Miehen työt

Varastetut vapaudet
salakavaluuttaan sidotut
luovutetut
hyminät

putoilevat
ihmisoikeusasiakirjat

Et ymmarrä siinä
vaakakupissasi
tilanteen vakavuutta
et ehtisi nyt, sanot
On saaliit vielä pyydystämättä
halot halkomatta
kahvipannukin tulella

otetut
antaneet
kerjuusta kärsineet kädet

Jalkaa polkaisten
käännyn kohta kohdalta
hidastettu viuhka
ja sivusilmän sivallus
symmetrian
polttopiste

pelästyt kiihkoani!
hymyilen
Mistä sina puhut
kun minä puhun rakkaudesta
3266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Rakastan lukea tätä väärin. Tämän voisi nimittäin julkaista tällaisenaan Tiedonantaja-lehdessä.. ja tämä menisi sanomaltaan ihan läpi.. siitäs saitte, porvarit!. Hmm.. halajan lukea tuon alunkin: "Varastetut vapaudet, valuuttaan sidotut". Kenties jätitkin tuon lukutavan mahdollisuuden tähän.

Mistä puhutaan, kun puhutaan rakkaudesta? Miten sovittaa yhteen maailmankatsomusten erilaisuus. Onko rakkaus tekoja vai olotila? Mukavan olotilan saavuttamista vai aktiivista toimintaa toisen ja kaikkien hyväksi? Pidän tästä kysymyksenasettelustasi paljon.

Sanastosta eteeni ponnahtivat erityisesti hidastettu viuhka ja sivusilmän sivallus.

Äänestä
  • "Varastetut vapaudet, valuuttaan sidotut"

    oivallista Miekkoseni :) en itse ajatellut tuota mahdollisuutta, se oli ihan oma oivalluksesi. Runoja pitää toki lukea väärin, niin syntyy paljon enemmän kuin sanojen summa.

    Rakkaus on sana, väärinymmärretty lähes aina.

    Äänestä

joka ei jätä kylmäksi,
vaan kuljettaa lukijaa johonkin mitä en
osaa edes ääneen lausua.

Arvuutteleva, taianomainen ja kerrassaan
viettelevä teksti. Osaat kietoa lukijan tiukasti
verkkoosi =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valkonoita kirjoitti:

Varastetut vapaudet
salakavaluuttaan sidotut
luovutetut
hyminät

putoilevat
ihmisoikeusasiakirjat

Et ymmarrä siinä
vaakakupissasi
tilanteen vakavuutta
et ehtisi nyt, sanot
On saaliit vielä pyydystämättä
halot halkomatta
kahvipannukin tulella

otetut
antaneet
kerjuusta kärsineet kädet

Jalkaa polkaisten
käännyn kohta kohdalta
hidastettu viuhka
ja sivusilmän sivallus
symmetrian
polttopiste

pelästyt kiihkoani!
hymyilen
Mistä sina puhut
kun minä puhun rakkaudesta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu