Onko Kainuussa todellakin niin, että Kokoomuksen riveissä on vain huonoja häviäjiä? Vallanhaluisia ihmisiä, jotka demokratian pelisäännöin tehtyjen valintojen jälkeen eivät kestäkäään tappiotaan, vaan ryhtyvät
"oikaisemaan" tuloksia muilla tavoin itsensä parhaaksi. Näin kävi Suomussalmen kunnanjohtajavalinnassa ja näyttää nyt käyvän kansanedustajaehdokkuus-asettelussa.
"oikaisemaan" tuloksia muilla tavoin itsensä parhaaksi. Näin kävi Suomussalmen kunnanjohtajavalinnassa ja näyttää nyt käyvän kansanedustajaehdokkuus-asettelussa.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Joo, mutta suutarin eero olisi ollut melko varma läpimenijä eduskuntavaaleissa. Juntusella ei ole mitään mahdollisuuksia, ja sitä nämä eivät näytä ymmärtävän. Nyt kun suutaeri ja juntunen ovat ehdokkaina, kumpikaan ei mene läpi. Se siitä sitten, pari kepulaista ja yksi kommunisti on kainuusta eduskunnassa 2011-.
Kokoomus saa syyttää itseään, kun ei laiteta valovoimaisinta ehdokasta kärkeen.
ei taia olla kajjjanilainen syntyjään? Yksi paljasjalakanen kajjjaanilainen siellä etuskunnassa kuitenii on ja se on Piirainen. Miksi kokkareilla ei ole kajjjaanilais syntystä kantitaattia? Kajjjaaanissa syntyneitä kansanedustajia ollunna aeka vähän?
Tarkoitatko että vaaleihin valitaan vain Kajaanissa syntynyt? Siehän täkyn viskasit, jos tuo pitää olla peruste niin nouseeko taso tai onko se nyt korkealla? Äänestellä hän kyllä osaa ja aina muuttaa mieltänsä ja taasen äänestellä. Voi juku....
on Suutarin Eero syntynyt.
Vahtoomassa?
Kuka ylipäätään kaipaa kokoomuslaisia kansanedustajia tai kokoomuslaista arvomaailmaa eduskuntaan. Jos ette ole huomanneet, meillä menee surkemmin kuin koskaan kun on oikeistohallitus päättämässä asioisa. Ainoat arvot ovat taloudellinen tulos ja kilpailukyky, hyvinvoinnista voi vain haaveilla.
Onko kansainvälinen lama sama kuin Kajaanilainen kokoomusehdokas ?
Mikä hallitus olisi hoitanut paremmin asiat kun tämä nykyinen.
Ehkäpä Ahosen paperi ja satamatyöntekijöiden lakkouho. Eikös se tulos juuri tuo sitä hyvinvointia sinullekin?
köyhyys lisääntyy kokoajan, tavallinen ihminen on vain tiukemmalla taloudellisesti sekä työelämässä, kaikki mehut puristetaan irti. Vain porvarit keräävät kilpailukyky hedelmät, tekijä nuolee näppejään.
sopisi jos olisi edes yksi syntyperältään kajjjaanilainen ehdokas, eikä olisi haitaksi vaikka olisi hakenut oppinsa meidän omasta yliopistosta, eli OKL:stä, kun sitäkin niin kovasti nykyisin puolustellaan ja tärkeänä pidetään.
Kyllä ne syrjäkylien kansanedustajat on jo nähty!
Mistäs olet saanut käsityksen että Eduskuntavaalissa olisi "oikaisemaan tuloksia" menossa?
Juntunen on aika persoonaton kaveri, ei silleen vaadittavaa sämää ehdokkaaksi. Sellainen keskiverto kokkarin näköinenkin, viirulasit, hymytön naama, Holkeri tulee mieleen. Suutari on eläväisempi ja olisi siten myös uskottavampi ehdokkaana. Poliittisista meriiteistä en sano mitään mutta Suutari tuntee yritysmaailman.
Ja sitäpaitsi eräässä kaupassa haisi öieru tänä aamuna, kenen on syy ja vastuu kysyn minä vaan.
Suutari on syntynyt Kajaanissa, ja asunut suurimman osa elämästään Kontinjoella pari kilometriä rajan paremmalla puolella. Opiskellut Kajaanissa ja Helsingissä. Ollut yrittäjänä Kajaanissa lähes 30 vuotta.
En äänestä kokoomusta, mutta jos Suutari on ehdokkaana hän saa ääneni 100% varmuudella.
Kainuun kannalta on melkein ihan sama minkä puolueen edustajia täältä saadaa läpi. Parasta olisi jos saataisiin kainuusta 1 vas 1 sos.dem 2 kepua ja 1 kok eduskuntaan.
että kyseinen henkilö olisi asununna kajjjaanin puolella kontinjoella, sotkamon puolella onpi asunna. Ja taisi olla alakujaan jostain muualta sotkamosta, olikohan paakinmäestä, en oo ihan varma, on ite kertonu näin jossain lehtijutussa tms. syntymässä on voenu käyvä hyvinnii kajjjaanin synnytyslaetoksella koska 50-luvulla ei kovin paljo ennää saunoissa synnytelty. ja juntunen taetaapi olla vuolijoen jannuja.
Kontijoella silläpuolen rajaa, missä tiedetään kredit ja debit eikä valtuustossa näytellä keskareita.
ne Sotkamosta on tulleet kipparit kajjjaaniin, entine ja nykynen, van kuitennii meni tilit sekasin. ja keskarimies on kotosin tuolta entisen vuolijoenkunnan puolelta. jotta kyllä tässä kajjjaanilaisena saapi katella huuli pyöreänä tätä mennoa.
Eerolla oli ennen asuntomessuja talo kontinjoella, on ihan varmasti asunut siellä. Sotkamosta kait perhe on lähtöisin tajutakseni.
Siis kontinjokihan kuuluu sotkamoon.
Kokoomukseen pesiytyy entisaikojen kylätappelijat.
entinen vasuri! Kouluajoilta muistelen hänen olleen aktiivinen SKDL:äinen jos oikein muistan. Oli mukana opiskelijapolitiikassa. Hyvä ehdokas mille tahansa puolueelle.
Kova kommari olikin, Kansanpirtillä ( Sirppiliiteri ) touhuili, toimi mm. järjestysmiehenä.
Niin se aika muuttuu. " pelimies " nykyään.
... kovinkaan kova ollut.
Tienistin perässä välillä jäkälämetsässä, marjanpominnassa, järkkärinä ja betonitehtaalla.
Kommunistit kun ei koskaan ole työtä isommin arvostaneet.
Siispä, taitaapi olla hivenen muistikuvaasi maalailtu.
nyt on mikä on
Kokoomuslaisten ehdokasasettelu. Kyllä se Suutari olisi pitänyt olla, vai jos se Juntunen luopus Suutarin hyväksi, kun niin pöljän päätöksen tekivät.
Paras kun olisi menty yhdellä kärjellä (Suutari). Nytten ( jos ei ehdokkaana)Suutarin äänet vuotavat konstaapelille, ja saavat tasatuloksen Juntusen kanssa.
kyykyttämään, kohta on maa muuten kaiken väristä halpatyövoimamutijaista tuotuna entisten työttömien sekaan jotta palkat saadaan poljettua mahdollisimman alas-
Esivaali on käyty. Tulos on selvä. Urputus seis. Yhden kärjen taktiikalla Hannu läpi. Se on kaikkien etu.
demokraattinen prosessi eli äänestys on käyty. voittaja on selvillä. Hannu.
se tullee ensi vaaleissa uusi kansanedustaja Kajaaniin.
Hannuhanhet saavat odotella lottovoittoaan entiseen malliin.
Se kun on sillälailla, että jos meinaa päästä eduskuntaan, niin kannatusta pitää olla yli puolue- ja kuntarajojen.
että sisäpiiri laskee voivansa täyttää niitä lottokuponkeja massoittain ja ottaa hommasta vielä palkan itselleen. Harva se pääsee leikkimään lottovoittajaa jo ennen arvontaa, mutta ....
Vanha ystäväni ja yrittäjätoverini Eero Suutari olisi ollut paras valinta Kokoomuksen kansanedustajaehdokkaaksi. Tämä Hannu Juntunen on pelkkä poliittinen eläin, eikä hän koskaan tule saamaan kainuulaisten luottamusta.
"Vanha ystäväni ja yrittäjätoverini Eero Suutari"
Eero on aloittanut yritystoimintansa nuorena veljensä kanssa.
Etkö tajunnut sanaa toveri ?
Tässä Hannu Juntusen sivuilta lainaus kohdasta; tavoitteet ja teesit:
"Lähiympäristömme viihtyvyys on yhteinen asiamme. Talkootyö kunniaan!"
Eikös tuossa olla jo aika likellä justiinan omaa ajattelua?
niin mitä tämä toinen on saanut eläissään aikaan ? Voittanut paikallisen hvv:n sisäiset vaalit vuonna 2010.
Siinähän sitä on meriittiä mitä esitellä kainuulaisille äänestäjille ja erityisesti itselle, voi hyvä tavaton...
Kyllä Hannukin on minulta jotain oppinut!
http://www.kansallissosialismi.org/vapaamuurarit.php
Kumma kyllä Justinin nimi on tipahtanut pois kajaanin listalta. Monet hauskat hetket on vietetty vapaamuurariveljien kanssa, ja rapateessa on väliin roiskunutkin!