Mikä helähtää Helmikuussa, onko se Jouko vai Arska
Helmi kuussa helähtää
krakku
15355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
helähti minulla. Autoni oli kaverilla lainassa kun hänen autonsa oli remontissa. Kaverilla pentukoira (joka painaa jo n. 45 kg), pentu jäi autoon odottamaan kun omistaja meni kauppaan. Ykskaks koirarukka huomas, että hänhän jäi yksin!! Takapenkin sivulasista pamautti hypätä ulos ja kaupan ovelle isäntää odottamaan..Lasi ihan sirpaleina mutta koiralla ei naarmuakaan - harvinaisen kovakalloinen otus.
ja hyvää päivää, sivuikkuna on kalliimpi kuin tuulilasi.
se ole tuo helmi?
helmi heläyttää, niin siinä sitä on leikki kaukana.
luulin että tuossa aloituksessa oli kompa.
ei se mitään Arskakin alkaa helottamaa helmikuussa
Kyllähän siinä tuliskin kovaa helinää, jos täs lähettäis Joukolla jäätä särkemään, jäätä särkemään, jäätä särkemään.... (lue laulaen)
näkis timantteja, jos Joukolla, ja alkaisi päätä särkemään, päätä särkemään
No kun Heikku kerkes laittaa mun vastauksen niin esitämpä tälläisen helähdyksen. Jääpuikkojen helinää voi kuunnella helmikuussa. Iso sellainen kun tipahtaa viereen niin kyllä siinä helinää syntyy.
ettei tule osumia niistä jääpuikoista. Itse epäilen, että Helmikuussa helähtää talven pakkasennätys, ja siitä sanonta on tullut.
Googlasin noi sanat mutta sietä tuli kirjastoviikkoa tuutin täydeltä, myös jännä sanonta no olkoon tällä kertaa vanilja tuutti :)
Ja sitten oli myös tämä ketju jo päässyt googleen :)
-40" Helmikuussa sitä se tarkoittaa
helähtää, onko ketään kuulemassa? :=O
Paukkukoon pakkanen.
Aurinko lämpimin sätein helähtää ja läikähtää talvisen sielun syövereissä,
hetki vain ja on kevät ja purot ja ...
Kevään odotus on joka vuosi yhtä mukavaa, melkein juhlaa.
Kuussa helähtää Helmi ja maassa Arska.