vakava vaihdelaatikko-ongelma

corsaaaa

Hei,

Minulla on Opel Corsa 1.2 -05. Tänään aamulla kun koitin lähteä töihin, niin pakki ei mene päälle. Se pakki menee päälle jos voimalla ja väkisin yrittää, muuten ei. Ja muutenkaan, ykkönen ja kakkonen eivät mene aina päälle. Auttaisko jos vaihtais laatinkon öljyt? Ja miten se öljyn vaihto käytännössä tapahtuu? ja mitä öljyä? Jos joku viittis jeesata, kun tarttis päästä töihin autolla matkaa 42 km.

8

4479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtalotoveri

      Tervehdys

      Itsellä sama vika tosin escort -96. Olisikohan kovilla pakkasilla (n-30 c) vaikutusta asiaan...
      Ekkeriin vaihdettu laatikon öljyt n 2 vuotta sitten

      Jatketaan asian selvittelyä

    • 16+17
    • TiJuSa

      Saattaa olla vaihteensiirtäjän vivustossa oleva kumipusla tai peltisokkatappi jolla se pusla on kiinni vivustossa. Minä olen sen kerran omaani vaihtanut, ei ollu iso eikä kallis homma. Tänään samanlainen ongelma kuin sinulla korjaantui kun kiristi vaijeria. Muutama kierros sieltä vaihdelaatikon puolipäästä, ei tarvi edes työkaluja kun toisella kädellä vetää vaijerin päätä ulos ja toisella kädellä pyörittää kiristintä.

      • tuopponen

        Vaimon autossa sama vika. Johtui vaihteensiirtäjästä.


      • on tietoo

        Tarkoitit ilmeisesti kytkinvaijeria ? Ei siellä muuta käsinkiristettävää saa olla! Tai jotain on pahasti pielessä. Kerrottu "huoltotoimi" ja sen vaikutus vaan menee yksiin irroittamattoman kytkimen piikkiin.


    • Aimo-Viima

      Ei ole iso homma, vie huoltoon maks tunnin työ. Tuttu juttu monelle muullekin....ei pelkästään Corsan ongelma.

    • Corsasta Renuun

      Vaihda vaihteensiirtäjän puslat ja kumirenkaat niin taas pelaa.

    • kurkela

      koko loota vaihdettiin maahantuojan takuuna ajettu 39tkm !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      77
      1234
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      87
      698
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      678
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe