Kilpirauhasen vajaatoiminta??

Olisiko syytä aloittaa lääkitys jos kilppariarvoni ovat seuraavat:
S-T4-V 11 asteikolla 10-21
S-TSH 6,4 asteikolla 0,4-4,5

Joulukuussa otettiin nuo arvot mutta lääkäri sanoi,etten mitää lääkitystä tarvitse vielä,että noi arvot ovat vielä suht normaalit?? mulle todettiin tämän jälkeen sitten ahdistuneisuushäiriö koska mulla on ollu tmarraskuusta asti ahdistuneisuutta,sydämen tykyttelyä,huimausta ja päänsärkyä. Nyt mukaan on kuukauden aikana tullut todella iso väsymys. Voisin vain nukkua ja nukkua. Lihakset ovat alkaneet särkeä ja heikostua,varsinkin vasemman puolen. Voi olla että tämä on jotain iha muuta tai jotain vakavampaa mutta ajattelin kysyä,että voiko olla mahdollista että johtuu kilpirauhasen vajaatoiminnasta??
71166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sinullahan on selkeä vajaatoiminta! Arvauskeskuksen lääkärikö sinua hoitaa? Oireilusikin on kilpirauhasen vaj.toiminnan oireita.
Mene yksityiselle, endokrinologille tai sisätautilääkärille.

Äänestä
  • Sun oireesi on ihan samat kuin minulla. Ensin työterveyslääkäri epäili vahvasti kilpirauhasta, labrakokeet olivat normaalit, joten totesi että ei johdu siitä. Itsekin epäilin, koska äidillä ja siskolla on ollut kilpirauhasen vajaatoimintaa. Oireet alkoivat aika yht äkkiä, ahdistuin ja juoksin lääkäreissä, joille sanoin, että ahdistaa ja niinpä sitten tehtiin diagnoosi ahdistuneisuushäiriö. Kokeiltiin Efexoria, SSRI-lääkkeitä ja jotain muutakin vastaavaa. Useimmista tuli ihan kammottava olo, en pystynyt syömään niitä. Mirtazapinia söin vuoden, lihoin 15 kiloa, hieman auttoi ahdistukseen ja ainakin pystyin nukkumaan, mutta olo oli koko ajan jotenkin höntti. Vei kyllä ahdistukselta pahimman kärjen muttei sitä poistanut. Ahdistuksen myötä alkoi näkö oireilla, silmät kuivat, valonarat ja punaiset ja näkö ikään kuin himmeni ja kirkastui vuorotellen. Huimasi vain entistä enemmän.
    Lopetin mirtazapiinin syönnin lihomisen vuoksi ja koska ei mielestäni auttanut tarpeeksi.
    Kolesteroli alkoi nousta samaan aikaan kun ahdistus alkoi.
    Nyt sitten sattumalta lääkärissä ihmeteltiin jääkylmiä jalkojani ja sanottiin että otetaan kilpirauhaskokeet.
    Lisäksi minusta on tuntunut että olen viime vuosina muuttunut jotenkin kömpelöksi ja hitaaksi, sekä fyysisesti että ajattelultanikin.
    Kilpirauhaskoe ei ollutkaan enää normaali ja olen nyt aloittanut lääkityksen. Lääkäri oli sitä mieltä että ehdottomasti pitää aloittaa vaikka arvot ei poikenneet hirmu paljoa viitearvoista.
    Nyt odotan toiveikkaana, josko tämä lääkitys toisi avun.
    Koko ahdistuksen ajan minulla on ollut tunne, että minussa "meni jokin sekaisin" fyysisesti, ei kai ahdistuskaan tule kuin salama kirkkaalta taivaalta psyykkisistä syistä.

    Äänestä

  • toivottavasti auttaa kirjoitti:

    Sun oireesi on ihan samat kuin minulla. Ensin työterveyslääkäri epäili vahvasti kilpirauhasta, labrakokeet olivat normaalit, joten totesi että ei johdu siitä. Itsekin epäilin, koska äidillä ja siskolla on ollut kilpirauhasen vajaatoimintaa. Oireet alkoivat aika yht äkkiä, ahdistuin ja juoksin lääkäreissä, joille sanoin, että ahdistaa ja niinpä sitten tehtiin diagnoosi ahdistuneisuushäiriö. Kokeiltiin Efexoria, SSRI-lääkkeitä ja jotain muutakin vastaavaa. Useimmista tuli ihan kammottava olo, en pystynyt syömään niitä. Mirtazapinia söin vuoden, lihoin 15 kiloa, hieman auttoi ahdistukseen ja ainakin pystyin nukkumaan, mutta olo oli koko ajan jotenkin höntti. Vei kyllä ahdistukselta pahimman kärjen muttei sitä poistanut. Ahdistuksen myötä alkoi näkö oireilla, silmät kuivat, valonarat ja punaiset ja näkö ikään kuin himmeni ja kirkastui vuorotellen. Huimasi vain entistä enemmän.
    Lopetin mirtazapiinin syönnin lihomisen vuoksi ja koska ei mielestäni auttanut tarpeeksi.
    Kolesteroli alkoi nousta samaan aikaan kun ahdistus alkoi.
    Nyt sitten sattumalta lääkärissä ihmeteltiin jääkylmiä jalkojani ja sanottiin että otetaan kilpirauhaskokeet.
    Lisäksi minusta on tuntunut että olen viime vuosina muuttunut jotenkin kömpelöksi ja hitaaksi, sekä fyysisesti että ajattelultanikin.
    Kilpirauhaskoe ei ollutkaan enää normaali ja olen nyt aloittanut lääkityksen. Lääkäri oli sitä mieltä että ehdottomasti pitää aloittaa vaikka arvot ei poikenneet hirmu paljoa viitearvoista.
    Nyt odotan toiveikkaana, josko tämä lääkitys toisi avun.
    Koko ahdistuksen ajan minulla on ollut tunne, että minussa "meni jokin sekaisin" fyysisesti, ei kai ahdistuskaan tule kuin salama kirkkaalta taivaalta psyykkisistä syistä.

