Onko ihastuksenne

sanonut teille joskus kovinkin pahasti? Mulle sanoi eräs ihan käsittämättömän julmalla ja törkeellä tavalla, että voi vaan ihmetellä. Onko sellainen kovinkin yleistä. Minkälaisia asioita teille on sanottu, vai oliko tämä minun kokemukseni ihan ainoaa laatuaan?
16858
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

olet joutunut poikkeukselliseen tilanteeseen. Suorastaan ihmettelen tuollaista. Muutenhan maailmassa ei ilkeyttä olekaan, kaikkialla muualla kaikki muut 6,9 miljardia ihmistä suutelevat toisiansa kohdatessaan, jakavat punaisia ruusuja ja ilmaista ruokaa köyhille ja laulavat ekumeenisia ylistyslauluja.

Kyllä olet nyt kohdannut jotain ainutlaatuista.

Äänestä

Sääli niitä, jotka hyvän pahalla palkitsevat.

Äänestä

Ymmärrän pahasti sanovaa.
Häl ol joku hätä, hädissään tulee sanottua sitä sun tätä.
En itsekään osaa aina sanoa hyvästi .

Äänestä

Kokemuksesi ei ole ainoa laatuaan. Kun muistelen omia kokemuksiani, niin törkeät sanomiset ovat tulleet vastauksina omiin törkeisiin lähestymisyrityksiini :)
Törkeä vastaus minun kahdessa tapauksessa on järkeenkäypä (kai?), mutta jos ihastuneen aloite olisi varovainen, niin ainakin silloin olisi väärin vastata törkeyksillä ja haukkua ihastunut ihminen.

Äänestä

kerrot mitä sulle sanottiin ja millaisessa tilanteessa. Kaikki me haluamme kuulla tarinasi.

Äänestä
  • varmaan. Sun tarinas on jo kerrottu moneen kertaan.

    Äänestä

  • Hän sanoi törkeyksiä, joiden ainoa tarkoitus oli säälimätön toisen ihmisen itsetunnon latistaminen ja ihmisarvon mitätöiminen. No, ottipa ainakin yhdeltä onnettomalta kerta heitolla kaikki luulot pois. Tulipa ainakin harvinaisen selväksi. Tosin olisi kyllä tullut ihan normaalilla puheellakin. Ei olisi tarvinnut huutaa yms. En voi kyllä ymmärtää tuollaista käytöstä. Itse en tekisi niin kenellekään, vaikka en olisi tippaakaan kiinnostunut. No, ehkä hän kokee asian jollain lailla egoa nostattavana ja imartelevana, kun ”pitää” ihailijaa ihan päähän potkia. Naureskellen muillekin tyyliin:”kun eihän tuosta muuten olisi eroon päässyt...” No, olisi kyllä päässyt. En ole ajatustenlukija, mutta ihan normaalia puhetta uskon kyllä. Paljon hän sanoi (huusi) sellaista, mikä oli täysin tarpeetonta. Kyse ei ollut enää mistään tavallisesta asian selvittelystä vaan ihan tahallista pilkkaamista.

    Äänestä

ihastukseni sanoi, kun aika suoraankin vihjasin, että olen hänestä kiinnostunut, että haluaa olla yksin nyt ja että tarjontaa kyllä on jos haluaisi olla jonkun kanssa. mun mielestä oli aika törkeästi sanottu kun toinen tunnustaa syvimmät tuntemuksensa. siitä jäi käsitys, että: a) hänen mielestään tyrkytin itseäni hänelle ja b) että aina hänelle parempia löytyy kuin minä, ei tarvitse meikäläiseen tyytyä.

tiedän kun ajattelen realistisesti että olen läski ja ruma. mutta täytyikö se sanoa noin? monta kuukautta meni suossa, elämä oli välillä niin raskasta että harkitsin sen lopettamista. mietin edelleen, olisinko uskonut vähemmällä? olenko harhainen? miksi en osaa tulkita ihmisiä oikein?

Äänestä

Pahasti--------->Sanoi HYVÄSTI.

Äänestä

sitä niin hellästikin sanoa kuin vain ihminen voi mutta toinen on niin hauras ettei kestä sanaa EI

Äänestä

Ei kai hän ole sanonut mitään pahaa minulle koskaan.. Ehkä näillä palstoilla on ollut jotain kinastelua mut ei muuten. Enkä ole kukaan iitu, tiitu tai joku muu vastaava..

Äänestä

Sanomatta jättäminen voi joskus olla pahempaa kuin itse sanominen.

Äänestä
  • mutta tarpeeksi pahasti kun sanotaan, niin kyllä mieli muuttuu. No, tämä mun tapaukseni oli kyllä siinä mielessä poikkeuksellisen törkeä, ettei kukaan normaalijärkinen edes tee sellaista.

    Äänestä

minä ymmärrän,että Häntä on sattunut ja koska Hänellä luultavasti oli tunteita niin ymmärrän täysin Hänen puheensa....

Äänestä

on se kun ei sano mitään.

Äänestä
  • Henkinen väkivalta ja pilkkaaminen on pahempaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohde kirjoitti:

sanonut teille joskus kovinkin pahasti? Mulle sanoi eräs ihan käsittämättömän julmalla ja törkeellä tavalla, että voi vaan ihmetellä. Onko sellainen kovinkin yleistä. Minkälaisia asioita teille on sanottu, vai oliko tämä minun kokemukseni ihan ainoaa laatuaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu