Kylän kehittäminen

viihtyisämmäksi

Kaunis kylä maisemineen ja silti EI MITÄÄN! Kaivattais piristysruisketta! Hyvä, viihtyisä ruokapaikka / kahvila. Turha selitellä ettei kannata! Menkää kattomaan Vesilahteen (Tampereen kyljessä) ihanaa pikku miljöötä/ruokapaikkaa, jossa asukkaita ei nimeksikään. Hieno mesta ja toimii! Asiakkaat tulee matkojen takaa (maine kiirinyt). Pitäis vaan toteuttaa fiksusti, niin keräis porukkaa kauempaakin. Maisemia ja asiakkaita riittäis JOS se tehtäis hyvin.

9

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tonttia ja maisemaa

      jos se niin helppoa on niin ei muuta kun paikkaa pystyyn tai vuokraamaan,

      • tää on vinkki

        Älä oo niin tosikko=). Jos joku näitä asioita miettii niin vois ottaa asiakseen......


    • exyrittäjä

      Olet oikeassa monessakin kohtaa. Kyllä syrjäisemmilläkin seuduilla voi onnistua. Kerrotko tuon ruokapaikan nimen, että voi muutkin tutustua edes netin kautta. Kai niillä on nettisivut?

      Silti yrittäminen on sivusta katsoen paljon helpompaa kuin itse oikeasti yrittäen. Yrittäjä laittaa yleensä koko omaisuutensa yritykseen kiinni ja jos ei onnistu, menettää kaiken. Vaikka kyseessä olisi osakeyhtiö, ravintolan kokoiseen liiketoimintaan tarvitaan lainaa ja sitä ei ilman takuita saa. Tällä hetkellä kaatuu erityisesti kahviloita ja ravintoloita, joten lainan saaminen voi olla erityisen nihkeää.

      Mitään pomminvarmaa yrittäjyyttä ei olekaan eikä aina onnistu, vaikka tekisi hommansa miten hyvin vaan. Yrittäjä voi sairastua (kuten itselleni kävi) tai jossain kohtaa liiketoimintaa voi sattua jotain ikävää.

      Mutta pakko myöntää, että itseänikin joskus on houkutellut tuo idea kivasta, mutkattomasta, mutta kuitenkin hyvälaatuisesta ruokapaikasta. Paikasta, jonne tultaisiin kauempaakin.

      Toivottavasti joku joskus uskaltaa toteuttaa. Ja asiakkaat muistavat myös käyttää.

      • kopin..

      • kopin.. kirjoitti:

        Tää olis niin hieno ja valmis liikeidea tänne maalle. Juu kävisin ja toisin tutut tullessani =). Saataisko...?

        suomelle?


      • exyrittäjä

      • justiinsa ja joo
        kirjoitti:

        suomelle?

        sille.


    • ...........

      Olisipa hieno homma jos joku lähtisi yrittämään... Maisemia olis ja asiakkaita saisi haalittua kauempaakin jos hyvin totetettaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      187
      3076
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2626
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2240
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1793
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1691
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1509
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1130
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe