käykö cortinaan

hopputuli

laatikko malliin , taunuksen 1.6 kone kivuttomasti

3

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tähtiperä

      60-luvun cortina on ihan itsenäisesti suunniteltu engelsmanni ja samanikäinen taunus sakemanni, eikä niitä ole suunniteltu yhtään yhdessä. Ja tekniikka moottorweita myötenm kummallakin omansa. Eikä tietty laatikkoCortinaa suunniteltaessa tiedetty mitään uudemmista taunuksista.
      vasta colapullo-cortina (71 ->) ja vastaava laatikkotaunus ovat niin samoja autoja että koneita voidaan vaihdella. kivuttomasti ei silloinkaan koska kiinnikkeet ja apulaitteet eivät samat

      • vs.Taunus

        Mutta eikös laatikko Cortinassakin ole ns. Kent-moottori, jota on Escortissa ja uudemmassa colapullo Cortinassakin? Ainakin Escorttiin OHC-moottorit ja niitten laatikot menevät ihan kohtuudella, enkä ihmettelisi lainkaan vaikka Cortinan ja Escortin alustoista löytyy enemmänkin yhtäläisyyksiä. Siis kanttimallin, ei niinkää ristiperän alustoissa. Tuommosilla moottori/vaihteisto swapeilla ei kyllä pussihousujen puheille kannata mennä.


    • KOSSU

      Älä suotta vaihda painavaa valurauta konetta keulalle,laita suoraan kevyempi 1.8 zetec kone joka käy suoraan vanhoihin takaveto laatikoihin.
      "Pientä" puljaamista on öljypohjan,laturin,kiinnikkeiden,termostaattikopan ymn kanssa koska moottori on alunperin etuveto vehkeestä!
      Englannissa myydään näihin muutos sarjoja, ei tarvi itse käydä sorvaamaan kaikkia osia DUNNELL ENGINES on firman nimi.Kyllähän se hintoihinsa tulee mutta jos ei rahasta kiinni kaikki on mahdollista!Visa vinkumaan!
      Kyllä laatikko Cortinan koriin saa modifioitua vaikka minkä tekniikan,vaatii vaan vähän enemmän vaivaa kun seuraavan mallin Cola Cortina!On maailmalla näitä cosworth koneisia laatikko Cortsujakin nähty.
      Kaikkein "kivuttomin" vaihtoehto on säilyttää ja remontoida vanha kone vaikkapa lyijyttömälle bensalle sopivaksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      180
      10936
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10399
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      233
      5841
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      180
      4654
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3146
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      3135
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      39
      1943
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1528
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1360
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1294
    Aihe