Haluan vaan kertoa, että meidän 3 viikoiselle vauvalle auttoi nuo Disflatyl -tipat. Joka paikasta tyrkytettiin vaan Cuplatonia, mutta vaadin saada kokeilla Disflatylia ja mahavaivat ovat helpottaneet (ei tietenkään täysin loppuneet). Vieläkin mahavaivoja on jonkun verran, mutta selkeästi helpottaneet. Kannattaa kokeilla!
Disflatyl auttoi!
4
2546
Vastaukset
- JouluinenÄiti
Itsekkin luulin, että tästä olisi meille apu löytynyt, kerkesin jo hihkua riemusta kun vauvalla ei mahaa vääntänytkään kun annoin disflatyliä, kunnes seuraavana päivänä vaivat vaan pahenivat.. Mutta meillä tosin cuplatonkin pahensi vaivoja samoin relat.. joten ilman mitään mennään.. D-vitamiinit vaihettiin Dee tippoihin nii hieman helpotti..
- joopa.....
joilla dislatyl tai cuplaton helpottaa, eivät edes kärsi oikeasta koliikista. lähes kaikilla vauvoilla on mahavaivoja ja lähes kaikki vauvat itkevät, joskus jopa paljon. ärsyttää kun jotkut äidit kertovat miten vauva kärsii koliikista ja sitten kuitenkin nukkuu yöt hyvin. oman ja tuttavien kokemuksella koliikkiin ei auta yhtään mikään, vain aika.
- R
joopa..... kirjoitti:
joilla dislatyl tai cuplaton helpottaa, eivät edes kärsi oikeasta koliikista. lähes kaikilla vauvoilla on mahavaivoja ja lähes kaikki vauvat itkevät, joskus jopa paljon. ärsyttää kun jotkut äidit kertovat miten vauva kärsii koliikista ja sitten kuitenkin nukkuu yöt hyvin. oman ja tuttavien kokemuksella koliikkiin ei auta yhtään mikään, vain aika.
Ite oon kans miettiny että sellanen ns. kellon tarkka huutaminen (alkaa klo19 kitinällä ja päättyy klo22 itkuun) ei oo Koliikkia tai muutenkaan mitään kipuitkua, koska miten ihmeessä ne mahakivut voi tietää mitä kello on???
Luulen oikeesti että johtuu vaan siitä että lapsi alkaa ymmärtään päivärytmiä ja tietää että yö on tulossa.
Meillä nuoremman kanssa muunmuassa auttoi se iltakitinöihin että istuttiinkin iltaa eri television ääressä kun yleensä (meillä 2 olkkaria). Huuto/Itku alkoi kyllä aina silloin kun kellahdettiin sängylle ja oikeesti alettiin yö unille.
Rutiineja ei tietenkään kannata kauheesti muuttaa... luo turvallisuutta yms ja mahdollisesti lyhentää tätä ns. "koliikkia"
- vcxvxccx
meillä tuo auttoi myös. nykyään nekin on tainnu kaksinkertaistaa hintansa. tossa muutama vuosi sitten kun niitä tarvittiin ja käytettiin niin ne makso n.10e ja nyt kun oon käyny apteekissa käyny kattelemas niin maksaa nykyään 20e tuo samainen puteli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271904
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561246Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521131Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet42837Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798