Laskettelumatka Sierra Nevadaan

UNIQUETOUR

Laskettelumatka pääsiäisenä Espanjan auringon alle Sierra Nevadaan 1.-6.4.2010
Matkaesittelyvideo: http://www.youtube.com/watch?v=1zpBVN6gr5U

Monelle kokeneellekin laskettelumatkojen veteraanille on Espanjan Andalusiassa sijaitseva Sierra Nevada melko tuntematon. Itse olen lasketellut siellä useasti aina 1980-luvun loppulta lähtien ja nähnyt paikan kasvun upeaksi laskettelukeskukseksi, joka ei millään tapaa kumertele Alppien kohteiden edessä.

Ja kaiken kruunaa tietysti yli 300:na päivänä vuodessa paistava aurinko. Naamani ei ole missään saanut sellaista rusketusta, jonka Sierra Nevada tarjosi viikon laskettelumatkan jälkeen. Euroopan eteläisin laskettelukeskus yhdistettynä 3400 metrin korkeudella sijaitsevaan ylimpään hissiasemaan. Kannattaa muistaa kunnon suojavoiteen. Sen olen itsekin oppinut, tosin suomalaiseen tapaan kantapään kautta!

Espanjan Andalusiassa sijaitsevasta Sierra Nevadan vuoristosta löytyy Euroopan eteläisin laskettelukeskus, joka tarjoaa yli 75 erilaisen rinteenvalikoiman, joista osa sijaitsee yli 2500 metrin korkeudessa (korkein huippu Mulhacén 3482 m). Hiihtokeskus on erittäin korkeatasoinen , ja myös korkeimmalla sijaitseva Espanjassa, joka mahdollistaa hiihtokauden aina marraskuun puolestavälistä läpi toukokuun alkuun asti. Laskettelukeskus tarjoaa kaksi pääasiallista aluetta, Borreguilesin ja Pradollanon, joista Borreguiles sisältää tärkeimmät hiihtohissit ja hiihtokoulut, ja Pradollano puolestaan varsinaisen hiihtolomakylän, hotelleineen ja kauppoineen. Alue on myös tunnettu erinomaisesta après ski elämästään, johon kuuluvat paikat aina tapas baareista isompiin, kansainvälisiin ravintoloihin. Hiihtokeskuksen puitteet ovat erittäin hyvätasoisia, ja tämän takia Sierra Nevadan laskettelukeskus onkin isännöinyt useita kansainvälisiä hiihtokilpailuja. Rinnevalikoimasta löytyy laskuja kaikkiin makuihin ja vaativuustasoihin.

Korkeudestaan huolimatta Sierra Nevadan ilmasto on lämmin ja houkutteleva. Sierra Nevadan aurinkoiset rinteet täyttyvät loma-aikoina laskettelijoista ja lautailijoista ja paikka onkin tunnettu yli 300 aurinkoisesta päivästä vuodessa. Maaliskuun lopulla ja huhtikuussa on monesti mahdollisuus lasketella pelkällä t-paidalla. Vuoriston juurella sijaitsee Granadan kaupunki (n. 30 min Sierra Nevadasta) ja maailmankuulu La Alhambra maurilaislinnoitus.

Hissejä: 30
Rinteitä: 115
Suurin korkeusero: 1200 m
Korkein hissi nousee: 3300 m
Rinnekilometrejä: 102.886 km
Pisin lasku: 6,2 km

Mielestäni ehtoton ykkönen hotelleissa on Melia Sol y Nieve. Se sijaitsee unelmapaikalla aivan alahissiaseman vieressä. Hyvä ystävällinen palvelu yhdistettynä moderniin ja tyylikkääseen ilmapiiriin takaa, että rahat eivät mene hukkaan. Suosittelen Superior huonetta, jotka ovat uusia vuonna 2008 rakennettuja. Hotellin yhteydessä sijaitseva kylpylä on erittäin hyvä. Mikäpä on parempaa, kuin nauttia hieronnasta/hoidoista raskaan laskettelupäivän jälkeen.

Hotelli: Melia Sol y Nieve ****
Moderni ja tyylikäs Melia Sol y Nieve Hotel sijaitsee Sierra Nevadan kylän keskustassa. 2hh ja 3hh ovat korkeatasoisia vuonna 2008 rakennettuja superior-huoneita. Tämän hotellin palveluihin kuuluu mm. kaupat, baari/pubi, pesulapalvelu, kokoustilat , ravintola, huonepalvelu, tenavakerho ja kuntosali. Hotelli tarjoaa myös kylpyläpalveluita, kuten hieronta, poreamme ja sauna.

Matkan hintaan sisältyy kaikki; lennot, kuljetukset, suomalainen matkanjohtaja, ylellinen hotelli, lounaat ja illalliset juomineen joka päivä sekä hissilippu(4pv).

Lisätiedot:
WWW.UNIQUETOUR.FI

1

2197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hola sol

      Mä olen ollut Sierra Nevadan vuoristossa patikoimassa kesällä v. 1970. Silloin ei mitään tietoa hiihtokeskuksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      24
      4758
    2. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      239
      4469
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4291
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4144
    5. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      203
      4053
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4002
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      140
      3646
    8. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      68
      3593
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2994
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      2971
    Aihe