Onko joku jo tänä talvena kerinnyt hiihtämään uuden reitin Sammuntupa-Rautuskylä? Minkälainen on maastoltaan?Eli onko paljon nousua vai tasaista? Viikolla 12 korkkaan itse ko.reitin.
Levin uusi latureitti
2
711
Vastaukset
- tehty...
Levin latukartasta karttaharjoitusta harrastaneena näyttää siinä alkumatkasta Sammuntuvalta lähdettäessä olevan jonkin verran sentään korkeuseroja, mutta sitten onki pelkkää tasaista jänkhää. Viikolla 12 saattaa jo aurinkoisella kelillä olla toisinpäin hiihdettynä (rautuskylä -> Sammuntupa) oikein mukava leppoiseen hiihtelyyn. Vaativampia latuja haluavathan ovat sillonkin Ylläksellä ;-)
- suxilla
Levin ladut on tosi helppoja, siniset osuudet tasaisia, punaisetkin helpohkoja, muistaa kannattaa, matka ei tapa vaan vauhti. Sammuntuvan latu on nyt hiihdetty muutamaan kertaan Taalovaaran molempiin suuntiin, ei paha, lievän ylämäen korvaa iloinen alamäki. Pakkaskelillä meni perinteisellä ilman pitovoiteitakin.
Levähdys ja "tankkauspaikkoja" on niin tiuhaan, ettei omia reppuja kannata mielestäni edes ottaa.
Ladut tuntuu olevan todella hyvässä kunnossa, aamulla Sammuntuvalta pääsin korkkaamaan vasta ajetun ladun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1816808Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1203239Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1101916- 191749
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?471738Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am651700Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.31655Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161501Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111340- 681323