Muistikortti osto ohjeita

kesä71jeejee

En sitten tiedä harrastuksesta mitään, ja sen huomaa seuraavasta. Ostin tyttärelleni ja itsellenikin leluksi tuommoisen Toshiba Camileo P10:n ja siihen pitäisi ostaa muistikortti. Väittävät netissä sanottavan, että jopa 32-giganen muistikortti menee.

Elikkä en ole koskaan harrastanut videokuvausta ja valokuvaamisessakin olen aika huono, mutta periaatteessa alkoi homma kiinnostamaan ja tulevaisuudessa hankin ihan oikean digivideokameran. Oikeastaan en kuitenkaan ole innostunut, jos koko aihealueessa heti törmää kaikenlaisiin ongelmiin, laatuvirheisiin, softasotkuihin ym.

Tuo muistikorttiasia on minulle ihan ufoa. Netissä googlaimalla yritin selvittää, mitkä sdhc-kortit ovat huonoja. Onko teillä mitään vinkkejä? Kannattaako edes ostaa 32-gigasta tuommoseen Toshiba-leluun? Mikä koko on järkevä ja mikä merkki hyvä? Linkkejä aiheeseen?

Kiitoksia avusta etukäteen.

1

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaupasta selviää

      Ensinnäkin voisi kysyä onko pakko ostaa satasen hintainen 32GB kortti?

      SDHC korteissa hinnat menevät vielä niin että kaksi 16GB korttia on halvempi kuin yksi 32GB eikä tuollaiseen "tyttären leluun" tarvinne ainakaan aluksi yli 16GB korttia.

      Kameran spekseistä selviää onko kortin nopedelle asetettu alaraja. Class 6 muistikortti on hiukan kalliimpi kuin class 4 ja Class 2 on vieläkin halvempi (mutta nopeus ei taida enää riittää videokameraan).

      Perinteiset merkit kuten Kingston, SanDisk, Transcend ja Verbatim löytyvät niin Anttilasta kuin Verkkokaupastakin eikä noiden kesken ole mitään käytännön eroa jos nopeusluokka on sama. Yleensä noilla on vielä joku "elinikäinen takuu".

      Esim. Verkkokaupassa on hyllytavarana Kingstonin Class 4 kortti hintaan 37€ ja tuolla osaavat varmasti neuvoa kelpaako se tähän videokameraan. Samaan hintaan voi löytyä Anttilasta tai jopa Citymarketista joskin marketeissa muistikortit ovat yleensä törkeän ylihintaisia ellei niistä ole jotain tarjouskampanjaa.

      http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=30663

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe