Apua laajakaistan valintaan?

tyssi tomera

Olen hankkinut elämäni ensimmäisen kannettavan kotiin (HP Pavilion dv7-3115). Periaatteessa tietokoneen käyttö on tuttua työn puolesta, mutta vapaa-ajalla niiden kanssa en ole touhunnut. Nyt olen hankkimassa laajakaista liittymää. Mihin asioihin kannattaa kiinnittää huomiota ja riittääkö langattoman laajakaistan nopeus (millainen) on normaaliin nettikäyttööön? En pelaile netissä, mutta kaikenlaiseen tietojen hakuun harrastusten myötä sitä tarvitsen. Tottakai, jos sieltä pystyisi noukkimaan musiikkia, elokuvia tms. niin se olisi hyvä lisä peruskäytölle.

7

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --------------------

      Langaton? Tarkoitatko nyt normaali laajakaistaa... modeemin voi yhdistää koneeseen piuhalla tai ilman vai mobiililaajakaistaa "mokkulaa"?

      hanki kunnon laajakaista, mokkuloiden kanssa kun tulee yleensä vain pettymys ja suru pseroon. Riippuu yleensä missä asut, kaikkialla ei ole 3G verkkoa jonka mokkula tarvitsee ja operaattorin valinta riippuu paikkakuntasi tarjonnasta. Pääkaupunkiseudulla tuo Welho on kyllä hyvä valinta.

      1-2 megaa riittää sun peruskäyttöön, mutta 5 megaa alkaa olla minimi nykyisin koska nettitelkut ja suorat lähetykset netissä yleistyy ja niiden käyttö ja ne vaatii jo tuon 5 megaa. harmittaa sitten kun kuva nykii jne.... hirro ois pitänyt ottaa hiukan nopeempi yhteys. Mokkulalla ei onnistun sitten lainkaan.

      • tyssi tomera

        Mietinkin, että olisiko kuitenkin sellainen perinteinen laajakaista (vain kotona käytettävä) parempi vaihtoehto tuollaiselle mokkulalle? Haluaisin kuiteskin käyttää tehokkaasti kannettavaa, kun kerrankin olen siihen rahaa pistänyt. Voihan tilanteet muuttua, jos joskus teen töitäkin etänä kotona. Elikkäs millaisella kokoonpanolla olisi eniten hyötyä käytetty raha-tehokkuus akselilla? Asun Keski-Uudenmaan nurkkaseuduilla, joten ilmeisesti kaikki palveluntarjoajat eivät voi kaikkia paketteja tarjotakaan. Se olisi tietenkin toivottavaa, että mitään monimutkaisia laitevirityksiä ei tarvitsisi kytkeä kannettavaan ja piuhoja ristellä paikasta toiseen. Sitten joskus tulevaisuudessa aion vielä päivittää vanhanaikaisen putkitelkkarini taulutelkkariin ja vanhat poppikoneeni kotiteatteriin, niin tavoitteena ois saada tuosta kolmesta laitteesta toisiinsa kytkettynä kaikki mahdollinen hupi ja hyöty irti.


    • Tuo HP:n susisarjan Paviljonki on finaalissa ennen kahden vuoden ikää.

      • Pixmania

        Ihan hyvän koneen ostit, mulla on toiminut tämä Pavilion yli kaksi vuotta ilman, että on ollut huollossakaan kertaakaan. Yleistäminen on joidenkin lempihupia.


      • Pixmania kirjoitti:

        Ihan hyvän koneen ostit, mulla on toiminut tämä Pavilion yli kaksi vuotta ilman, että on ollut huollossakaan kertaakaan. Yleistäminen on joidenkin lempihupia.

        HP:n koneet on kuitenkin luotettavuustutkimuksissa kunniakkaalla viimeisellä sijalla.


    • nörttityttö

      Älä missään nimessä otaa mitään mokkulaa. Ikinä. Et saa niitä toimimaan edes hitaimman langallisen liittymän nopeudella, jos et asu kännymaston vieressä. Ja yleensä eivät toimi ollenkaan. Mä tiedän, vastaan niiden asiakaspalvelusta työkseni :) . Nuo on huonoja, nopeudet eivät ole mitään luvattuja. Esim. iltalehden sivuille pääsy voi kestää useita minuutteja.

      Operaattoriksi en valisisi soneraa, jos on varaa valita. Jos asut pääkaupunkiseudulla Welhon kaapeli tuntuu toimivan. Soneran ADSL ei toiminut. Sekin on taas niin sijainnista kiinni. Soneralla on minun kokemuksen mukaan paljon katkoja, isoja ja pieniä. Sinne soitin 3vuoden asiakkuuden aikana varmaan 10kertaa, Welholle en nyt puolen vuoden jälkeen ole joutunut soittamaan ollenkaan. En myöskään ole uutisista niin usein lukenut muiden operaattoreiden isommista palvelukatkoista (tietysti sitä keskittyy vain niihin mitkä koskee itseä, niin on voinut jäädä huomaamattakin). Elisaa en ole kokeillut, mutta käsittääkseni hitusen parempi kuin sonera, mutta tuokin riippuu taasen asuuko soneran verkkoalueella vai elisan.

      2 megaa riittää hyvin selailuun, youtubeen, latailuun (jos ei paljon laitaile ja halua kaikkea heti) ja nettiradioon. Latailu tosin pitää tehdä silloin, kun ei käytä muita.Jos asut siellä missä on myös 1 megan liittymiä, ovat samaa 2 kanssa, eli noilla ei käytössä ole suurta eroa toisiinsa, silloin voit ihan hyvin ottaa vain yhden tai sitten isomman. 5 megaa on jo hyvä ja sitä isommat ovat nopeita, vaikka olisi kaikki mahdollinen päällä.

      Jos otat määräaikaisen sopimuksen, niin saat "lahjoja", ilmainen asennus ilmainen modeemi, nuo kaksi pitää ehdottomasti olla, jos ottaa määräaikaisen sopparin. Muitakin lisäpalveluita yms voi olla mukana, mutta ne on yleensä turhia. Mutta määräaikainen on aina määräaikainen, joten mieti tarkkaan kannattaako ja kuinka pitkä sopimus. Eli, jos muutat usein tai haluat vertailla ja vaihtaa paljon, älä ota määräaikaista sopparia.

      Palomuuri ja virustorjunta voi ihan hyvin olla ilmaisia, eivät reagoi viruksiin/uhkiin paljoa sen hitaammin kuin maksullisetkaan. Ilmaisohjelmat.fi löytyy varmasti hyvä vaihtoehto. Eli noita ei kannata laajakaistan mukana maksaa.

      Vertaa eri operaattorit ja valitse paras tarjous. Älä ota mokkulaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe