Olen ajatellut kasvattaa orvokin taimet itse. Milloin siemenet kannattaisi kylvää? Mitä muuta pitäisi ottaa huomioon?
Vastaukset 6
- Marita
Orvokin siemenet voit kylvää heti ruukkuihin. Itsellä on tapana kerätä kesällä orvokeistani siemeniä ja heitellä ne saman tien kukkapenkkeihin. Katselin juuri kun kukkapenkeistäni tulee valtavat määrät orvokinalkuja. Kun maa sulaa kerään taimia joista osan istutan ruukkuihin ja osan kukkapenkkiin hieman syvempään kuin ne ovat nyt. Näin saan ihailla joka vuosi valtavaa orvokkimereä penkeissäni. Taimet ovat saaneet alkunsa joskus ostamistani tavallisista yksivuotisista orvokeista amppelliorvokeista. Myös aikanani muutaman siemenpussin olen ostanut.
- yksi
Minulla iti vain muutama siten. Penkissäni on lähinnä hiekkaa ja turvetta. Ne ovat samassa penkissä tulppaanien kanssa. Miten sinulla?
- Lissu
yksi kirjoitti:
Minulla iti vain muutama siten. Penkissäni on lähinnä hiekkaa ja turvetta. Ne ovat samassa penkissä tulppaanien kanssa. Miten sinulla?
Ja tippuu ne siemenet sinne itsekin kesän aikana.
Mulla on yhdessä penkissä orvokkeja ollut jo monta vuotta ja yhtään en ole siihen istuttanut.
Siis aina vaan edellisten jälkeläiset. :)
Maa on aika multava ja siinä on paljon muitakin kukkia. - Marita
yksi kirjoitti:
Minulla iti vain muutama siten. Penkissäni on lähinnä hiekkaa ja turvetta. Ne ovat samassa penkissä tulppaanien kanssa. Miten sinulla?
Kukkapenkkini missä kasvatan orvokkeja on talon eteläseinustalla. Kukkapenkin multa on vaihdettu noin 2 vuotta sitten. Perinteiseen multaan jota olen tilannut autokuormallisen olen sekoittanut turvetta ja hieman hiekkaa. Penkissä on erilaisia auringossa viihtyviä perennoja, esim. sammalleimua, kamtsatkanmaksaruohoa, kaukasian pitkapalko, ketoneilikka, karpaattienkello, kevätkaihonkukka, ristikki ja tulikellukka.
- Taimikasvattaja
Orvokki ei taida olla perenna, vaikka se kylväytyykin uudelleen seuraavana vuonna.
- Viljelijä
Perenna on monivuotinen kasvi, jonka maanpäällinen osa kuolee talveksi ja juuriosa talvehtii.
Orvokkeja on yksi-, kaksi- ja monivuotisia.
Suurikukkaiset orvokkilajikkeet joita myydään kesäkukiksi ovat yksi tai kaksivuotisia, kun taas esim. sarviorvokki on monivuotinen eli perenna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202472Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401642Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6551079- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk83760Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71728