Kylän kehittäminen

Kaunis kylä maisemineen ja silti EI MITÄÄN! Kaivattais piristysruisketta! Hyvä, viihtyisä ruokapaikka / kahvila. Turha selitellä ettei kannata! Menkää kattomaan Vesilahteen (Tampereen kyljessä) ihanaa pikku miljöötä/ruokapaikkaa, jossa asukkaita ei nimeksikään. Hieno mesta ja toimii! Asiakkaat tulee matkojen takaa (maine kiirinyt). Pitäis vaan toteuttaa fiksusti, niin keräis porukkaa kauempaakin. Maisemia ja asiakkaita riittäis JOS se tehtäis hyvin.
9698
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jos se niin helppoa on niin ei muuta kun paikkaa pystyyn tai vuokraamaan,

Äänestä
  • Älä oo niin tosikko=). Jos joku näitä asioita miettii niin vois ottaa asiakseen......

    Äänestä

Olet oikeassa monessakin kohtaa. Kyllä syrjäisemmilläkin seuduilla voi onnistua. Kerrotko tuon ruokapaikan nimen, että voi muutkin tutustua edes netin kautta. Kai niillä on nettisivut?

Silti yrittäminen on sivusta katsoen paljon helpompaa kuin itse oikeasti yrittäen. Yrittäjä laittaa yleensä koko omaisuutensa yritykseen kiinni ja jos ei onnistu, menettää kaiken. Vaikka kyseessä olisi osakeyhtiö, ravintolan kokoiseen liiketoimintaan tarvitaan lainaa ja sitä ei ilman takuita saa. Tällä hetkellä kaatuu erityisesti kahviloita ja ravintoloita, joten lainan saaminen voi olla erityisen nihkeää.

Mitään pomminvarmaa yrittäjyyttä ei olekaan eikä aina onnistu, vaikka tekisi hommansa miten hyvin vaan. Yrittäjä voi sairastua (kuten itselleni kävi) tai jossain kohtaa liiketoimintaa voi sattua jotain ikävää.

Mutta pakko myöntää, että itseänikin joskus on houkutellut tuo idea kivasta, mutkattomasta, mutta kuitenkin hyvälaatuisesta ruokapaikasta. Paikasta, jonne tultaisiin kauempaakin.

Toivottavasti joku joskus uskaltaa toteuttaa. Ja asiakkaat muistavat myös käyttää.

Äänestä

Olisipa hieno homma jos joku lähtisi yrittämään... Maisemia olis ja asiakkaita saisi haalittua kauempaakin jos hyvin totetettaisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viihtyisämmäksi kirjoitti:

Kaunis kylä maisemineen ja silti EI MITÄÄN! Kaivattais piristysruisketta! Hyvä, viihtyisä ruokapaikka / kahvila. Turha selitellä ettei kannata! Menkää kattomaan Vesilahteen (Tampereen kyljessä) ihanaa pikku miljöötä/ruokapaikkaa, jossa asukkaita ei nimeksikään. Hieno mesta ja toimii! Asiakkaat tulee matkojen takaa (maine kiirinyt). Pitäis vaan toteuttaa fiksusti, niin keräis porukkaa kauempaakin. Maisemia ja asiakkaita riittäis JOS se tehtäis hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu