Siispä, missä teitä pyörii.. Itse etsin hyvää kunsalia/kuntokeskusta mikä olisi suht edullinen, ja haluaisin kuulla kokemuksia... Missä siis käyt itse?
Helsinkiläiset, missä kuntosalilla käytte...?
Hips
232330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
käyn yhdessä FIXissä.
Itse asun lauttasaaressa, joten lauttasaaren liikuntakeskus oli ehdoton valinta. Tosin lauttasaaren ulkopuolelta ei ehkä kannata/tarvi kyseisen paikan takia matkustaa.
Solana hakaniemi
Esport fitness Helsingissä. Suht edullinen, ei pakkositoutumista.
Elixia. Itäkeskus, mainio paikka. Mikä on halpaa, kaikki on suhteellsista. Minusta hinta ok, mikäli haluaa säännöllisesti harrastaa monipuolisesti
minäkin siellä :) ei oo kyllä vähään aikaan tullu käytyä, hups :o pitääkin huomenna mennä!
Finnbodylla
Töölö gymillä :)
mäkelän ja töölön fixissä
Herttoniemen Ladylinella
Itse vältän Solana-kuntosalia Hakaniemessä nykyään kuin ruttoa. Olin ostanut aiemmin kertalippuja, jonka jälkeen sairastuin sen verran, että luvassa oli usean vuoden sairaalakierre. Nyt keväällä alkoi taas olla sen verran kunto palautunut, että salitreeni olisi paikallaan. Parikymmentä "vanhaa" kertalippua on jäljellä, mutta uudelta omistajalta tuli vastaus, että ne eivät käy enää. Kuulemma jokaisesta 20 ostetusta kertalipusta hyvittävät viisi vanhaa.
Ja tämä siis jo maksetusta palvelusta... Rahastuksen makua. Tulee todellakin vanhaa Solanaa ikävä.
SATS:lla kukaan muu?
SATS:ilta löytyy varmasti aika monta sekä asiakkaista että työntekijöistä...
SATS Leppävaarassa käyn...
En voi suositella Lauttasaaren liikuntakeskusta asiakaspalvelun osalta. Jäsenillä on irtisanomisoikeus sopimusehtojen mukaan. Itse maksoin vuoden jäsenyyden etukäteen könttäsummana, mutta muutin puolen vuoden jälkeen töiden vuoksi toiseen kaupunkiin. Mitään rahoja en saanut takaisin, koska "lauttasaaren liikuntakeskus ei palauta asiakkaille jo maksettuja rahoja". Asiakaspalveluun koitin olla 2 kk ajan jatkuvasti yhteydessä, mutta "asiaa käsittelevä henkilö" oli jatkuvasti lomalla. Myöskään sopimusehtoja ei kuulemma ole saatavilla sähköisessä muodossa, mikä on mielestäni vuonna 2014 epäilyttävää..
Missäpäin Helsinkiä on ainoastaan naisille tarkoitettuja kuntosaleja?
No sellaisiin naisten saleihin ei kyllä kannata mennä. Painot loppuu kesken, Smith-tanko kevyt, ei penkkipunnerrusta tai jokin epävarma hökötys jne, suurin osa vaaleanpunaisia hölmöjä laitteita, joista ei ole mitään hyötyä. Jos lihasta haluat, mene kunnon sekasalille ja mitä edullisempi, sitä kivampi yleensä. Käyn tosi kivalla salilla Idässä päin, mutta en viitsi sitä tässä mainita.
no mä olen ainakin saanut sellaisen käsityksen että stadissa on noita naisten saleja useampikin. ja oikein pinkit kuntolaitteet? LOL. Ootko tosissas? Täällä Itä-Suomessa on ainakin naistensali ihan samanlainen kuin normisali. AHAHHA :DD
Kyllä täällä kuule on - kävin kesällä kokeileen entistä Ladylinea Hertsikassa ja siellä oli sellaiset hyödyttömät pinkit laitteet (ja vähän muutakin, ne taas oli mulle liian isoja, ts. tarkoitettu pidemmille niin kuin monet laitteet, säätömahdollisuudet huonot). Muutenkin ihan karsee sali. Jumpat oli varmaan hyvät, mutta en käy niissä. Oon käyny muissakin naisten saleissa matkoilla ollessa ja huonot niissä on yleensä olleet just noi penkkipunnerrus- ja kyykkäyspisteet ja käsipainot loppuu 15 kg. Yhden hyvänkin naisten salin treffasin kerran matkoilla Oulussa.
Samaa mieltä, naisten salit on niille, jotka pelkäävät kehittymistä.
Yleistää ei kai saisi, mutta oman kokemuksen mukaan sali on sitä parempi, mitä vähemmän siellä käy naisia ;)
Terveisin femme joka nostaisi sinutkin.
Motivuksella on naistensaleja Töölössä, Stockmannilla (tietyt päivät) ja Ruoholahdessa:)
Kuulostaa hyvältä! Itsekin treenailen tosissaan, vaikka ennäytkset lienee jo tehty. Havaintojeni mukaan harva nainen nostaa penkiltä edes tyhjää tankoa tai kyykkää, maastavedosta puhumattakaan.
Elixiaan matkalla huomenissa!