ittensä aseista ja ryssät nauraa partoihinsa... Ovat muuten alkaneet vaivihkaa siirteleen joukkojaan lähemmä suomineitoa, maakaupat kun paljastuivat ja hiipuivat pois. Mitä ämmät meinaatte, oisko vaikka marjamettälle tulossa rajavyöhykkeelle?
Suomi riisuu....
veteraali
4290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kirjoitat aivan väärin. Okea kysymys on se, että mitä te ämmät ja aseharrastajat aioitte tehdä? Istua peukku pyllyssä ja oduttaa poliisisedän tuloa huusholliin joka kertoo, että 2/3 osaa aseistasi ovat täysin tarpeettomia harrastukseesi nähden. Itse olet pelkkä populisti etkä ole valmis panemaan itseäsi "tulen" alle aselakiasiassa. Itse olen käynyt poliisilaitoksella juttelemassa virallisesti sekä epävirallisesti omista ase-asioistani. Olen ollut yhteydessä valtaa pitäviin politikkoihin sähköpostin välityksellä ja tulen seuraavissa vaaleissa äänestämään PUOLUETTA joka puoltaa nykyisen aselain kaltaista systeemiä. Minusta te ruikuttajat olette enemmän haitaksi kuin hyödyksi tulevan aselain vastustamisessa. Teillä ei ole munaa lähestyä politikkoja ja virkavaltaa. Olette luusereita ja teiltä tuleekin ottaa aseet pois. Mihin paskahousu pyssyä tarvitsee?
Ja mitä helkutin tekemistä isänmaallisuudella
ja aseharrastuksella on.Ei mitään.
Vaarivainaan siantappopistooli muka muistoesine.
Sama kuin setävainaan Jawan ruosteinen pakoputki.
(3€ antiikkia)
Romurauta sulatukseen.
Muutama sata harrastajaa ei todella tarvi
500000 asetta.
Eiköhän ne harrastajat pysty ihan itse sen päättämään että mitä ne tarvii. Kun se ei ole yhteistä omaisuutta vaan yksityistä.
Niin, kielteistähän tällainen kehitys on maanpuolustustahdolle ilman muuta. Toisaalta miksi maanpuolustustahtoa erikoisemmin pitäisikään olla jos valtio toimii kansan etuja vastaan. Ja maantiedehän ei ole muuttunut. Edelleen voi perustella että Suomi on maantieteellisesti luonnollinen osa Venäjää. Minäpä alankin opettelemaan venättänkieltä, sille voi piankin ilmetä tarvetta.