    Oliks sulla mitää muita oireita,kuten sydämen tykytystä?? Täytyy maanantaina varata kyl aika et otetaan kilpirauhasen arvot.

    Äänestä

  • kilppari(ko)? kirjoitti:

    Oliks sulla mitää muita oireita,kuten sydämen tykytystä?? Täytyy maanantaina varata kyl aika et otetaan kilpirauhasen arvot.

    On sydämen tykytystä. En jaksa nyt lukea tuota pitkää edellistä vastaustani :), joten en muista että kirjoitinko jo siinä että lepopulssi korkea, nyt muutaman kuukauden beetasalpaajalääkitys.
    Vähän ristiriitaista minulla, että kilpirauhasen VAJAAtoiminta ja korkea pulssi, kun kai pitäisi olla matala.

    Äänestä

  • toivottavasti auttaa kirjoitti:

    On sydämen tykytystä. En jaksa nyt lukea tuota pitkää edellistä vastaustani :), joten en muista että kirjoitinko jo siinä että lepopulssi korkea, nyt muutaman kuukauden beetasalpaajalääkitys.
    Vähän ristiriitaista minulla, että kilpirauhasen VAJAAtoiminta ja korkea pulssi, kun kai pitäisi olla matala.

    ratkaisua "vaivoihini". Olen saanut beetasalpaajaa (Kerlonia) korkeahkoon verenpaineeseeni ja nopeaan pulsiini jo lähes kymmenen vuotta (olen 62 v.). Kaikki on mennyt tähän asti hyvin, mutta viime syksyn aikana alkoi aivan sietämätön jalkojen palelu ja kihelmöinti, etten oikein tiedä, mikä niissä on. Kävelylenkillä niihin ehkä tulee lisää verenkiertoa, mutta heti kun asetun paikoilleen sisällä, niin pitää olla kymmenet villasukat jalassa ja silti palelee. Kävin yksityislääkärillä (Terveystalo)ja hän tutki ja sanoi, ettei tämä verenkiertoon liittyvä vaiva ole. Kun kerroin, että minulta otettiin ohutneulanäyte kilpirauhasesta, koska vähän aikaisemmin oli todettu kyhmystruuma, hän totesi, että kyllä kilpparia pitää tarkemmin tutkia. Kävin torstaina kilpparikokeissa ja ensi torstaina menen sitten uudelleen lääkärin luo. Pari vuotta sitten arvot olivat T4V 15 ja TSH 2.46 = aivan ihanteelliset arvot.
    MUTTA TÄMÄ SIETÄMÄTÖN JALKOJEN PALELU JA "KIHELMÖINTI" on tosi kuljua.
    ONKO TUTTUA? Ilmeisesti kuitenkin vajaatoimintaa?

    Äänestä

  • toivottavasti auttaa kirjoitti:

    On sydämen tykytystä. En jaksa nyt lukea tuota pitkää edellistä vastaustani :), joten en muista että kirjoitinko jo siinä että lepopulssi korkea, nyt muutaman kuukauden beetasalpaajalääkitys.
    Vähän ristiriitaista minulla, että kilpirauhasen VAJAAtoiminta ja korkea pulssi, kun kai pitäisi olla matala.

    Hei,
    Minulla on ollut lääkitys vuosia kilpirauhasen vajaatoimintaan ja samaan aikaan myös sydänlääke korkeaan lepopulssiin. Kyllä tuntui itsestäkin kummalta, mutta nyt olo on ok. Pärjäillään!

    Äänestä

Mulla todettiin vajaatoiminta pari viikkoa sitten. Arvot st4-v 13 ja s-tsh 6,4. Lääkityksenä 0,1mg puolikas tabletti. Oon piristynyt huomattavasti. Lääkäriin menin ihan muista oireista ja sitten tuli yllärinä tämä. Tää on tullut salakavalasti, eikä oireita oo osannut yhdistää tähän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kilppari(ko)? kirjoitti:

Olisiko syytä aloittaa lääkitys jos kilppariarvoni ovat seuraavat:
S-T4-V 11 asteikolla 10-21
S-TSH 6,4 asteikolla 0,4-4,5

Joulukuussa otettiin nuo arvot mutta lääkäri sanoi,etten mitää lääkitystä tarvitse vielä,että noi arvot ovat vielä suht normaalit?? mulle todettiin tämän jälkeen sitten ahdistuneisuushäiriö koska mulla on ollu tmarraskuusta asti ahdistuneisuutta,sydämen tykyttelyä,huimausta ja päänsärkyä. Nyt mukaan on kuukauden aikana tullut todella iso väsymys. Voisin vain nukkua ja nukkua. Lihakset ovat alkaneet särkeä ja heikostua,varsinkin vasemman puolen. Voi olla että tämä on jotain iha muuta tai jotain vakavampaa mutta ajattelin kysyä,että voiko olla mahdollista että johtuu kilpirauhasen vajaatoiminnasta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu