Mikä koira meille?

cupla

Lapsia 3 (6v, 8 v. ja 13v) omakotitalo, ulkona häkissä oleva palveluskoira, mikä ei ole seurakoira! Eli koiraa haetaan seurakoiraksi. Itseä miellyttää noutajat, mutta niissä taitaa olla paljon työtä, lähinnä liikunttaa tarvitsevat paljon päivittäin ym. ym. Luonnollisesti koiran pitää olla lapsien kanssa toimeentuleva, kun ajatellaan, että tulevat koulusta kotiin ja koira on vastassa. Liikuntaa tulisi päivittäin noin tunnin verran, joskus tietysti enempi. Apua, ehdotelkaa??!

5

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palveluskoira voi

      muka olla myös seurakoira??? Itse tunnen lukuisia palvaluskoiria jotka ovat myös tavallisia koti- ja seurakoiria vaikka niiden kanssa harrastettaisiinkin. Mitäs jos ensin ottaisitte sen "palveluskoiran" pois sieltä häkistä ja antaisitte sen elää normaalia koiranelämää (häkkielämä ei todellakaan ole sitä) ja unohtakaa toisen koiran hankinta!

      • cupla

        Sitä ei voi ottaa häkistä pois, koska se ei tykkää olla sisällä ja se on työkoira ja koulutettu sen mukaisesti. Muilla, paitsi kouluttajalla, ei mitään asiaa esim. ulkoiluttaa sitä.


      • ...................
        cupla kirjoitti:

        Sitä ei voi ottaa häkistä pois, koska se ei tykkää olla sisällä ja se on työkoira ja koulutettu sen mukaisesti. Muilla, paitsi kouluttajalla, ei mitään asiaa esim. ulkoiluttaa sitä.

        eikös se noutaja ole semmonen lapsiperhe-koira? jos käytät noutajaa lenkillä tunnin ja se leikkii lasten kanssa, niin silloin se kyllä saa tarpeeksi liikuntaa. ovat yleensä sosiaalisia ja oppivaisia..

        Mutta jos työtä pelkäät koiran kanssa, niin ota joku pikkukoira niin ette joudu kuseen kun koira polkee teidät alleen...


    • pera55

      onpa hienoa ..teillä on jo koira pitäkää siitä nyt ensin huolta..ei pkrodut ole häkkikoiria..mihinkä työhön se on poliisikoirako? Kyllä sen silti pitäisi olla rennommin ihan sisällä..ihme touhua..onko se koiranne edes sosiaalinen että voi aatella toista seuraksi sille.

      en suosittele teille mitään..hakekaa lelu kaupasta.

      • cupla

        Pera55.....en hae lelua kaupasta, hae itse! Kun et tästä meidän toisesta "työ"koirasta mitään tiedä, miten sen pitää olla ja miten sen on hyvä olla, niin älä siihen kommentoi! Ihme touhua tuo vastaus.
        Siitä pidetään huolta ja sillä on hyvä olla. Niinkuin jo aikaisemmin mainitsin, se ei ole seurakoira eikä ns. kotikoira vaan jotain ihan muuta, jos nyt mitään noista ymmärrät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      169
      6423
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      76
      5319
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3715
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3345
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      174
      2679
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2315
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2078
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      29
      1641
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1576
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1316
    Aihe