pääseekö näillä kestoilla alkuun?

kestoinnostus

Esikoinen syntyy muutaman kuukauden kuluttua ja olen aloittanut kestovaippojen hankinnan (valtaosan teen itse). Tarkoituksena on aloittaa kestoilu kuorivaipoilla ja harsoilla, sekä käyttää lisäimuja ja kuivaliinoja.

Nyt kyselenkin, että pääsenkö näillä varsatoilla alkuun:
NB-kuorivaippoja 5 kpl
S-kuorivaippoja 2kpl
NB-sisävaippoja 2kpl
Harsoja (koko n.80x80) 17kpl
Kaksinkertaisia bambuhamppu frotee lisäimuja (koko n. 35x40cm) 4kpl
Kaksinkertaisia hamppufleece frotee lisäimuja (koko n.35x40cm) 4kpl
Pitkiä yksinkertaisia (tarkoitus taittaa vaippaan 2-kerroin) hamppufleece frotee lisäimuja (koko n.60x15cm) 10kpl
Kuivaliinoja (toinen puoli flanellia) (koko n.20x30cm) 15kpl
Vaippakiinnittimiä 5kpl

Tarvitsenko vielä jotain muuta? Mitä mieltä olette lisäimujen ja kuivaliinojen koosta? haluaisin, että voisin käyttää noita lisäimuja kuivaliinoja koko vaippa-ajan, joten onko ne koon puolesta ok? Vai mitä suosittelisitte?

3

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti itsekin

      Vaippakiinnittimiä tarvitset yhden tai korkeintaan kaksi, jos se toinen on välillä hukassa. :)

      NB-kuorista vaihtaisin osan S-kokoisiksi, niin menevät pitempään. Jos vauva on syntyessään lähempänä nelikiloista, NB-kuoret ovat käytännössä turhia. Meillä mentiin myös S-koon kuorista suoraan L-koon kuoriin, eli joka kokoa ei välttämättä tarvitse, jos tarroissa on säätövaraa, kuten ImseVimseissä.

      Kuivaliinoja ja harsoja saa varmaan olla enemmänkin, harsoja ei ole koskaan liikaa ja ne menevät myöhemmin myös taskuvaippojen imuina. Muista hyvin päiviä vaipanvaihdon matikakkaiselta alkutaipaleelta, jolloin vauvalle vaihdettiin vaippaa 15 kertaa päivässä! Eli pyykkivaraa olisi hyvä olla myös, vaikka harsot nopeasti kuivuvatkin.

      Vielä ehdit neuloa villahousutkin kuoriksi, ovat todella paljon paremmat kuin ensi alkuun uskoisi!

    • :)

      Kesällä laskettu aika ja itsekkin olin suunnitellut käyttää alussa kuoria ja harsoja tarvittaessa lisäimuja :)
      Tämmöstä olin itse suunnitellut:

      -Harsoja 20-25kpl (niitä ei voi olla liikaa ja sitten käytän niitä myöhemmin lisäimuna)

      -Kuoria 6 kpl NB ja S koot ( 2 NB kokoa äitiyspakkauksesta joten ostan itse enemmän S kokoa koska harsoilla ja imuilla voi sitten säädellä jos on isohko)

      -Yhdet villikset

      -One size taskuvaippa jota voi käyttää myös kuorena. (Bumwear)
      Eli yhteensä tavallaan on 8 kuorta.

      -2kpl sisävaippaa (Äitiyspakkauksesta) ostan yhden lisää kun ihastuin Little lamb sisävaippaan niin tahdon kokeilla :)

      -2-3kpl vaippakiinnittimiä

      -Lisäimuja ja kuivaliinoja en tiedä vielä paljonko hankin..

    • yhden jo kokenut

      Jos nyt syntyisi toinen lapsi, hankkisin seuraavanlaisen paketin:

      - 2 villikset, yhdet lyhyt- ja yhdet pitkälahkeiset. ÄP:ssa taitaa olla nykyään 2 PUL-kuoret, jotka tällä esikolla toimivat hyvin.
      - 15 kpl tarrallisia (TSI)sisätaskuvaippoja, joissa myös kiinteää imua. Ihoa vasten coolmax.
      - 10 kpl 70x70 kokoisia harsoja.
      - 10 kpl bambusta ja kierrätysfroteesta tehtyjä TSI-lisäimuja.
      - 10 kpl TSI-kuivaliinakankaita harsoihin.
      - 3 kpl kiinnittimiä
      - muutama yhdenkoon taskuvaippa, tirsokas ja bumgenius oli ainakin tällä kierroksella parhaat.

      Koko väh. 3 kilosta ylöspäin, koska harvemmin täysiaikaisilla on tarvetta tuota pienemmille vaipoille. Ja vaikka olisikin, niin harsoilla ja osittaisella kertistelyllä voi sen hetken mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      62
      3762
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      87
      3138
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      78
      2360
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1620
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      67
      1367
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      89
      1223
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      40
      1141
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1011
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      995
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      972
    Aihe