Addiktio ahdistaa

Mikä_avuksi?

En tiedä, onko tämä oikea palsta kirjoittaa ongelmastani, mutta haluan "purkaa" tuntojani edes jonnekkin..

Olen totaalinen limppariaddikti. Kuulostaa noin sanottuna täysin naurettavalta, koska ihmisillä on paljon paljon pahempia ongelmia, mutta minulle tämä on ongelma.

Juon tuhottomasti lippari, colaa, fantaa, spritea, ihan mitä vain. Ostan joka päivä 1,5litraa.
Olen kokeillut lopettaa miljoona kertaa tuloksetta, olen pitänyt almanakkaa, olen kokeillut vaihtaa light-versioon, olen kokeillut vaihtaa kivennäisveteen.. Mikään ei auta! Menen kauppaan ja päätän olla ostamatta, pääsen limuosaston ohi, pääsen kassalle ja pääsen kotiin! Sitten illalla palaan takaisin kauppaan ja ostan sen minkä päivällä jätin ostamatta. Olen myös mennyt usein kauppaan ja päättänyt: ostan vain 0,5l, se on kuitenkin vähemmän kuin 1,5l. Kun pääsen kauppaan, vertaan hintoja: mitä järkeä on maksaa 0,5l 1.59€ kun 1,5l saa 1,99€? Näin sorrun taas.
Jos onnistun olemaan juomatta päivän, palkitsen itseäni ostamalla limua illalla.
Ensimmäinen lasillinen maistuu aina taivaalliselta, toinen ei enää niinkään.. kun pullo alkaa olla tyhjillään, jokainen nielaus on täynnä itseinhoa.

Tätä on siis jatkunut noin 10 vuotta, välillä pahemmin, välillä paremmin.
Kuitenkin kun tulin raskaaksi asia alkoi huolettaa minua enemmän. Raskauden toisella kolmanneksella join jokaikinen päivä, kunnes minulle todettiin raskausajan diabetes. Mittailin sokereita ja yritin skarpata. Onnistuinkin hetkeksi, mutta sitten aloin huijaamaan itseäni ja neuvolaa.. mittasin ja merkkasin sokerit silloin kun sain hyviä arvoja.. kun arvot olivat raja-arvojen alapuolella, palkitsin jälleen itseäni juomalla.
Vauva on nyt 4viikon ikäinen.. juon edelleen. Pelkään, että tämä vaikuttaa vauvaan.. mitä säilöntäaineita ja myrkkyjä hän saakaan äidinmaitoni mukana! Tai mitäs sitten kun hän kasvaa? Tuleeko hänelle sama ongelma? Haluan päästä tästä eroon ja olla hyvä äiti!! Asia vaivaa ja masentaa minua.

Pelkään myös saavani tämän takia diabeteksen.. olen vasta 22, eli se tarkoittaisi insuliinipiikkiä loppuelämäkseni.. myös hampaani ovat äärimmäisen huonossa kunnossa.. niistä saattaa lohkeilla paloja kun esim. pureksin purukumia!

Juon kun minulla on huolia, kun stressaa, kun vituttaa.. juon kun olen iloinen ja haluan palkita itseni... juon kun syön tiettyjä ruokia.. juon juon juon juon!! En enää tiedä mitä tehdä.

0

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
        Kaste
        162
        1127
      2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

        Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
        Kaste
        366
        1097
      3. Ehkä vähän

        Rakastunut sinuun
        Ikävä
        50
        1090
      4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

        Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
        Kaste
        373
        1009
      5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
        Kaste
        153
        932
      6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

        Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
        Kaste
        717
        867
      7. Et taida paljoa

        treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
        Ikävä
        89
        857
      8. Martina ja jalkapalloilija2

        Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        182
        820
      9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

        Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
        Ikävä
        106
        744
      10. Oikea kaste on syntisten kaste

        Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
        Kaste
        51
        713
      Aihe