pääsiäinen

Gran Canarialla. Kyselisin onko tietoa jostain pääsiäiskulkueista tms? Ilmeisesti niitä on Las Palmasissa ja joissain pikku kylissä? Minä päivinä? Kerran olen ollut Madeiralla pääsiäisen aikaan ja satuin näkemään kulkueen Funchalissa, se oli aika vaikuttava. Onkohan pääsiäisaikaan kauppoja yms suljettuina?

Sitten olen kiinnostunut kasvillisuudesta. Mihin aikaan voisi nähdä Jakarandojen kukkivan? Tietysti asiaan vaikuttaa, kuinka korkealla ne kasvavat. Muistaakseni maalis-huhtikuussa olen nähnyt niitä Teneriffalla ja Madeiralla.
51117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olemme menossa pariksi viikoksi Las Palmasiin eli pääsiäinen vietetään Kanarialla. Osaisikohan joku vastata viajesx2:n kysymyksiin? Samat asiat kiinnostaisivat minuakin.

Äänestä

Pääsiäiskulkueita on ihan joka kylässä lukuunottamatta puhtaita turistirysiä (Ingles, Puerto Rico, etc.).

Äänestä

Olimme vuosi sitten pääsiäisenä Las Palmasissa, rannat oli täynnä, ruokapaikat oli täynnä. Paikalliset lähtevät viettämään pääsiäistä sankoinjokoin Las Palmasiin ja valtaavat koko kaupungin. Tiistaina on sitten raullisempaa.

Äänestä
  • tässäpä linkki : http://www.lovecanarias.com/festividades/canarias/semana-santa-canarias-2014.html

    Puerto de la Cruzissa oli vuosi sitten näyttäviä kulkueita päivittäin, kulkueen reitin varrella olevien talojen parvekkeet oli koristeltu punaisin kankain ja viikon ohjelma oli saatavissa turistitoimistosta. Kaupat olivat pääsääntöisesti ja riittävästi auki, paikallisia eroja toki löytyy. Kaikkiaan näyttävä ja vaikuttava tapahtumarypäs!
    Juonikkaita reissuja!

    Äänestä

  • Las Palmasia ei kukaan valloita, se on lähes 400.000 paikallisen asuttama kaupunki. Varmaan lähikylistä ja muualtakin saarilta tulee sitten vielä lisää porukkaa, mutta siitä on lähdettävä, että kaupunki on asukkaidensa koti ja pääsiäinen on katolilaisille suuri ja arvokas juhla.

    Sitten on joukko paikallisväkeä Las Palmasissa, joilla on omistuksia etelän rannoilla ja ne pakenevat pääsiäishumua omaan rauhaansa. Joku LP:n pohatta saattaa omistaa kokonaisia taloja, asua itse jossain ja vuokrata huoneistoja yksityisille ja matkatoimistojen kautta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


viajesx2 kirjoitti:

Gran Canarialla. Kyselisin onko tietoa jostain pääsiäiskulkueista tms? Ilmeisesti niitä on Las Palmasissa ja joissain pikku kylissä? Minä päivinä? Kerran olen ollut Madeiralla pääsiäisen aikaan ja satuin näkemään kulkueen Funchalissa, se oli aika vaikuttava. Onkohan pääsiäisaikaan kauppoja yms suljettuina?

Sitten olen kiinnostunut kasvillisuudesta. Mihin aikaan voisi nähdä Jakarandojen kukkivan? Tietysti asiaan vaikuttaa, kuinka korkealla ne kasvavat. Muistaakseni maalis-huhtikuussa olen nähnyt niitä Teneriffalla ja Madeiralla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu