Kolmas ocu menossa ilman mainittavaa vikaa...mutta eilen kun tulin pesulasta huomasin takakontin oven ikkunan alareunan ja pellin liitoksessa (suoraan pyyhkimen akselin alla) maalin kohonneen irti pellistä...painoin kohoumaa ja maalia irtosi laattana n. etusormen pituudelta ja leveydeltä....paljastaen paljaa sinkkipellin. Onkos kellään muulla tapahtunut moista??? Soitin Metro-autoon ja kuvauksen mukaisesti ymmärsin että kyseessä oli tiedetty ongelma? Autoni on 2002 Octavia Amb. Combi 2.0.
Maalin lähtö
Oktaavia
41774
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Omassa samanikäisessä ja mallisessa löytyy sormenpään kokoinen kohouma suoraan pellissä - ei liitoskohdassa.
Luulin että joku oli tupakalla taas tumpannut maalipintaan.
Mutta jos on kerran tiedetty ongelma niin saavat ensihuollossa sitten korjata.
Kiitos tiedosta.
Vesiliukoiset maalit eivät pysy pellissä kiinni. Ocustani irtosi keskeltä takaovea euron kokoisen kolikon alueelta, kuin ilmapussi olisi ollut maalin alla. Samoin maanteiltä lentävät kivet tekevät pahaa jälkeä keulassa vaikka on metalliväri.
Jep, Fabian keulasta tuli kuin tikan takoma kun ajelin pohjoisessa seudulla jossa kuopat oli täytetty soralla. Iskemiä on kaikkialla.
Samaa maalipinnan lohkeilemista kirotaan myös muilla palstoilla, esim Toyota ja Volkswagen, joten irvileuat voivat jättää kommentoinnin Skodan laadusta omaksi tiedokseen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=581&posting=22000000002859352
Eco maaleja yms. aineta käytetään. Taitaisi olla perempi käyttää kunnon aineita, jottei tarvitsisi montaa kertaa mönjillä pelleillä.
Tiedä häntä. Kumpi lienee ekologisempi tapa.