Verenpaineen lasku

paineeton

Minulla on koko aikuisiän ( 33v.) olleet paineet 60/120. Nyt noin puolivuotta 60/95, 60/90 Pulssi on pysynyt samassa 50-55. Huippailu on lisääntynyt voimakkaasti. Sormet ja varpaat palelee, yöllä usein kädet puuduksissa. Naama on jatkuvasti kalpea ja olo on jotenkin nuutunut. Nyt viikon verran ylärinnassa pientä polttelua. Miksiköhän paineet on laskeneet, pitäisikö huolestua?

3

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokdfoso

      Voisit käydä otattamassa kilpirauhaskokeet. Oireet kuulostavat kilpirauhasenvajaatoiminnan oireilta.

      • paineeton

        Ne on jo otettu. Lääkäri sanoi, ettei kilpirauhasessa vikaa.


      • matala paine
        paineeton kirjoitti:

        Ne on jo otettu. Lääkäri sanoi, ettei kilpirauhasessa vikaa.

        Isellä alhainen verenpaine,alle 100/60 ilman lääkkeitä.Syön päivittäin Orstanorm tablettia,ne auttaa rasituksessa laskevaan paineeseen ja aivotkin saa verta ja happea.Sano hoitajalle tai lääkärille että mittaavat verenpaineen myös seisaallaan jos sulla kans laskee liikkuessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      183
      7204
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      122
      3248
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      111
      1924
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      49
      1825
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      60
      1817
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      77
      1753
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      4
      1665
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1551
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1363
    Aihe