Minua kiinnostaisi siis Logistiikan perustutkinto. Kumpi olisi fiksumpi vaihtoehto Varastonhoitaja vai Autonkuljettaja? Miten naiset työllistyvät alalla? Palkalla ei ole niin väliä, mutta haluaisin kuulla kokemuksia.
Logistiikan perustutkinto
Huubenita
31089
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Fiksumpi vaihtoehto? No se pitää tehdä sitä mikä tuntuu kiinnostavemmalta. Kiinnostaako ajaa esim kuorma-autoa paikasta a paikkaan b? Ja paikasta b paikkaan c jne..? Autonkuljettajan homma on autolla ajamista enimmäkseen. Fyysisesti voi olla raskasta.
Vai kiinnostaisiko ennemmin ajaa trukilla, hoitaa tavaran varastoimiseen liittyviä asioita, varastonkirjapito, kuljetusasiakirjat, tavaran vastaanotto ja säilytys, saldonhallinta ym mitä siihen liittyy, auton lastaus jne..
Hyvin kai ne naisetkin alalla työllistyy siinä missä miehetkin. Ite olen nainen ja ajan rekkaa työkseni ja olen tykännyt. Varastonhoitajanakin olen aikoinaan ollut ja ihan mukavaa hommaa sekin mutta tämä rekalla ajo on enemmän mulle mieluisampaa.
Autonkuljettajan työ on noin 30 prosenttisesti ajamista jos et aja terminaalien välistä runkoliikennettä: työhön kuuluu autonpurkua ja lastausta 30 prosenttia, asiakanpalvelua 30. prosenttia ja ajamista tosiaan vain se 30 prosenttia. 10 prosenttia tietysti menee erinlaisten ongelmien ratkaisussa esim renkaan vaihdossa tiellä.
Onko mitään tietoa mikä keskiarvo pitäis olla? Että pääse tuonne logistiikka puolelle.