Onko kenelläkään tietoa/kokemusta mitä tämä velkojen vanheneminen 15v tarkoittaa?
Itselläni on 7200e velkaa,jotka kokonaisuudessaan Ulosotossa.Olen vakityössä,ja palkasta menee jokoa kuukausi 1/3 voudille(n. 400-500e).
Laskin että velkani ei liiemmin lyhene,ja tilanne tuntuu toivottomalta.Sikis haluaisin tietää että voinko 15v kuluttua aloittaa "puhtaalta pöydältä".Eli vanhenevatko velat?
Miten jos jään työttömäksi ,enkä pysty lankaan lyhentämään UOttoon niin miten se vaikutaa?
Kiitos asiallisista vastauksista.
mitä velkojen vanhentuminen käytännössä tarkoittaa??
5
349
Vastaukset
- kaistapäätön
Ulosottokaaressa on hyvin selkeästi kerrottu, miten vanhentuu sellainen velka, josta on annettu velkomustuomio. Lue allaolevat pykälät ajatuksella.
"Täytäntöönpanokelpoisuuden määräaikaisuus
24 §
Määräaika
Tässä laissa tarkoitettu ulosottoperuste, jossa luonnolliselle henkilölle on asetettu maksuvelvoite, on täytäntöönpanokelpoinen 15 vuoden ajan (ulosottoperusteen määräaika). Määräaika on 20 vuotta, jos ulosottoperusteessa tarkoitettu velkoja on luonnollinen henkilö tai jos korvaussaatava perustuu rikokseen, josta velallinen on tuomittu vankeuteen tai yhdyskuntapalveluun.
25 § Ulosottoperusteen määräaika lasketaan siitä, kun yksipuolinen tuomio taikka lainvoimaiseksi tullut tuomio tai muu lopullinen ulosottoperuste on annettu.
27 § Saatava vanhentuu, kun ulosottoperusteen määräaika kuluu umpeen. Saatavasta on sen jälkeen voimassa, mitä vanhentuneesta velasta säädetään velan vanhentumisesta annetussa laissa (728/2003)."
Näin, tuossahan se on selvästi sanottu. Velka vanhenee 15 vuoden kuluttua siitä, kun velkomustuomio on annettu, ja 20 vuodessa, jos kyseessä on rikosperusteinen vahingonkorvausvelka tai velkoja on yksityisvelka. Vanhentumiseen ei tällä perusteella vaikuta se, että onko velkaa lyhennetty vai ei.
Sitten on muistettava, että kyllähän velka voi vanhentua huomattavasti nopeamminkin yleisten vanhentumissääntöjen perusteella. Eli jos velka "otetaan pois ulosotosta" eikä siitä muistuteta (vanhentumista katkaista), velka vanhentuu nykyisin voimassa olevan lain mukaan pääsääntöisesti kolmessa vuodessa. Mutta, jos velka on koko ajan ulosotossa (ja vanhentuminen siten aina katkaistaan), tuo 15 vuotta pätee.
Toivottavasti selvensi.- avusta
Kyllä sinun vastaus selvensi aika lailla.
Ja antaa vähän toivoa. että tulevaisuudessa olisi todellakin päivä jolloin palkasta jäisi elämiseenkin rahaa.Tuo 500 jonka nyt UO perii jäisi omaan käyttöön.Tuntuu uskomattomalta.
Kiitos vastauksesta - loputon velka
avusta kirjoitti:
Kyllä sinun vastaus selvensi aika lailla.
Ja antaa vähän toivoa. että tulevaisuudessa olisi todellakin päivä jolloin palkasta jäisi elämiseenkin rahaa.Tuo 500 jonka nyt UO perii jäisi omaan käyttöön.Tuntuu uskomattomalta.
Kiitos vastauksestaaika olla ulosotossa tuo 15 vuotta. Oma kokemukseni konkurssi 1991 ja maksoin ulosottoon 2008 asti vanhaa velkaa kolminkertaisesti alkuperäisen summan. Töissä olen koko ajan ollut, mutta elämä on mennyt ohi, nyt olen kohta viiskymppinen, eikä mitään ole kertynyt tyhmyydestä olen kalliisti maksanut.
- voimaa meille
loputon velka kirjoitti:
aika olla ulosotossa tuo 15 vuotta. Oma kokemukseni konkurssi 1991 ja maksoin ulosottoon 2008 asti vanhaa velkaa kolminkertaisesti alkuperäisen summan. Töissä olen koko ajan ollut, mutta elämä on mennyt ohi, nyt olen kohta viiskymppinen, eikä mitään ole kertynyt tyhmyydestä olen kalliisti maksanut.
50-vuotiashan on vielä nuori .osi kiva jutella kanssasi ihan privaatisti,ehkä voisit neuvoa minua.
voimaa meille kirjoitti:
50-vuotiashan on vielä nuori .osi kiva jutella kanssasi ihan privaatisti,ehkä voisit neuvoa minua.
on 50:n vielä Nuori..ite 60:n enkä viel "vahukseks" tunne itseäni! Mulla kans 15v. meni velkojen vanhenemiseen,eli yli tuplasti maksoin kaikkia!Oli kyl välillä rankkaa, töissä kans koko ajan.Jakamista vaan Teille,kyl se joskus onneks helpottaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1119511Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1686052Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1595387Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El305358Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään444286Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m873531Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783489En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102911Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1172894Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä492822