen keskusteluun, niin se on vaikeaa selaamista vähintään pari sivua taaksepäin.
>>
Kuinka moni täällä antaa tukensa Pakanan yrityksille keskustella niin että erottaa Pakanan tyylin itse asiasisällöstä. Ja vastaa asiasisältöön? Lähes kaikki kirjoittajat päivittelevät Pakanan pakanallista käyttäytymistä.
>>
Niin... Minä sain seriffin tiedotteesta sellaisen käsityksen, että Pakanakin voisi kirjoitella täällä asiallisesti, kunhan lopettaa riidanhaastamisen ja tahallisen muiden ärsyttämisen ja asiattomuutensa, mitä hänen kirjoituksensa on. Lienee ihan kohtuullinen vaatimus pakanalle, jonka älli ei näköjään riitä ymmärtämään sitä.
Pakana näköjään alkaa haastamaan seriffiä ja kokeilee rajojaan:( Typerämpi hän on mitä aiemmista keskusteluista olin kuvitellut. Sillä sen pelin hän tulee vuorenvarmasti häviämään:(
Onko sulla "rakkauden apostoli" acimlainen tähän lääkettä?
Ande
että onko kysymykseni ylilyönneistä tabu? Kukaan ei tunnu vastaavaan itse kysymykseen, vaikka tekstiä muutoin ilmestyy otsikon alle.
Se lankku on se sinun oma lestadiolaisuutesi johon olet niin tyytyväinen. Ainakin haluat kertoa että kävelet sitä lankkua omasta tahdostasi. Sillonhan asia on sinun kohdallasi OK. Ongelma onkin silloin kun joku muu ei halua sitä lankkua pitkin kävellä, mutta takaa pukataan talikonpiikeillä ja edestä päin vedetään hamppunarulla.
..joilla on omakohtaisia kokemuksia hoitokokouksista. Huhuile heidän peräänsä asiallisella avausotsikolla niin tulevat kertomaan.
Näyttää vain, niin kuin kyllä etukäteen oletkin, että kukaan ei vastaa asiallisesti. Minua kyllä kiinnostaa asia ihan oikeasti. En kysymystä provomielessä esittänyt, vaikka oletan näiden siihen niin suhtautuvankin.