Koulut käymättä, hirveä hinku omaan asuntoon ja taloustiedon alkeetkin aivan hakusessa. Prosenttilaskua ei osata, saati rahan aika-arvolaskelmia.
Kuka on tämä onneton, jonka amisviikset väpättävät hänen kirjoittaessaan intoa puhkuen puumerkkiään ikivelkalainapaperiin pankinjohtajan pirullisten punaisten silmien valossa? Sehän on palstan tuulipuku, ressukka joka ei ymmärrä allekirjoittavansa tietään kohti loputonta velkaorjuutta ja pakkotyötä. Amispohjalta kun ponnistaa, niin romahduskatajaan kapsahtaa.
Ei ymmärrä amisviiksi romahduksen olevan käsillä. Nyt viedään tuhkatkin pesästä.
Kuka on tämä onneton, jonka amisviikset väpättävät hänen kirjoittaessaan intoa puhkuen puumerkkiään ikivelkalainapaperiin pankinjohtajan pirullisten punaisten silmien valossa? Sehän on palstan tuulipuku, ressukka joka ei ymmärrä allekirjoittavansa tietään kohti loputonta velkaorjuutta ja pakkotyötä. Amispohjalta kun ponnistaa, niin romahduskatajaan kapsahtaa.
Ei ymmärrä amisviiksi romahduksen olevan käsillä. Nyt viedään tuhkatkin pesästä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
up up we go........
Jäi tyffesson taas junasta, sai vain lihavahkon vuokraisännän munasta.
Fattasta tuli ainut tili, vuokrarästit hoiti isännän pili.
Oli suonikas kuin julma sauva, ensikerralla kuulemma perinnän hoitaa hauva.
Ei tämä ihmiseloa lie, lihavahko isäntä minua narun jatkona vie.
Rommeli tullut ei, on tässä tämä elämäni hei.
Ja heti ilmoittautui lukion skipannut amisviiksi runoineen. Klap klap.
Kannattaisi vuokraloisen jättää sanan säilällä mittely, kun ei siihen ole henkisiä edellytyksiä.
Suutari pysytkööt lestissään ja tuhnuanaalikot "syksyllä rommaa, tai mä saan itkupotkuraivarin" -ennustuksissaan, jotka ovat osoittautuneet, ainakin osittain, paikkansapitäviksi.
Ottiko muulille velan kanssa koville no ottihan se kaikki me tiedetään 10 4 velka muulin elämä oli jo lapsena aivan sairas isäkin pani sitä aika usien aamuin ja illoin.ja ei muuten sitten oo mietoo kärsimys sillä oli suuri ja siksi se purkaa pahaa oloa.Sillä jäi mieleen suonikas sauva hakis jo hoitoon mutta veikkaan sukulaisilla olevan tehtävää ennen sitä hoitoa sen verran on pälli muulilla levinnyt .Lohdutusta muuleille,
HEI HEI HUOMINEN ,POIS ON EILINEN HEI HEI HUOMINEN HEI.Muulit kuulema on niitä miehiä jotka vuokralaisten luona hyppää mitähän ne mutten on.Onneksi tuhnut asuu velattomissa ok-taloissa ja muulit velkaisissa suoni kyrpineen.
Ja koulutus oli? Taisi tulla skipattua lukio, vai mitä? Itsellä sentään kauppakorkea takana sekä myös fil. maist. paperit.
katkeraa että olet näemmä joutunut pahaan ns. liisteri tilanteeseen.
No mutta tuleeko tämä yllätyksenä, tästähän on ihan uutisoitu.
"Prosenttilaskua ei osata, saati rahan aika-arvolaskelmia."
Sulla homma on ilmeisesti hallussa niin viitsitkö laittaa pari laskelmaa vaikkapa 10 vuoden perspektiivillä paljonko pitää romahtaa että odottaminen kannattaa? Otetaan esimerkiksi vaikkapa keskimääräinen 2h kerrostaloasunto ja toisena esimerkkinä 150m2 omakotitalo Uudeltamaalta. Odottelu tapahtuu luonnollisesti samantyyppisessä vuokra-asunnossa.
Odotan mielenkiinnolla
Minulla ei tarvitse ainakaan rommata kun joitakin prosentteja, niin odottelu on kannattavaa. Vuokraisäntäni saa asunnostani tällä hintatasolla ruhtinaallista 2,8% nettotuottoa. Eli nykyisillä marginaaleilla kun euribor nousee yli 2% niin tienaan selvää rahaa tuhnuttelulla ja romahdusrahat siihen vielä päälle.
Vuokraisännälle tuli ainakin semmoinen 15% lisää arvoa meilahtelaiseen kaksioon vuodessa.
Tekee nettona 11 %.
Kaikki ovat tyytyväisiä, kun ei kannata myydä kovien myyntivoittoverojen vuoksi.
Hienoa, kun vuokralaiset rikastuvat vuokria maksamalla.
Et uskalla sinäkään pistää todellisia lukuja pöytään. Et myöskään sitä kauanko olet odotellut ja kauanko aiot odottaa vielä lisää.
En viitsi oman asuntoni tietoja tähän laittaa, koska en sen osalta edes "odottele". Ei ole mitään aikomusta ostaa omaa. Lapsille ostan opiskeluasunnon valmiiksi ehkä 2015 paikkeilla.
karit.
Mesoaa tällä palstalla noin 4 vuotta, sitten häviää hyvin vähin äänin takavasempaan. Käy muutaman kerran hammasta purren täällä irvistelemässä ja sitten häviää kokonaan.
Onko kukaan muu palstalaisista itseni ja Rommelssonin lisäksi käynyt lukiota? Rohkenen epäillä, sillä lähes kaikkien viestien mukaan on tarttunut ainakin pari amisviiksikarvaa.
olevan niin miksi kulutat aikaa kanssamme? Ja jos edelleen näin oletat et tainnut ihan fiksuimmilla papereilla ulos päästä?
Kah, ku tyhmä oon. Niin jätänpä tuommooset vaikiat asiat teille viksumille pohittaviks. Mie vaan asun täälä. Mut nyt täytyy mennä, sauna lämpiää ja kaljat jäähtyy. Soon moro.