Otsikon koneeseen piti vaihtaa uusi kovalevy ja nyt siihen pitäisi asentaa OSX 10.4.
Tiikeristä löytyy kotona vain retail DVD. G3:ssa on kuitenkin Slot Loading CD-asema.
Käytettävissä olisi myös G5 iMac superdrivella.
Millä tavalla asennus saattaisi olla mahdollista?
(Verkkokäynnistys? G5 kohdelevytila? Jako?)
iMac G3/600
7
482
Vastaukset
- 1stMacFinn
Käynnistä se iMac G3 T-kirjain pohjassa, se käynnistyy ns. Target modeen eli Firewire levyksi. Tai käynnistä se G5 Target modeen, voit käyttää (ehkä) sen DVD asemaa. Vois olla parempi, koska asentaisi silloin G3 Tiikerin.
Oletko koettanut pistää sen DVD:n asemaan (G3:ssa) ja käynnistää C-kirjain pohjassa. En nyt muista mistä lähtien Macin asemat lukivat DVD:tä.- iMac G3/600
Kiitos 1stMacFinn, olisikohan tässä ratkaisu? (G5:n DVD-aseman käyttö G3:sta käsin)
http://img17.imageshack.us/img17/1676/kuva2.png - 1stMacFinn
iMac G3/600 kirjoitti:
Kiitos 1stMacFinn, olisikohan tässä ratkaisu? (G5:n DVD-aseman käyttö G3:sta käsin)
http://img17.imageshack.us/img17/1676/kuva2.pngSullahan ei siis ole G3:ssa käyttistä ja kun on, sekin on vanha. Tiikeri ei tue tuota toimintoa.
Varminta on käynnistää se G5 Target modeen ja kytkeä Firewire kaapelilla G3:n, sitten DVD asemaan ja kun käynnistät se G3:n optio eli alt näppäin alhaalla, pitäis ton DVD:n näkyä yhtenä käynnistysasemana. Sitten vaan valitset sen ja asennus käyntiin.
Jaa joo, Vilhonaattorille tiedoksi, ettei enempää tarvii läpiä päähänsä puhua, Suomessa on kaksikin hyvää Mac foorumia, joissa on kymmeniä tuhansia käyttäjiä ja ihan suomalaisia.
- Vilhonaattori
Jaa enpä osaa sanoa tohon mitään. Käsittääkseni iMac G5 mallien myynti lopetettiin muutamavuosi sitten, joiden tilalla nykyään myydään intel suorittimella käyvää iMaccia.
Kannattaa mennä applen foorumeille kysymään neuvoa. Jos ei englannin kielen kääntely kiinnosta, niin eiköhän applen jälleenmyyntiliikkeessä tai tukipuhelimessa osaa neuvoa.
En oikeen tiedä miten Macilla asennetaan käyttis ku ei ole tarvinnut viel toistaiseksi niin tehdä, joten en ole varma mut kai se asennetaan samalla tavalla ku Windows.
Kannattaa tosiaakin kysyä joltain joka tietää varmaks. Applen foorumi on hyvä paikka kysyä, tosin siel vastaukset ja kysymykset kirjoitetaan englanniksiTaidat olla joku elämäänsä kyllästynyt trolli. Suomessahan on peräti kaksi suomenkielistä Mac-foorumia, joista suuremmassa peräti 25 000 käyttäjää. Melko mahdotonta että olisit välttynyt tietämästä kummastakaan, jos todella olet Mac-käyttäjä.
- iMac G3/600
RepeRuutikallo kirjoitti:
Taidat olla joku elämäänsä kyllästynyt trolli. Suomessahan on peräti kaksi suomenkielistä Mac-foorumia, joista suuremmassa peräti 25 000 käyttäjää. Melko mahdotonta että olisit välttynyt tietämästä kummastakaan, jos todella olet Mac-käyttäjä.
Kiitos myös "RepeRuutikallolle" vastauksesta, vaikkakaan en nyt ihan ymmärrä, miten se liittyy po. asiaan.
iMac G3/600 kirjoitti:
Kiitos myös "RepeRuutikallolle" vastauksesta, vaikkakaan en nyt ihan ymmärrä, miten se liittyy po. asiaan.
Kyllä paksuimmat valheet yleensä oiotaan (jos jaksetaan), olipa alkuperäinen aihe mikä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3842533IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk781959- 1541489
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten141346Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.61282Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021231- 136998
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48995- 71882
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44880