Omaisuuden siirto

Osaisiko joku neuvoa miten tulisi menetellä kun haluaisin siirtää omistuksessani olevan kiinteistön nyt jo elinaikanani ainoan perilliseni nimiin?
Kuka tällaisen asian hoitaa, tuomariko, vai joku muu?
Millaiset paperit tästä tulisi tehdä ja miten tästä peritään perintövero tällaisessa tapauksessa?
Onko perintövero sama kuin normaalisti?
5202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei mene perintöveroa, mutta lahjavero kylläkin. Ja ennakkoperintökin lasketaan lahjaksi, joten siitä menee lahjavero.

Veron määrä:

http://prosentti.vero.fi/Vero.Pela.Laskuri/EtusivuLahjavero.aspx

Verolta voi välttyä ainostaan tekemällä todellisen kaupan. Kauppahinta pitää olla vähintään 75% käyvästä arvosta. Muuten se luetaan lahjaksi.

Kannattaa palkata lakimies hoitamaan asia.

Äänestä

Jos asut asunnossa vielä on parempi että et anna vielä asuntoa perilliselle koska ennakkoperintö vero astuu kyseeseen .
Jos haluat siirtää kiinteistön perilliselle voit kääntyä pankin puoleen jossa pankki hoitaa ennakkoperintö vero asian ja lain huudatus asian .
MK.kiinteistön lainhuudatuksen voi myös tehdä muualla verotiedon tekemisen jälkeen olisiko verottajalla sellainen palvelu tai maarekisteri keskuksessa .
Hyvä asia tietenkin on antaa LAHJANA koska silloin ei voi rintaperillisen avioliitossa toinen puoli ottaa erotessa siitä osan jos ei ole avio-ehtoa ja jos ei ole testamenttiä rintaperillisellä kun omainen kuolee ennen avioliiton purkua .

Äänestä
  • Hei! Oletko Green Eys-Marko? Kirjoitustyyli on ainakin varsin samanlainen.

    Äänestä

'''Osaisiko joku neuvoa miten tulisi menetellä kun haluaisin siirtää omistuksessani olevan kiinteistön nyt jo elinaikanani ainoan perilliseni nimiin?'''

Mikäli yhtään muistan oikein, niin tuo kannattaa tehdä tosiaan tässä vaiheessa ja pitää hallintaoikeus kuolemaan asti itsellä, jolloin verotus on kohtuullisempaa.

Jos niin tahdot, niin kannattaa ehkä laittaa ehdoksi, ettei mahdollisella aviopuolisolla ole avio-oikeutta omaisuuteen. Sitä kun ei tiedä, mitä elämässä joskus tapahtuu. Tiedän tapauksen, jossa kun avioehtoa ei ollut, vuosisatainen suvun kiinteistö siirtyi avioerossa pois suvulta.

Mutta kuten joku vastaaja ehdottikin, niin kannattaa käyttää juristia lahjakirjan laatimiseen. Useimmista pankeista sellainen järjestyy.

Äänestä
  • n. 63 vuotias ja säilytät itselläsi lahjakirjassa täyden asumisoikeuden tulee lahjaveroon alennusta 35 %.

    Eli asuntoa ei voi myydä ja saat siitä elinikäisen hyötysi, eikä verojakaan mene kohtuutomasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siirto vireillä kirjoitti:

Osaisiko joku neuvoa miten tulisi menetellä kun haluaisin siirtää omistuksessani olevan kiinteistön nyt jo elinaikanani ainoan perilliseni nimiin?
Kuka tällaisen asian hoitaa, tuomariko, vai joku muu?
Millaiset paperit tästä tulisi tehdä ja miten tästä peritään perintövero tällaisessa tapauksessa?
Onko perintövero sama kuin normaalisti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu