Johtajuudesta

kuusumu

3 koiraa, 11 v narttu, 9 v rotikkauros, 5 v paimenkoirauros. Tähän mennessä järjestys myös lauman sisällä ollut tämä, ja toiminut oikein hyvin.

Nyt tuo rotikkauros on alkanut "vanheta", eli ei näytä asemaansa nuoremmalle urokselle. Tulevat hyvin toimeen, nuolevat toistensa kasvoja jne, heiluttavat häntää toisilleen ohittaessa ym. Aika ajoin on ollut sellaista paikan katsomista, kun ovat leikkaamattomia uroksia, mutta ei suurempia rähinöitä vaan lopettavat käskystä.

Vanhempi uros on alkanut käydä maate, ihan selälleen asti, nuoremman uroksen edessä. Myös väistää nuorempaa, ruoan perään on kyllä edelleen hyvin itsetietoinen ja silloin nuorempi väistää. Pitäisikö minunkin muuttaa nokkimisjärjestystä? Eli, kun tähän mennessä on ulkoiltu, laitettu ruokakupit, silitetty ym tässä järjestyksessä, pitäisikö minun mukautua tuohon "oikeaan" vallalla olevaan järjestykseen, vai noudattaa vanhaa?? Pelkään, että heikommalle fyysisesti jäänyt vanhempi uros saa köniinsä, jos pidän itsepäisesti kiinni vanhasta tavasta, jos lauman sisällä "oikea" järjestys on toinen. Olen edelleen toki johtaja, mutta haluaisin olla oikeudenmukainen sellainen.

2

396

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sadasd,

      Kyllä ne koirat sen järjestyksen sun puolesta tekee. Ei sillä "voimalla" ole väliä, ne tekee sen henkisesti :D

      • 22

        että mistä minä sen näen, koska se järjestys on muuttunut??!! En ole maininnut "voimasta", perkele, vaan MISTÄ MINÄ NÄEN KOSKA SE JÄRJESTYS ON VAIHTUNUT? HAENKO RATAKISKOA? järjestys on häilynyt parisen kuukautta. Toistaiseksi rauhanomaisesti. Eli niinkö, että minä viittaan kintaalla tyyliin "tehkää niinkuin teette, ei kiinnosta"?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe