Leski hallitsee kuolinpesään kuuluvaa tyhjillään olevaa asuntoa, ja metsätilaa testamentilla saamansa hallintaoikeuden perusteella. Sekä asunnosta, että metsätilasta leski omisti puolet jo perinnönjättäjän eläessä.
Kysymys kuuluu, että verotetaanko (asunnosta ja) metsästä saadut tulot kuolinpesän tulona, joihin leskellä on hallintaoikeus, vai verotetaanko kaikki yhteensä lesken omana tulona? Tällä seikalla on merkitystä ainakin metsätilan osalta, koska siitä verovuonna on ainoastaan kuluja. Mikäli ne ovat kuolinpesän menoja, ei niitä voi edes alijäämähyvityksen kautta hyödyntää. Kuolinpesällä kun ei ole verotettavaa tuloa.
Kysymys kuuluu, että verotetaanko (asunnosta ja) metsästä saadut tulot kuolinpesän tulona, joihin leskellä on hallintaoikeus, vai verotetaanko kaikki yhteensä lesken omana tulona? Tällä seikalla on merkitystä ainakin metsätilan osalta, koska siitä verovuonna on ainoastaan kuluja. Mikäli ne ovat kuolinpesän menoja, ei niitä voi edes alijäämähyvityksen kautta hyödyntää. Kuolinpesällä kun ei ole verotettavaa tuloa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sehän on ihan selvää. Mitä ne kulut on? onko kulut sellaisia jotka ovat syntyneet omaisuuden hoidosta?
Oletteko varmoja että kulut kuuluvat pesän hoidettaviksi, ettei olisi niin että haltijan velvollisuuksiin kuuluu näiden kulujen maksaminen?
Varsinkin metsätilassa hallinnan tuottoon kuuluu puun vuotuinen kasvu ja jotta kasvua syntyy on metsää hoidettava, päivän selvää on että se joka nauttii tuoton maksaa myös kulut, kuluihin kuuluu myös kiinteistöverot.
Jos haltijalla ei ole varaa maksaa näitä kuluja hänellä on 2 vaihtoehtoa, ottaa lainaa tai luopua hallinnasta.
Olisi aika hassua jos pesälle maksatettaisiin kaikki kulut ja haltija veisi tuton, silloinhan pääoma hupenisi koko ajan ja sehän on lain kirjaimen mukaan estetty. Haltijan tulee luovuttaa hallinnan päätyttyä pääoma takaisin kokonaisuudessaan, pääoma on ikäänkuin vain lainassa.
Et ymmärtänyt kysymystäni. Totta kai haltija nauttii tulon ja maksaa tulonhankinnan juoksevat kulut. Siitä ei ole epäselvyyttä eikä kysymys.
Kysymys on: Verotetaanko hallittava tulo lesken omana tulona vai kuolinpesän tulona? Kuolinpesähän on itsenäinen verovelvollinen, joten sillä ei tässä tapauksessa ole muita tuloja. Mikäli kuolinpesää verotetaan erikseen, kulut jäävät hyödyntämättä, koska kuolinpesä ei voi tehdä alijäämähyvitystä.
Epäselvää ei ole siitä kuka maksaa ja kuka nauttii. Se on leski. Kysymys on: Miten leskeä verotetaan? Kuolinpesän kautta vai lesken omana tulona?
Se joka saa tuloa maksaa veron. Jos kuolinpesälle lasketaan tuloa jonka se joutuu luovuttamaan eteenpäin leskelle niin kuolinpesälle ei silloin syntynyt yhtään tuloa, tulon sai leski.
Siis ihhan oikeasti veron maksaa se joka nauttii tuotosta, tämä on yksiselitteinen asia eikä sillä voi edes spekuloida.
Jos asia vielä epäilyttää niin soittakaa tai käykää verotoimistossa niin saatte verovirkailijoiden lausunnon samasta asiasta.
Tiedoksi vain olen myös osakkaana kuolinpesässä jossa leski vuokraa asuntoa sekä saa tililtä korkotuoton sekä pörssiosakkeista osingot, kuolinpesä ei ole tähän päivään mennessä maksanut mitään veroja, ei edes kiinteistöveroja. Verot maksaa se joka saa tuoton.
Selvemmin en enään osaa asiaa selittää.