fisheye Canon 450

mikä paras valinta kalansilmäobjektiiviksi Canon 450D järkkäriin? Sigma, Canon vai jokin muu?
7577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Ostinpa ihan huvin vuoksi tuon Samyang 8/3.5 -fisun.

    Kiitämme:
    - Hyvä kuvakulma, paljon käyttökelpoisempi kuin circular-tyyppiset fisut
    - Halpa

    Moitimme:
    - Ei lähimainkaan niin skarppi kuin monilla saiteilla väitetään
    - Varsinkin täydellä aukolla aivan törkeät CA't

    Äänestä

  • Mikähän se Canonin oma fisu tuohon 1.6croppiin on!? Rahaa fulkkarin päivittämiseen ja 15milliseen menee tosiaan satanen, tonni ja toinenkin.

    8mm EX 2.8 HSM lienee paras vaihtoehto, ellei halua ihan hullutella 4.5millisellä. Toki noilla Samyangilla ja Pelengilläkin varmasti monet kuvat kuvaa ihan hyvin. Oma kokemus tältä osa-alueelta on lähinna Tokinan 10-17 zoomista, sekin oli ihan ok, mutta jos nyt olisin fisua vailla, niin kyllä se kiinteä kasi olisi.

    Äänestä

käyttämiseen?
Riittääkö luovuus?

Äänestä
  • Tyhmiä kyselet.

    Äänestä

  • Samaa voisi kysyä lintuputkien ostajilta. Näyttää netissä olevat lintukuvat olevan vain toistensa kopioita, muutaman kuvan jälkeen alkaa jo haukottelemaan. Pitkän telen käyttö on vaativa laji jos meinaa oikeasti kuvata jotain sellaista mitä ei aiemmin ole nähty. Maisemakuvatkin tuppaa olemaan samaa sarjaa, yhden nähnyt=kaikki nähnyt. Yleisesti voisi todeta ettei luovuus riitä kuin yhdellä kuvaajalla miljoonasta, ja sekin yleensä vain vähän aikaa. Sitten siirrytään vanhan toistoon kuten ylen kanavilla.

    Äänestä

  • telekopioputki kirjoitti:

    Samaa voisi kysyä lintuputkien ostajilta. Näyttää netissä olevat lintukuvat olevan vain toistensa kopioita, muutaman kuvan jälkeen alkaa jo haukottelemaan. Pitkän telen käyttö on vaativa laji jos meinaa oikeasti kuvata jotain sellaista mitä ei aiemmin ole nähty. Maisemakuvatkin tuppaa olemaan samaa sarjaa, yhden nähnyt=kaikki nähnyt. Yleisesti voisi todeta ettei luovuus riitä kuin yhdellä kuvaajalla miljoonasta, ja sekin yleensä vain vähän aikaa. Sitten siirrytään vanhan toistoon kuten ylen kanavilla.

    Näinhän se on, mutta monelle (lintukuvaus)harrastajalle onkin tärkeämpää, että on itse ottanut kuvan, kuin että kuvassa olisi jotain uutta ja mullistavaa. Eiköhän kaikki Suomen linnut ja suuri osa maisemistakin ole jo kuvattu.

    Onhan tuosta se hyöty, että itse ottamalleen kuvalle voi tehdä mitä haluaa. Sen voi myydä lehteen tai painaa postikortiksi tai laittaa webbisivuilleen vapaasti. Joskus saattaa saada kuvattua helmiä, joilla voittaa kilpailuja tai jopa tienaa rahaa.

    Jos kuvia haluaa vain katsella, niin eihän kameraa tarvita mihinkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä mikä maa kirjoitti:

mikä paras valinta kalansilmäobjektiiviksi Canon 450D järkkäriin? Sigma, Canon vai jokin muu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu