Eli euro per poletti eli euron ylös euron alas loppuisi tutha hissillä ajelu vanhukset eli yli90 vuotiaat puoleen hintaan ja taloyhtiön Hallituksen kunniajäsenille ilmaiset poletit (tarkastus kierroksia varten)
Hissipoletit käyttöön
Sirkka 79v
1226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
joka on jo vakiintunut taloyhtissämme on, että käytämme ns. Pohjois-Korea mallia, eli hissi ei lähde ylös eikä alas ennenkuin se on täynnä.
Siltävaralta että joku haluaisi olla epärehellinen, asennutin hissiin massasensorin, joten hissi ei liikahda mihinkään suuntaan, ennenkuin kuorma on saavuttanut 370kg: massan.
Näin taloyhtiöni minimoi hissien huolto ja sähkökustannukset, puhumattakaan melusaasteesta.
Alussa joku laittoi hieman vastaan, mutta kiellettyäni häneltä hissinkäytön kokonaan määräajaksi, ei nurisemista ole kuulunut.
Itse olen nimennyt tämän niinsanotuksi "lossi" menetelmäksi ja ajatus on vapaasti käytettävissä myös muissakin taloyhtiöissä.