Mies se vain jarruttelee

xx.xx.2010

Kosin miestäni tammikuussa kysymällä, menisimmekö naimisiin kuluvana vuonna, ja vastaus oli reilusti ja aidosti myönteinen. Vaihdoimme askartelemiani väliaikaissormuksia huumorimielessä, kunnes oikeat hankittaisiin. Vaan nyt on jo kulunut monta viikkoa, eikä mies halua lähteä sormuskaupoille, koska "sormuksen hankkiminen lähiliikkeestä on ihan munattoman miehen homma".

Valitettavan selvästi välttelyä. Hän on ollut kerran aiemmin kihloissa, mutta asiasta alkaa olla parikymmentä vuotta aikaa - tosin hänet pakotettiin silloin kihloihin tyyliin "tulos tai ulos" eikä suhde kestänyt tuolloin kihlauksen jälkeen kovin kauaa. Mies on suoraan sanonut, että kihlajaisia ei halua vaan suoraan naimisiin. Ja se on minulle ok; en todellakaan ole mikään kihla- tai häähössöttäjä ja kihlajaisista viis, ajatus tärkein.

Tunnen kuitenkin itseni loukatuksi ja mielestäni ihan syystäkin. Tämä on ensimmäinen kihlaukseni (niin, jos tästä ikinä puheista tekoihin ryhdytään) ja asian ainutlaatuisuudesta johtuen olisi mielestäni kohtuullista hankkia sormukset. En voi mitään, mutta olen asian vuoksi aika surullinen ja keksimme joka viikko pientä riidanaihetta (muista asioista, mutta tottakai tämä kaihertaa minua).

Asiasta on puhuttu suoraan ja ehdotin häitä kesän lopulle, helposti ja nopeasti ilman vuoden kestäviä järjestelyitä. Mutta...miehen mielestä riitelemme liikaa. Itse sanoisin suht normaaliksi suunnan katsaukseksi enkä riitelyksi, en edes haluaisi elää "joo-joo-hissukan" kanssa. Eli uusi tekosyy, kai. En tiedä, miten paljon asiaan vaikuttaa se, että olen miestäni parempituloisempi ja olen valmis maksamaan mielelläni suuremman osan sormuksista (varsinkin, jos haluan timantteja sileän rinkulan sijaan) ja samoin häistä. Mutta onko väliä... varsinkaan, kun ei rahajuttu ole meillä mikään vallan väline.

Minun on vain todella hankala hyväksyä ajatusta, että elämäni ensimmäinen (ja toiv. viimeinen) kihlaus(yritys) meni näin väkinäiseksi! Mies kyllä sanoo rakastavansa minua ja osoittaakin sen pienillä teoilla ja uskon häntä, mutta en voi hyväksyä että joku on noin _pölkky_ näinkin tärkeässä asiassa.

Ajatuksia..?


ps: Mies ehdotti, että hoidetaan sormusjuttu muutaman viikon päästä talvilomalla, kun ei ole niin kiire. Minulla on synttärit silloin ja väkisinkin tulee mieleen, että jos loma lipuu ohi, niin.. Tosin olen päättänyt, etten sanallakaan mainitse asiaa ennen loman viimeistä päivää, jos mies ei itse hoksaa. Olen viikot töissä toisessa kaupungissa, joten on teknisesti helppo laittaa mies yksinään matkaan kotiin, mutta se ei vain tuntuisi oikealta, koska hän on minulle niin rakas ja tärkeä. Mutta mies ei taida ilmeisesti ymmärtää, puheet ilman tekoja ovat turhia.

4

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *******

      Anna miehellesi hetki aikaa ihan ilman mitään kihlajaisiin/häihin liittyvää juttua. Ja yritä rentoutua vähän muutenkin niin ei tarvitsisi jatkuvaa pikku kinastelua olla kotona. Sinä kosit ja ehkä mies nyt haluaa yllättää sinut jollain tavalla, mutta tuntee ettei sitä kykene tekemään kun sä painostat koko ajan. Esimerkiksi 6kk ei varmaan olis sun kannalta mahdottomuus odottaa, ja jos ei sinä aikana mitään tapahdu niin sit kannattaa miettiä et miksi ei. Ja toi voi olla ihan oikeasti, että mies ei tykkää lähellä olevasta koruliikkeestä, mistäs tiedät vaikka hän olisi aikaisemmin jo katsellut sormuksia jossain muualla ja löytänyt mukavan tyylisen. Ja kyllä se joillekin muuten on hankala ajatella että suoraan pikku riidan jälkeen (tai seuraavanakin päivänä) mentäis kihlasormuksia ostamaan. Kyllä mä ainakin haluaisin tehdä sen vapaapäivänä kun molemmat on hyvin levänneitä ja ollaan sillä tuulella että jaksaa sormuksia katsella ja vertailla ilman kiirettä tai väsymystä.

      Tuli vähän sekava kun vaan kirjoitin ajatuksia ylös, mutta toivottavasti on jotain apua. Tän viestin pointti oli siis kai se että älä vielä turhaan hätäile, anna asioitten mennä vähän omalla painolla, kyllä se siitä. Osittain sun oma pettynmys todennäköisesti johtuu siitä et sun mielessä asioitten pitäis mennä tietyllä tavalla ja kun ne ei meekään niin sit on pettymys suuri.

      "ihmiset elävät alle sata vuotta mutta murehtivat kuin tuhatta varten."

    • sormuksetontonton

      tuota, tuota, siis sinä kosit ja mies vastasi myöntävästi, niinkös ? tämähän siis tarkoittaa sitä, että te olette kihloissa ja piste, siis jos mies ei ole perunut tuota suostumustaan.

    • Ässädaami

      eli tehän olette kihloissa jos sinä kosit miestäsi (kuten käsitin sinun ehdottaneen naimisiin menoa siis avioliittoa) ja mies myöntävästi tuolloin vastasi. Sormuksien ostamisesta en sano mitään, mutta mieheltä mielestäni voi reilusti kysyä haluaako hän perua sitoumuksensa ja kenties itse kosia myöhemmin, vai onko mukana nyt ja menette tänä vuonna naimisiin.

    • enpäs tiedä

      se mies tietää että olet loukattu ja virut kuin mato koukusssa. Se ei saa jostain syystä vain aikaiseksi. Pitäis se nähdä jos joku on toiselle niin iso juttu eikä kiusata, ellei sitten ole lopulta kyse jostain muusta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      134
      1728
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1648
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1410
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      209
      1144
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      277
      1097
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1083
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      958
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      888
    Aihe