Kylän kehittäminen

viihtyisämmäksi

Kaunis kylä maisemineen ja silti EI MITÄÄN! Kaivattais piristysruisketta! Hyvä, viihtyisä ruokapaikka / kahvila. Turha selitellä ettei kannata! Menkää kattomaan Vesilahteen (Tampereen kyljessä) ihanaa pikku miljöötä/ruokapaikkaa, jossa asukkaita ei nimeksikään. Hieno mesta ja toimii! Asiakkaat tulee matkojen takaa (maine kiirinyt). Pitäis vaan toteuttaa fiksusti, niin keräis porukkaa kauempaakin. Maisemia ja asiakkaita riittäis JOS se tehtäis hyvin.

9

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tonttia ja maisemaa

      jos se niin helppoa on niin ei muuta kun paikkaa pystyyn tai vuokraamaan,

      • tää on vinkki

        Älä oo niin tosikko=). Jos joku näitä asioita miettii niin vois ottaa asiakseen......


    • exyrittäjä

      Olet oikeassa monessakin kohtaa. Kyllä syrjäisemmilläkin seuduilla voi onnistua. Kerrotko tuon ruokapaikan nimen, että voi muutkin tutustua edes netin kautta. Kai niillä on nettisivut?

      Silti yrittäminen on sivusta katsoen paljon helpompaa kuin itse oikeasti yrittäen. Yrittäjä laittaa yleensä koko omaisuutensa yritykseen kiinni ja jos ei onnistu, menettää kaiken. Vaikka kyseessä olisi osakeyhtiö, ravintolan kokoiseen liiketoimintaan tarvitaan lainaa ja sitä ei ilman takuita saa. Tällä hetkellä kaatuu erityisesti kahviloita ja ravintoloita, joten lainan saaminen voi olla erityisen nihkeää.

      Mitään pomminvarmaa yrittäjyyttä ei olekaan eikä aina onnistu, vaikka tekisi hommansa miten hyvin vaan. Yrittäjä voi sairastua (kuten itselleni kävi) tai jossain kohtaa liiketoimintaa voi sattua jotain ikävää.

      Mutta pakko myöntää, että itseänikin joskus on houkutellut tuo idea kivasta, mutkattomasta, mutta kuitenkin hyvälaatuisesta ruokapaikasta. Paikasta, jonne tultaisiin kauempaakin.

      Toivottavasti joku joskus uskaltaa toteuttaa. Ja asiakkaat muistavat myös käyttää.

      • kopin..
        sinulle, ole hyvä kirjoitti:

        http://www.vesilahti.fi/elinkeinotoiminta/palveluhakemisto/kahvilat_pizzeriat/pizzeria_makasiini

        Tää olis niin hieno ja valmis liikeidea tänne maalle. Juu kävisin ja toisin tutut tullessani =). Saataisko...?


      • kopin.. kirjoitti:

        Tää olis niin hieno ja valmis liikeidea tänne maalle. Juu kävisin ja toisin tutut tullessani =). Saataisko...?

        suomelle?


      • exyrittäjä

      • justiinsa ja joo
        kirjoitti:

        suomelle?

        sille.


    • ...........

      Olisipa hieno homma jos joku lähtisi yrittämään... Maisemia olis ja asiakkaita saisi haalittua kauempaakin jos hyvin totetettaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2406
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      65
      1860
    3. 154
      1433
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1247
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1211
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      945
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      884
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      842
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      815
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      813
    Aihe